Piec na olej: warunki bezpiecznego użytkowania

2009-09-18 2:00

Piec na olej opałowy jest zazwyczaj w pełni zautomatyzowany i bezobsługowy, a więc wygodny w eksploatacji. Zgromadzony w zbiorniku zapas paliwa pozwala na długotrwałą bezawaryjną pracę ogrzewania. Warto wiedzieć, jakie elementy instalacji zapewniają prawidłową pracę pieca na olej.

Aby kocioł dobrze działał...
Autor: VIESSMANN Aby kocioł dobrze działał...
Aby kocioł dobrze działał
Autor: archiwum muratordom

W prawidłowo działającym kotle spalanie jest całkowite, a spaliny są stosunkowo czyste, a więc niegroźne dla środowiska. Warto więc dowiedzieć się, jakie elementy są niezbędne do prawidłowej pracy pieca na olej.

  • Elektrody zapłonowe
    Przeskakująca między nimi iskra elektryczna zapala mieszankę powietrzno-olejową. Elektrody wymagają okresowego czyszczenia z odkładającego się nalotu.
  • Termostat kotłowy
    Służy do włączania lub wyłączania palnika olejowego w zależności od temperatury wody w obiegu grzewczym.
  • Zawór odcinający dopływ oleju
    Uniemożliwia wypływ oleju podczas braku płomienia. W przeciwnym razie olej zbierałby się na dnie kotła, aż do momentu napełnienia komory spalania.
  • Detektor zaniku płomienia
    Współpracuje z zaworem odcinającym dopływ oleju - podaje sygnał w przypadku braku lub zaniku płomienia.
  • Wentylator
    Doprowadza powietrze do zmieszania z rozpylanym przez dyszę powietrzem. Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg oleju potrzeba 15 m3 powietrza.
  • Pompa olejowa
    Ma regulator ciśnienia, który odprowadza nadmiar oleju opałowego z powrotem do zbiornika. Maksymalna wysokość ssania tych pomp wynosi 5 m.
  • Naczynie wzbiorcze
    Zabezpiecza układ grzewczy przed zniszczeniem w razie nadmiernego wzrostu ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Niektóre kotły mają wbudowane standardowej wielkości naczynie wzbiorcze. Jeśli okaże się za małe (w instrukcji kotła wyposażonego w takie naczynie powinien się znajdować nomogram przedstawiający zależność temperatury i pojemności zładu, przy pomocy którego można to sprawdzić), niezależnie od naczynia w kotle w instalacji trzeba zamontować dodatkowe naczynie wzbiorcze.
  • Zawór bezpieczeństwa
    Otwiera się, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy ustawioną wartość, i zabezpiecza instalację i kocioł w razie uszkodzenia naczynia wzbiorczego. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka.
  • Pompa obiegowa wody
    Podobnie jak wbudowane naczynie wzbiorcze mają ją tylko niektóre kotły, najczęściej wiszące. Jeśli pompa obiegowa nie jest zamontowana w kotle, trzeba ją dokupić oddzielnie.