Jak wydłużyć żywotność i zabezpieczyć kocioł pelletowy

2020-10-09 13:33

Nowoczesne kotły pelletowe pozwalają na ekologiczne ogrzewanie domu, a paliwo to jest wygodniejsze w użyciu niż węgiel. Montaż kotła tego typu powinny wziąć pod uwagę użytkownicy nie posiadający dostępu do gazu ziemnego i ze względów ekonomicznych chcący ogrzewać dany obiekt paliwami stałymi.

Kocioł na pellet - żywotność
Autor: ESBE

Uzyskanie niskich wskaźników emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wysokiej efektywności energetycznej jest łatwiejsze w przypadku spalania pelletu niż węgla. Wiele kotłów na pellety spełnia wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 i coraz więcej otrzymuje europejski certyfikat Ecodesign.

Kocioł na pellet to rozwiązanie dla użytkowników, którzy mają możliwość wygospodarowania w domu pomieszczenia na kotłownię, minimum 2 x 3 m. Znaczna większość kotłów na pellet jest fabrycznie wyposażonych w zasobnik paliwa, w którym mieści się zapas na 3-4dni. Ogrzewanie pelletem jest tańsze o co najmniej 20% niż olejem opałowym czy propanem i o ponad 50% tańsze niż użycie grzejników elektrycznych.

Jak bezpiecznie eksploatować kocioł na pellet i zadbać o jego żywotność?

Podczas eksploatacji kotłów pelletowych bardzo istotny staje się problem żywotności instalacji i jej poszczególnych elementów.

Koniecznością jest zastosowanie elementów zapewniających zabezpieczenie właściwych parametrów pracy. Zbyt niska temperatura powrotu wody grzejnej do kotła prowadzi do wystąpienia zjawiska „pocenia się kotła” czyli skraplania pary wodnej zawartej w spalinach przy kontakcie z chłodną ścianą urządzenia. Skutkiem tego zjawiska jest znacznie przyspieszona korozja kotła i skrócenie jego żywotności. Dodatkowym ujemnym skutkiem braku zabezpieczenia minimalnej temperatury pracy jest często utrata gwarancji – większość producentów kotłów wymaga takiego zabezpieczenia w warunkach gwarancyjnych. Ponadto kotły na pellet mają wyższą sprawność działania, czyli lepiej wykorzystują paliwo, przy pracy z wysoką temperaturą czynnika grzewczego.

Zabezpieczenie temperatury powrotu jest możliwe dzięki zastosowaniu zaworów mieszających.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworów temperaturowych, np. ESBE serii VTC 300 i VTC 500. Zawory serii VTC 300 doskonale sprawdzą się w mniejszych instalacjach, natomiast seria VTC 500 przeznaczona jest dla większych układów. Wyposażone w termostat ze stałą nastawą zapewniają odpowiednią temperaturę powrotu. W przypadkach, gdy temperatura powrotu do kotła nie jest dokładnie znana lub paliwo w kotle będzie okresowo zmieniane warto zastosować w instalacji zawór VTC422. Zawór VTC422 pozwala na płynną zmianę nastawy w dowolnym momencie w zakresie 50-70˚C. Zawory te mogę być stosowane z powodzeniem w instalacjach o mocy maksymalnej wynoszącej 30 kW.Na poniższym rysunku przedstawiono przykładowy schemat instalacji wyposażonej w zawory serii VTC.

Kocioł na pellet - żywotność
Autor: ESBE

Dla użytkowników oczekujących dokładniejszej regulacji producenci przewidzieli inne rozwiązanie. Sterowniki zintegrowane z siłownikiem to najwygodniejsze rozwiązanie z możliwością zaprogramowania dowolnej temperatury powrotu. Siłownik jest montowany na zaworze i posiada już wbudowany sterownik kontrolujący jego pracę. Przykładem tego rodzaju urządzenia może być sterownik serii CRA z zaworem trójdrogowym VRG130.

Ponieważ do kotłów pelletowych wymagane jest  wygospodarowania w domu pomieszczenia na kotłownię, minimum 2 x 3 m. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie grup pompowych Mini, które są wielkości kartki A4 a zawierają wszystkie ważne elementy instalacji w zgrabnej i estetyczne izolacji termicznej.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie