Dlaczego kotłownia z kotłem na gaz płynny nie może być usytuowana w piwnicy?

2011-11-10 12:52

Brak dostępu do gazu ziemnego, sprawia, że wiele osób ceniących komfort ogrzewania, wybiera droższy gaz płynny, zamiast taniego węgla. Należy jednak pamiętać, że decydując się na ogrzewanie gazem płynnym, musimy zapewnić odpowiednie warunki jego użytkowania. Szczególnie ważne jest właściwe usytuowanie kotłowni.

Kotłownia
Autor: Andrzej Szandomirski Piwnica to dobre miejsce na kotłownię, ale nie z kotłem na propan czy propan-butan

Kotłownia z kotłem na gaz płynny - dlaczego nie w piwnicy

Propan i propan-butan są cięższe od powietrza, dlatego kotłownia z kotłem zasilanym gazem płynnym nie może być usytuowana poniżej poziomu gruntu. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców oraz samego budynku.

Ponieważ gaz płynny jest cięższy od powietrza, w sytuacji gdy podłoga kotłowni znajdowałaby się poniżej poziomu terenu, w przypadku niekontrolowanego wycieku, gaz nie mógłby swobodnie wypłynąć z budynku.

Kotłownia z kotłem na gaz płynny - specjalne warunki

Aby zapewnić bezpieczeństwo korzystania z gazu płynnego, w ścianie zewnętrznej kotłowni, na wysokości podłogi należy wykonać otwór wentylacyjny. Jednak pamiętajmy o tym, by wokół niego, w odległości do 5 m, nie znalazły się żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu.

W podłodze kotłowni nie może być żadnych zagłębień, wpustów czy studzienek, a jeżeli pod kotłownią znajduje się kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne

Nasi Partnerzy polecają