Ogrzewanie węglowe: czy koszt ogrzewania faktycznie jest niewielki?

2011-02-04 13:23 Piotr Laskowski
Węgiel kamienny - sposób na tanie ciepło…
Autor: Jupiterimages

Mimo że kocioł węglowy nie jest może bardzo wygodny w eksploatacji, a ogrzewanie węglowe zbyt ekologiczne, to cieszy się ono dużą popularnością. Powodem jest stosunkowo niski koszt ogrzewania tym paliwem. Zanim jednak kupisz węgiel, upewnij się, czy niższa cena faktycznie przełoży się na niższe koszty ogrzewania.

Koszty ogrzewania są zróżnicowane w zależności od jakości węgla, przede wszystkim od wartości opałowej, która w przypadku węgla kamiennego waha się od 17 do 34 MJ/kg. To znaczy, że z tej samej ilości paliwa bardzo dobrej jakości można uzyskać nawet dwa razy więcej ciepła niż z węgla gorszego. Warto zatem sprawdzić przed zakupem, za co mamy zapłacić, bo o połowę niższa cena węgla wcale nie musi oznaczać niższych kosztów ogrzewania.

Popularnością wśród inwestorów cieszą się przede wszystkim częściowo zautomatyzowane kotły z podajnikami paliwa – retortowe. Wymagają one stosowania tak zwanego paliwa kwalifikowanego, nazywanego ekogroszkiem. Jest to węgiel kamienny, którego ziarna mają wielkość od 5 do 25 mm, zawierają mniej niż 1% siarki i nie więcej niż 10% popiołu.

Czy ogrzewanie węglowe jest rzeczywiście tanie?

Ceny węgla ostatnio szybko idą w górę, podwyżki w stosunku do ubiegłych lat są w przypadku tego paliwa największe. Czy ogrzewanie węglowe jest więc rzeczywiście tanie?

Za 25 kg ekogroszku w worku sprzedawcy żądali jesienią 2010 r. nawet 30 zł (czyli 1200 zł za tonę!), ale można było go znaleźć także za niecałe 20 zł/25 kg. Jednak tylko teoretycznie, bo w praktyce węgla po prostu nie było – został wykupiony, a kopalnie nie nadążały z wydobyciem. Stąd zapewne wysokie ceny u sprzedawców, którym jeszcze trochę towaru zostało. Za normalną cenę przy zakupie większej ilości ekogroszku można uznać 800 zł/t wraz z transportem.

Nieco tańszy był nadający się do spalania w prostych kotłach węgiel sortymentu orzech – średnio 740 zł/t.

Co wpływa na koszty ogrzewania węglem?

Koszty ogrzewania w dużej mierze zależą od jakości węgla, ale i od sprawności kotła. Producenci deklarują sprawność kotłów retortowych na poziomie 85%. Jednak gdy takie urządzenie się zabrudzi, a w dodatku jest obsługiwane przez niezbyt doświadczonego palacza, w praktyce może ona wynosić zaledwie 50%.

By teoretyczne obliczenia miały coś wspólnego z rzeczywistością, przyjęliśmy 70%, a wartość opałową węgla 25 MJ/kg i trzeba mieć świadomość, że są to założenia optymistyczne. Otrzymujemy wówczas cenę 0,046 zł/MJ,czyli 0,16 zł/kWh. To znacznie mniej niż w przypadku paliw płynnych i energii elektrycznej. Zatem nawet jeśli kupimy węgiel gorszej jakości, a kocioł nie osiągnie zakładanej sprawności, za ogrzewanie węglem zapłacimy stosunkowo mało. Ceną za to jest oczywiście praca w kotłowni – załadunek paliwa, wynoszenie popiołu, czyszczenie i regulacja kotła.

Warto wiedzieć

Ważne przy zakupie węgla

Dla łatwiejszej oceny jakości węgla wprowadzono podział na typy, sortymenty, klasy i gatunki. Typ węgla jest ustalany między innymi na podstawie zawartości części lotnych, zdolności spiekania i ciepła spalania. Do kotłów w domach jednorodzinnych stosuje się węgiel typu od 31 do 33. Sortyment oznacza wielkość ziaren. Do małych kotłów używa się sortymentów:

  • grubego – o wielkości ziaren powyżej 25 mm (kęsy, kostka, orzech),
  • średniego – o ziarnach od 8 do 31,5 mm (groszek)
  • miału.

Klasa węgla informuje o jego wartości opałowej i zawartości popiołu. Oznacza się ją dwiema cyframi, na przykład 25/7 – pierwsza to najniższa wartość opałowa w MJ/kg, druga – najwyższa zawartość popiołu w procentach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE