Dla kogo ogrzewacz gazowy?
Mogą być przenośne albo zamontowane na stałe, z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku lub bez odprowadzenia spalin. Czy warto je mieć?
Ogrzewacze gazowe stosuje się w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania - w domach letniskowych, przyczepach kempingowych, ale także domach jednorodzinnych.
Ogrzewacze gazowe z przewodem powietrzno-spalinowym mogą być instalowane tylko w pomieszczeniach, których co najmniej jedna ze ścian jest zewnętrzną ścianą domu. Długość przewodu powietrzno-spalinowego wynosi bowiem od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.
Jeśli dom ma płytkie podpiwniczenie, przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić do betonowej studzienki przylegającej do ściany fundamentowej domu.
W pomieszczeniach wewnętrznych należy stosować ogrzewacze pobierające powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia. Spaliny wydostają się na zewnątrz przewodem wentylacyjnym. Pomieszczenie, w którym zamontowany jest taki ogrzewacz, musi być zatem dobrze wentylowane.
Ogrzewacza nie powinno się osłaniać firanami, zasłonami lub meblami, aby nie był hamowany przepływ powietrza i ciepło mogło swobodnie promieniować do pomieszczenia. Nie należy ustawiać urządzenia blisko ścian nie otynkowanych lub wykonanych z materiałów łatwopalnych.
Dlaczego warto?
W budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni użytkowej, zastosowanie gazowych ogrzewaczy pomieszczeń ma wiele zalet.
Nakłady inwestycyjne mogą być niższe nawet o 30% od nakładów na tradycyjny system c.o. Podczas eksploatacji nie ma strat ciepła jak w instalacjach grzewczych, gdzie spalanie paliwa odbywa się w kotle, a czynnik grzewczy rozprowadzany jest przewodami do poszczególnych grzejników.
W każdym pomieszczeniu można regulować temperaturę niezależnie od temperatury w innych pomieszczeniach. Na działanie ogrzewaczy nie mają wpływu ewentualne przerwy w dostawie prądu, które w wodnych systemach c.o. powodują na przykład zatrzymanie pracy pompy cyrkulacyjnej, a w układach zasilanych energią elektryczną – całkowite unieruchomienie ogrzewania.