Ogrzewanie podłogowe – jak sterować temperaturą w pokojach? Odpowiedzi z grupy „Gdybym budował drugi raz...” i porada eksperta

2024-10-03 14:04

Czytelnik pyta, co zrobić w takiej sytuacji: buduję dom, w którym instaluję pompę ciepła powietrze-woda. W całym domu rozprowadzane będzie wodne ogrzewanie podłogowe, nie będzie grzejników. Czy jest możliwość, aby sterować ogrzewaniem poszczególnych stref – pokoi niezależnie? Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.

Ogrzewanie podłogowe
Autor: Wiktor Greg Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzi się posadzka, która dobrze przewodzi ciepło (np. gres, terakota)
Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Pan Michał napisał na grupie Muratora: „Przeczytałem gdzieś, że można to zrobić na poziomie bufora, nie ingerując w pracę pompy ciepła, aby jej nie uszkodzić. Dostrzegam korzyści takiego rozwiązania, gdyby było to możliwe. Można by wówczas dostosować temperaturę do potrzeb domowników”.

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:

  • Da się, ale komplikuje to układ i niekoniecznie jest potrzebne. Podłogówka ma dużą bezwładność, więc jak zmienisz temperaturę w danej strefie, to czekasz kilka godzin na efekt.
  • Liczyłem to, można zaoszczędzić około 100 zł rocznie. W 40 lat powinno się zwrócić na ogrzewaniu.
  • Można. Pytanie tylko po co? Jak poczytasz, jak działa pompa i podłogówka, to stwierdzisz sam, że to bez sensu.
  • Nie. Bezwładność podłogówki to tydzień. Dziś przykręcisz, za 7 dni poczujesz. Dlatego lepiej mieć ustawioną wszędzie jednakową temperaturę. Bez mieszaczy, zespołów pompowych, siłowników. Tanio i prosto.
  • Da się, ale zastanów się, czy tego potrzebujesz. Możesz ustawić sobie temperaturę w poszczególnych strefach. Czy faktycznie potrzebujesz zmiany co tydzień?
  • Gra nie warta świeczki... koszty inwestycyjne: bufor, termostaty, siłowniki. W użytkowaniu moim zdaniem też drożej. Grzanie do wygrzania pomieszczenia do określonej zadanej temperatury lub po porostu na krzywej grzewczej. Nie widzę argumentów za, poza tym, że mam bajer, że sterowanie niezależne.

Czy można sterować ogrzewaniem poszczególnych stref domu niezależnie przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego? Porada eksperta

Ekspert Muratora dopowiada:

Układ niezależnego automatycznego sterowania temperaturą w określonych strefach domu z ogrzewaniem podłogowym jest jak najbardziej możliwy do wykonania i to na różne sposoby. Trzeba jednak brać pod uwagę, że koszt potrzebnych do tego elementów instalacji - zaworów, siłowników, sterowników - jest znaczny, a korzyści z tego niewielkie. Wynika to z dużej bezwładności cieplnej systemu ogrzewania podłogowego - zmiany generowanej przez ten system mocy cieplnej są długotrwałe, na ich efekt czeka się godzinami. Dlatego ogrzewania podłogowego lepiej nie stosować w pomieszczeniach, w których zależy nam na możliwości szybkich zmian temperatury - tam lepszym rozwiązaniem są zwykłe grzejniki. Warto też wiedzieć, że cechą ogrzewania podłogowego jest wyraźnie odczuwalne zjawisko nazwane samoregulacją wydajności cieplnej - im większa jest różnica temperatury między powierzchnią grzejną a jej otoczeniem, z tym większą mocą jest między nimi przekazywane ciepło.

Dołącz do grupy! Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:

Zobacz też: TOP 10: Najpiękniejsze domy w Polsce 2024 wg redakcji Muratora. Zobacz zdjęcia