Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć idealne miejsce na kominek?

2015-09-27 14:05

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie jest zapewne istotne, jeżeli chodzi o estetykę i funkcjonalność wnętrza. jednak przed montażem kominka trzeba wziąć pod uwagę także i inne czynniki, które zadecydują o tym, czy całość instalacji będzie działała efektywnie i sprawnie.

Podłoże pod kominek
Autor: Andrzej Szandomirski Zrobienie obliczeń sprawdzających, poprzedzających montaż kominka i ewentualnie projektu konstrukcji wzmacniającej powinno się zlecić konstruktorowi

Gdy decydujemy, gdzie postawić kominek, oprócz bliskości komina ważne są także inne kwestie: jakość podłoża w miejscu, gdzie jest planowany montaż, oraz możliwość doprowadzenia świeżego powietrza do spalania.

Na jakim podłożu ustawić kominek? Przygotowanie stropu do montażu kominka

Przeciętny kominek (wkład wraz z obudową) waży blisko pół tony, a kominki z obudową akumulującą mają masę nawet dwu- lub trzykrotnie większą. Podłoże pod nimi musi więc mieć odpowiednio dużą nośność i w starym domu będzie zapewne wymagało wzmocnienia, zwłaszcza gdy urządzenie ma stanąć na stropie, a nie podłodze na gruncie. Na ścianach i w podłodze w wybranym na montaż kominka miejscu nie mogą przebiegać przewody instalacji elektrycznej, ogrzewania podłogowego ani rury z gazem. 

Jak przygotować podłoże pod montaż kominka?

Zrobienie obliczeń sprawdzających, poprzedzających montaż kominka i ewentualnie projektu konstrukcji wzmacniającej powinno się zlecić konstruktorowi. Może on na przykład zalecić wykonanie zbrojonej płyty betonowej, dzięki której ciężar rozłoży się na większą powierzchnię, albo podwieszenie wkładu kominkowego lub elementów jego obudowy do ściany za kominkiem za pomocą stalowych kotew. To ona przejmie wówczas część obciążenia.

Jak dostarczyć powietrze do kominka z zamkniętym paleniskiem?

Warunkiem prawidłowego działania kominka z zamkniętym paleniskiem jest dostarczenie w ich pobliże świeżego powietrza do spalania (co najmniej 10 m³/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej). Jeśli się uda, podczas przygotowywania podłoża przed montażem kominka warto poprowadzić w nim przewód wentylacyjny – okrągły o średnicy co najmniej 160 mm lub prostokątny o polu przekroju minimum 200 cm2 – i podłączyć go do króćca wlotu powietrza bezpośrednio do komory paleniska (wiele nowoczesnych wkładów ma takie wloty) albo zakończyć kratką pod paleniskiem (drewutnią). Drugi koniec przewodu należy wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i wlot do niego zabezpieczyć przed gryzoniami siatką lub kratką. Przewód musi mieć przepustnicę umożliwiającą zamknięcie wlotu powietrza, kiedy kominek nie jest używany.

A może nawiewniki?

Gdyby nie dało się zamontować specjalnego kanału, powietrze musiałoby być dostarczane przez nawiewniki w oknach albo ścianie, co mogłoby wywoływać odczucie nieprzyjemnego przeciągu podczas pracy kominka i częściowo zniweczyć efekt jego działania, szczególnie w strefach przepływu strumienia chłodnego powietrza (od nawiewnika do kominka). Często nie ma jednak innego wyjścia, gdy decydujemy się na ogrzewanie domu jednorodzinnego za pomocą instalacji kominkowej.