Jaką rolę w instalacji spełnia zawór termostatyczny?
Przy wykonywaniu lub renowacji instalacji grzewczej z kotłem na paliwo stałe warto pamiętać o elemencie znacząco wpływającym na podwyższenie żywotności kotła oraz podnoszącym jego sprawność. Mowa tutaj o termostatycznych zaworach zabezpieczających temperaturę powrotu do kotła. Tego rodzaju armatura jest dobrze znana instalatorom. Inwestorzy też mają coraz większą świadomość korzyści płynących z ich zastosowania. Zbyt niska temperatura pracy kotła prowadzi do wystąpienia zjawiska tzw. „pocenia się kotła” czyli skraplania pary wodnej zawartej w spalinach przy kontakcie z chłodną ścianą kotła. Skutkiem tego zjawiska jest znacznie przyspieszona korozja kotła i skrócenie jego żywotności. Dodatkowym, negatywnym skutkiem braku zabezpieczenia minimalnej temperatury pracy kotła jest często utrata gwarancji – większość producentów kotłów na paliwo stałe, jako warunek gwarancji, wymaga takiego zabezpieczenia. Ponadto kotły na paliwo stałe mają wyższą sprawność działania, czyli lepiej wykorzystują paliwo, przy pracy z wysoką temperaturą czynnika grzewczego.
Jak wybrać odpowiedni zawór termostatyczny?
Należy jednak pamiętać, że zawory termostatyczne produkowane są w różnych wielkościach i należy dobierać je w zależności od mocy kotła. Ważne w tym przypadku jest zwrócenie uwagi na wartość charakterystyczną dla zaworów mieszających czyli na przepływ. Jest on określany przez producenta zaworu i przedstawiany w formie wartości Kvs, czyli przepływu przez zawór wyrażonego w m3/h, przy stracie ciśnienia na zaworze w wysokości 1 bar. Zawory mieszające różnych typów, mimo znaczących różnic w wielkości przepływu, mogą mieć takie same wielkości przyłączy. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi nie na wielkość przyłącza a na faktyczne potrzeby instalacji.

i
W ofercie ESBE, wśród termostatycznych zaworów temperaturowych, dostępne są ich trzy typy: VTC300, VTC500 i najnowsza grupa produktów VTC400.
W zależności od potrzeb, zawory z wymienionych powyżej grup produktów zapewniają możliwość pracy w instalacjach różnej mocy. Zawory serii VTC300 posiadające wartość Kvs = 3,2 m3/h mogą pracować w instalacjach o mocy do 24 kW*. Nowa seria zaworów VTC400 z wartością Kvs = 5,5 m3/h pozwala na zastosowanie ich w instalacjach o mocy do 40 kW, natomiast seria VTC500 z wartością Kvs = 14 m3/h do mocy 100 kW.
Zawory zabezpieczenia temperatury powrotu mają termostaty ze stałą nastawą temperatury i w momencie zakupu trzeba zadecydować jaką jej wartość wybrać. Co prawda wkładki termostatyczne w zaworach ESBE serii VTC można wymienić, jednak taki element trzeba dodatkowo zakupić.
Zalecaną nastawę warto sprawdzić przed zakupem zaworu zabezpieczenia temperatury powrotu. Informację o właściwej temperaturze można uzyskać u producenta kotła. Wartość ta zależy od konstrukcji kotła i rodzaju paliwa używanego do spalania (np. zalecana temperatura powrotu w przypadku opalania drewnem jest wyższa niż dla opalania węglem kamiennym).
W przypadkach, kiedy temperatura powrotu do kotła nie jest dokładnie znana lub paliwo w kotle będzie okresowo zmieniane firma ESBE przygotowała doskonałe rozwiązanie. Zastosowanie w instalacji nowego zaworu VTC422 pozwoli na płynną zmianę nastawy w dowolnym momencie w zakresie 50-70˚C. Można więc w przypadku niewłaściwej nastawy ją zmienić, lub w przypadku zmiany paliwa w trakcie sezonu grzewczego, przestawić temperaturę powrotu na odpowiednio do niego dopasowaną.
*max moc kotła określona dla Δt=20˚C i Δp=15 kPa