Ogrzewanie nadmuchowe. Koszty instalacji systemu nadmuchowego

2016-08-06 18:45
Ogrzewanie nadmuchowe. Sposób na ogrzewanie domu powietrzem.
Autor: Andrzej T. Papliński Kratki, przez które jest nawiewane i wywiewane ciepłe powietrze, nie zajmują miejsca i nie rzucają się w oczy tak jak grzejniki. Można je umieścić także w ścianach i suficie.

Ogrzewanie nadmuchowe popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest dostępne również na polskim rynku. Sprawdź, ile trzeba zainwestować, by wykonać je w swoim domu. Jakie są koszty instalacji systemu nadmuchowego?

Co to jest ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe to system grzewczy, w którym czynnikiem transportującym ciepło jest powietrze - ogrzewane w źródle ciepła jest rozsyłane siecią przewodów do wszystkich pomieszczeń w budynku. Potrzebna jest też sieć kanałów powrotnych i czerpnia powietrza z zewnątrz. W pomieszczeniach widoczne są kratki – umieszczone na ścianie lub w podłodze, którymi napływa ciepłe powietrze.

Źródła ciepła

Źródłem ciepła może być piec nadmuchowy zasilany gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym albo urządzenie zasilane energią elektryczną, a wśród nich coraz popularniejsze pompy ciepła. Piece nadmuchowe (zwane też nagrzewnicami) oferowane są w dwóch wersjach – kondensacyjnej i niekondensacyjnej.

Zaletą pieców kondensacyjnych jest wyższa sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa do wytworzenia porcji ciepła niż w przypadku pieców niekondensacyjnych. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacyjne, ale koszt ich zakupu jest wyższy. Najtańsze piece nadmuchowe niekondensacyjne można znaleźć już za 6 tys. zł. Tej samej firmy piece kondensacyjne to wydatek prawie 10 tys. zł. Można przyjąć, że średnio za piec kondensacyjny trzeba zapłacić 10-14 tys. zł.

Przed wyborem pieca warto się dowiedzieć, czy w jego cenie jest sterownik – zwykły termostat to wydatek około 200 zł, sterownik z możliwością programowania (na przykład czterech programów na każdy dzień tygodnia) kosztuje mniej więcej 500 zł, ale cena takiego z panelem dotykowym może zdecydowanie przekraczać 1 tys. zł. Sterownik z czujnikiem temperatury wewnętrznej i wilgotności oraz możliwością sterowania za pomocą telefonu, smartfona lub komputera może kosztować ponad 2 tys. zł. Decydując się na pompę ciepła wprawdzie można liczyć się tanimi kosztami użytkowania, ale trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (od 15 do ponad 40 tys. zł).

Koszty wykonania instalacji rozprowadzającej ciepło

Najtrudniej podać koszt materiałów i wykonania instalacji rozprowadzającej ciepło. Jej koszt zależy od wielkości domu, układu pomieszczeń i wymaganych wielkości kanałów powietrznych. Można je zrobić z przewodów blaszanych ocynkowanych o średnicy koła lub prostokąta. Kupuje się sztywne odcinki rur oraz odpowiednie kształtki i z nich wykonuje instalację.

Koszt metra rury to 30-50 zł, kształtek od 50 do ponad 100 zł. Później jeszcze trzeba je obudować. Zdecydowanie bardziej pracochłonne jest zbudowanie kanałów ze sztywnych płyt wykonanych ze sprasowanych włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną. Sprzedawane są w płytach o wymiarach 3 x 1,2 m. Z nich wycina się elementy o potrzebnych wymiarach i używając taśm otrzymuje kanał o przekroju prostokątnym. Koszt 1m2 płyty to około 70 zł, taśma kosztuje niecałe 70 zł za rolkę o długości 5 m.

Do kosztu kanałów trzeba jeszcze doliczyć kratki montowane na wylocie kanałów. Ich cena waha się od 20 do 80 zł. Można przyjąć orientacyjnie, że koszt wykonania instalacji to 10-20 tys. zł.

Kompleksowa wycena

Z uwagi na specyfikę systemu nadmuchowego i to, że ostateczna cena zależy od bardzo wielu czynników, najlepiej zlecić kompleksową wycenę firmie wykonawczej. Na stronach internetowych firm instalacyjnych można znaleźć kalkulatory do szacunkowego obliczania kosztów ogrzewania nadmuchowego. Trzeba podać powierzchnię domu, ewentualnie jego położenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE