Piec na olej - sposoby sterowania jego pracą
Automatyka do pieca na olej opałowy ma za zadanie dostosowywać ilość ciepła wytwarzanego podczas spalania do chwilowego zapotrzebowania na ciepło w budynku i jednocześnie zapewnić jak najwyższą sprawność procesu spalania. Można sprostać tym zadaniom na kilka sposobów.
Autor: archiwum muratordom
Regulator pogodowy VRC 410s sterujący 1 obiegiem grzewczym c.o., zasobnikiem c.w.u. i pompą cyrkulacyjną c.w.u.
Najprostszym, najtańszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest sterowanie pracą kotła zależnie od temperatury wody w obiegu grzewczym. Droższe, ale bardziej komfortowe jest zastosowanie w pomieszczeniu wiodącym regulatora temperatury, na przykład wyposażonego dodatkowo w zegar sterujący.
W układach sterowanych regulatorem z zegarem możliwe jest zaprogramowanie godzin normalnej pracy kotła i pracy ze zmniejszoną mocą. Zmniejszanie mocy kotła podczas nieobecności domowników, którego konsekwencją jest obniżenie temperatury w pomieszczeniach, pozwala ograniczyć zużycie oleju.
W sprzedaży dostępne są dwa typy zegarów - z programatorem dobowym i tygodniowym. W dobowych można zaprogramować pracę pieca na olej z odmienną mocą w różnych porach dnia, w tygodniowych dodatkowo uwzględnić różne warianty pracy kotła w poszczególnych dniach tygodnia.
Najwięcej trzeba zapłacić za automatykę pogodową, która przy doborze temperatury wody grzewczej uwzględnia pomiar temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym oraz zmiany temperatury zewnętrznej.