Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?
W małym domu szkoda miejsca na dużą kotłownię, najkorzystniej więc zdecydować się na niewielki kocioł gazowy. Warto zastanowić się nad instalacją kotła dwufunkcyjnego.
Autor: DE DIETRICH
Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem nie zabiera wiele miejsca, a znacząco skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę
Instalacja kotła dwufunkcyjnego
Kotły na gaz są niewielkie, nie potrzeba też wiele miejsca do ich obsługi i jeśli ich moc nie przekracza 30 kW, można je zamontować nawet w kuchni czy w łazience. Kupując kocioł, zwykle chcemy, by oprócz ogrzewania pomieszczeń przygotowywał także ciepłą wodę użytkową, a do tego potrzebny jest podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik) albo przepływowy. Najmniej miejsca zajmują kotły dwufunkcyjne bez zasobnika, które podgrzewają wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym. Taki kocioł nie zawsze jednak umożliwi komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Ponieważ nie ma żadnego jej zapasu, jej temperatura i strumień nie są stabilne – zależą od ciśnienia wody w instalacji i wielkości strumienia przepływającego przez podgrzewacz. Jest to szczególnie dokuczliwe, gdy korzystamy z prysznica, a w tym samym czasie ktoś odkręci drugi kran, bo wtedy z reguły zaczyna lecieć na nas zimna woda. Poza tym do uruchomienia podgrzewacza przepływowego potrzebny jest pewien minimalny strumień wody. Gdy odkręcimy kran tylko trochę, podgrzewacz się nie uruchomi. Takich niedogodności nie ma, gdy korzystamy z ciepłej wody podgrzewanej w zasobniku współpracującym z kotłem. Tyle tylko, że na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem potrzeba sporo miejsca. Na szczęście można też kupić dwufunkcyjny kocioł wiszący z wbudowanym niewielkim zasobnikiem o pojemności kilkudziesięciu litrów. Zajmuje on tylko trochę więcej miejsca niż kocioł bez zasobnika, a jednocześnie, dzięki przemyślanej konstrukcji (najczęściej jest wyposażony w zasobnik warstwowy), jest w stanie dostarczać ciepłą wodę o stabilnej temperaturze w ilości porównywalnej z dużymi podgrzewaczami pojemnościowymi dołączanymi do kotłów jednofunkcyjnych.