Z czego podkład przy ogrzewaniu podłogowym
Podkład jest mieszanką piasku, żwiru, wody i spoiwa – najczęściej cementowego. Z ogrzewaniem podłogowym dobrze współpracują również podkłady anhydrytowe, nie mogą jednak być układane w środowiskach wilgotnych – na przykład na posadzkach krytych basenów (to zastrzeżenie nie dotyczy typowych łazienek).
Aby poprawić elastyczność podkładu cementowego, dodaje się do niego specjalnych emulsji, tak zwanych plastyfikatorów. Dzięki nim jastrych jest bardziej zagęszczony, do zaprawy wnika mniej powietrza, a więc zwiększa się wytrzymałość i przewodność cieplna podkładu. Rura grzejna jest dobrze otoczona przez mieszankę.
Grubość jastrychu na ogrzewaniu podłogowym
Grubość jastrychu zależy od jego rodzaju i wielkości przenoszonych obciążeń. W domach jednorodzinnych warstwa jastrychu nad rurami powinna mieć grubość 45 mm, a jej całkowita grubość (wraz z przewodem) powinna wynosić około 65 mm.
Droższe są jastrychy płynne, inaczej mieszanki samopoziomujące (ale za to układa się je łatwiej i szybciej). Mają zwiększoną wytrzymałość, dlatego warstwa jastrychu nad rurą może według zapewnień producentów wynosić tylko 25 mm, zaś całkowita około 45 mm. Cienki podkład to mniejsza masa podłogi, co może mieć znaczenie w domach modernizowanych.
Szczeliny dylatacyjne niezbędne przy podłogówce
Podkład rozszerza się pod wpływem ciepła rur grzejnych. Aby zapobiec pękaniu, zarysowaniom i deformacjom płyty grzewczej, trzeba wzdłuż ścian ułożyć taśmę brzegową oraz stosować dylatacje.
Taśma brzegowa wykonana jest z miękkiej pianki poliuretanowej, do której przymocowana jest folia. Folię wykłada się na izolację cieplną, uszczelniając w ten sposób miejsce pomiędzy taśmą i płytą izolacyjną. Taśmę montuje się wzdłuż wszystkich ścian zewnętrznych oraz filarów.
Dylatację trzeba stosować:
- przy drzwiach,
- gdy podłoga ma powierzchnię ponad 40 m2,
- gdy jedna ze ścian ma długość większą niż 8 m,
- gdy stosunek długości ścian wynosi 1:2,
- gdy pomieszczenie ma złożony kształt, na przykład litery L.
Dylatacja powinna przebiegać przez wszystkie warstwy: od izolacji cieplnej do warstwy wykończeniowej włącznie. Dlatego warto wcześniej ustalić przebieg szczelin dylatacyjnych, by dobrać na przykład wzór i wymiar płytek ceramicznych, którymi wykończymy podłogę. Szczelinę wypełnia się materiałem plastycznym – zazwyczaj są to specjalne taśmy dylatacyjne. Unika się prowadzenia rur grzejnych przez szczelinę. Tam, gdzie jest to konieczne, na przykład przez próg drzwi, przewody grzejne powinno się prowadzić w rurach osłonowych, by umożliwić im przemieszczanie się. Inaczej przesuwające się płyty podkładu mogą je uszkodzić.
Brak dylatacji lub taśmy brzegowej nie pozwoli przemieszczać się płycie grzewczej i może doprowadzić do jej zniszczenia.
Bezpieczne wygrzewanie płyty grzewczej
Innym ważnym etapem prac budowlanych jest wygrzewanie jastrychu zmniejszające jego wilgotność. Podkład musi być podgrzany po normalnym okresie wiązania, a przed położeniem wykładziny podłogowej. Temperaturę w rurach grzejnych podwyższa się stopniowo. Podczas podgrzewania podkład trzeba chronić przed nasłonecznieniem i przeciągami. Zbyt wolne lub zbyt szybkie wygrzewanie płyty grzewczej może ją uszkodzić.
Nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania grzejnika podłogowego są użyte w instalacji rury oraz zakładana temperatura podłogi.