Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe - najważniejsze informacje
Instalacja centralnego ogrzewania jest gwarantem posiadania ciepła w domu. Jakie rozwiązania zastosować w instalacji z kotłem na paliwo stałe, żeby służyła długo i była przyjazna użytkownikowi? Poznaj najistotniejsze szczegóły związane z montażem instalacji c.o. z kotłem na paliwo stałe.
Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe może być zaprojektowana jako grawitacyjna (wykorzystująca zjawisko zmiany gęstości wody wywołane zmianą jej temperatury) lub pompowa (wyposażona w pompę zamontowaną na przewodzie zasilającym lub powrotnym).
Kotły na paliwo stałe w instalacjach z tworzyw sztucznych
Temperatura robocza w instalacjach z tworzyw sztucznych nie powinna w zasadzie przekraczać 80°C. Wyjątek stanowią instalacje z rur wielowarstwowych typu PEX/Al/PEX, które wytrzymują chwilową temperaturę 95°C. Przekroczenie maksymalnej temperatury przez dłuższy czas prowadzi do degradacji materiału, a więc skraca żywotność instalacji, a nawet może spowodować jej poważne uszkodzenie. Jeśli zatem instalacja c.o. jest zasilana przez kocioł na paliwo stałe, najważniejsze jest zabezpieczenie jej przed przegrzaniem.
Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie kotła z zasobnikiem, przez który można odprowadzić ciepłą wodę do kanalizacji z chwilą, gdy jej temperatura na wylocie z kotła przekroczy 90°C. Czujnik temperatury na wyjściu kotła powoduje otwarcie zaworu na przewodzie spustowym ciepłej wody użytkowej, na przykład z podgrzewacza c.w.u. do kanalizacji. Zawór pozostaje otwarty tak długo, aż temperatura w kotle spadnie poniżej punktu krytycznego.
Kotły na paliwo stałe w instalacjach zamkniętych
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12.03.2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – § 133 ustęp 7 tego rozporządzenia otrzymał brzmienie: „Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 30 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”. Wiele kotłów c.o. zagranicznej produkcji już od dawna jest fabrycznie wyposażonych w takie urządzenia. Do szczęścia brakowało tylko odpowiedniego zapisu w rozporządzeniu.
Kocioł na paliwo stałe można połączyć z instalacją układu zamkniętego przez urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła, czyli: wężownicę chłodząco-zabezpieczającą lub zbiornik akumulacyjno-buforowo-zabezpieczający.
Autor: archiwum muratordom
Autor: archiwum muratordom