Palniki olejowe do pieca - najważniejsze informacje

2010-07-15 14:57 Dariusz Tomaszewski
Kocioł olejowy
Autor: VIESSMANN Właściwie dobrany palnik gwarantuje trwałość i utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej kotła oraz pozwala zminimalizować emisję zanieczyszczeń.

Palniki olejowe w piecach na olej opałowysą integralną częścią olejowch urządzeń grzewczych. W kotle olejowym palnik musi mieć możliwość regulacji, stosownie do zmieniających się parametrów oleju opałowego. Zobacz, jakie są najważniejsze rzeczy związane z palnikami olejowymi.

Zaletą kotłów olejowych jest to, że po wymianie palnika piec na olej może być eksploatowany również jako gazowy. Produkowane są także palniki dwupaliwowe umożliwiające zmianę paliwa z olejowego na gazowe i odwrotnie, bez konieczności wymiany palnika. Ze względu na wysoką cenę są jednak rzadko stosowane w kotłach przeznaczonych do domów jednorodzinnych.

Palniki olejowe w kotłach grzewczych rozpylają olej opałowy lub umożliwiają jego odparowanie. Podczas tego procesu paliwo intensywnie miesza się z powietrzem i dopiero mieszanina oleju i powietrza jest spalana.

Warunkiem właściwej pracy palnika olejowego jest odpowiednia jakość oleju. Najważniejsza dla przebiegu procesu spalania jest lepkość kinematyczna. Aby uzyskać odpowiednią lepkość, olej opałowy trzeba podgrzać. W palniku olej jest podgrzewany przez elektryczny podgrzewacz oleju. Jest on zintegrowany z dyszą i ma zmienny przedział mocy. Podgrzewacz dopasowuje swoją moc elektryczną do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu minimalizuje ilość zużywanej energii. Po osiągnięciu przez paliwo ustalonej temperatury, na przykład 80°C, termostat daje sygnał do sterownika. Sterownik najpierw uruchamia wentylator, potem układ zapłonowy, a następnie otwiera zawór odcinający dopływ oleju. Wytworzona mieszanka olejowo-powietrzna zapala się, co sygnalizuje detektor płomienia.

Jeśli płomień zaniknie w czasie pracy palnika, natychmiast zostaje przerwany dopływ oleju. Urządzenie podejmuje próbę ponownego uruchomienia palnika i zapalenia mieszanki. Jeżeli jednak mieszanka się nie zapali w zaprogramowanym czasie, palnik zostaje zablokowany.

Po uruchomieniu i wyregulowaniu palnika elektronika sterująca pozwala na ustawienie minimalnej ilości zużycia oleju. W przypadku zmniejszenia przepływu oleju (na przykład o 10% z powodu zatkanej dyszy) na wyświetlaczu pojawi się sygnał o konieczności przeglądu serwisowego.

Aby uzyskać całkowite i energooszczędne spalanie, należy dokładnie dopasować palnik do kotła. W przeciwnym razie kocioł będzie miał niższą sprawność, a co za tym idzie – będzie zużywał więcej oleju do wytworzenia tej samej ilości ciepła.

Palniki olejowe - rodzaje

Palniki wentylatorowe mogą być jedno- lub dwustopniowe. W kotłach z palnikami jednostopniowymi zmiana wydajności następuje przez włączenie lub wyłączenie palnika. Kotły z palnikami dwustopniowymi na pierwszym stopniu pracują z mniejszą mocą, na drugim – z nominalną. Palniki dwustopniowe zapewniają bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego. Palniki olejowe (i jedno-, i dwustopniowe) są wyposażone w system zabezpieczeń kontrolujący pracę układu, a w razie nieprawidłowego działania wyłączający palnik i odcinający dopływ paliwa.

Palnik dwustopniowy lepszy niż palnik jednostopniowy. Właściwie dobrany palnik olejowy gwarantuje trwałość i utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej kotła oraz pozwala zminimalizować emisję zanieczyszczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE