Montaż kominka. Sprawdź, zanim zainstalujesz kominek
Bez względu na to, czy kominek docelowo ma mieć palenisko zamknięte, czy otwarte, czy też zdecydujemy się na zamontowanie wolno stojącego pieca kominkowego, podstawowe zasady lokalizacji i instalacji są takie same. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać decydując się na montaż kominka.
Autor: Edyta Koniak
Kominki ustawione w rogu pomieszczenia i wyposażone we wkład mogą mieć drzwiczki płaskie, wygięte w łuk lub pod kątem prostym
Gdzie zainstalować kominek?
Gdy decydujemy się na budowę kominka w istniejącym domu, mamy zwykle bardziej ograniczone możliwości wyboru odpowiedniej lokalizacji niż w domu nowo budowanym lub dopiero planowanym.
Zawsze należy dążyć do tego, aby kominek był zbudowany jak najbliżej komina, ponieważ ważne jest, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć. Jeśli nie ma komina (wolnego przewodu w kominie) i trzeba go dobudować, możliwości usytuowania kominka są znacznie większe.
Sprawdź, czy kominek wymaga specjalnego komina
Dla przyszłych użytkowników kominka (zarówno otwartego, jak i zamkniętego) ważny jest widok na palenisko. Zwykle można je obserwować z jednej, dwóch lub trzech stron. Takie kominki są budowane przy prostej ścianie lub w narożniku. Rzadko kominki umieszcza się centralnie w pomieszczeniu i wyposaża w paleniska z szybami z czterech stron umożliwiającymi obserwację ognia z każdego miejsca w pomieszczeniu.
Wytrzymałe podłoże pod kominek
Równie ważnym kryterium doboru miejsca pod kominek jest wytrzymałość fundamentu lub stropu, na którym zostanie wybudowany. Trzeba brać pod uwagę to, że przeciętny kominek (wkład wraz z obudową) waży mniej więcej 500 kg, ale są i takie, których masa przekracza tonę. Dlatego miejsce, w którym będzie zamontowany kominek, musi mieć wystarczającą nośność. Określenie nośności stropu, nawet jeśli jest żelbetowy, tylko na podstawie jego grubości nie jest możliwe. Wytrzymałość w dużej mierze zależy od jego rozpiętości, ilości zbrojenia i gatunku zastosowanej stali. Obowiązujące normy i przepisy wymagają, żeby strop był obliczany na obciążenie użytkowe wynoszące 1500 N/m2 (150 kG/m2).
Do tego trzeba jeszcze uwzględnić ciężar podłogi, izolacji akustycznej czy ewentualnej konstrukcji wzmacniającej. Dlatego należy się skontaktować z doświadczonym konstruktorem i zlecić mu wykonanie odpowiednich obliczeń sprawdzających wytrzymałość stropu lub nawet opracowanie projektu adaptacyjnego.
Autor: Mariusz Bykowski
Może się okazać, że w miejscu wybranym na kominek strop jest zbyt słaby i trzeba go rozebrać...
Jeżeli okaże się, że strop jest zbyt słaby, można na przykład zastosować jedno z dwóch rozwiązań:
- przed montażem kominka w miejscu na niego przeznaczonym wykonać zbrojoną płytę betonową o grubości co najmniej 8 cm. W ten sposób ciężar kominka rozłoży się na większą powierzchnię;
- część obciążenia od kominka „przenieść” na ścianę nośną za kominkiem, podwieszając wkład kominkowy lub ciężkie elementy jego obudowy za pomocą stalowych kotew przymocowanych do ściany.
Bezpieczny montaż i użytkowanie kominka
Podczas palenia w kominku jego elementy rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, dlatego ze względów bezpieczeństwa należy zadbać o jego odpowiednią odległość od przedmiotów i instalacji znajdujących się w pobliżu. Na obudowie kominka ani na ścianach i podłodze w jego bliskim sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej, instalacji ogrzewania podłogowego ani rur instalacji gazowej.
Jednym z najczęstszych błędów przy lokalizacji kominka jest ustawienie go w miejscu, obok którego trzeba często przechodzić, na przykład w sąsiedztwie korytarza lub szlaku komunikacyjnego między dwoma pokojami. Osoby przechodzące przed tak usytuowanym kominkiem zasłaniają pozostałym domownikom (lub gościom) widok paleniska. Dodatkowo ze względu na znacznie wyższą temperaturę w okolicy paleniska mogą czuć się niekomfortowo. Kominki wyposażone we wkłady kominkowe lub w kasety kominkowe gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania, pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zainstalowane i będą właściwie eksploatowane. Po rozpaleniu w nich ognia i zamknięciu drzwiczek paleniska można bez obaw wyjść z domu.
Inaczej jest z kominkami otwartymi. Te są jak ognisko rozpalone wewnątrz domu, dlatego wymagają dużej ostrożności. Ogień, nawet ten w otwartym kominku, jest zawsze zagrożeniem dla budynku. Mimo że kominki otwarte nie dorównają pod względem bezpieczeństwa nowoczesnym wkładom kominkowym, to jest kilka rozwiązań, których umiejętne stosowanie może poprawić bezpieczeństwo korzystania z nich. Jednej zasady nie można złamać pod żadnym pozorem: nigdy, zwłaszcza na noc, nie wolno zostawiać bez opieki kominka otwartego z palącymi się w palenisku polanami.
Posadzka przed kominkiem (minimum 50 cm) powinna być wykonana z materiałów niepalnych (na przykład kamienia lub płytek ceramicznych), tak aby strzelające iskry lub rozżarzone kawałki drewna nie spowodowały pożaru. Można też przed paleniskiem położyć dekoracyjną płytę z blachy mosiężnej.
Jako dodatkową ochronę przeciwpożarową można stosować parawany z gęstej siatki lub parawany ze szkła żaroodpornego. Ustawia się je przed otworem paleniska w czasie palenia. Sprawiają, że iskry strzelające z płonących polan nie wydostaną się do dalszej części pomieszczenia, w której mogłoby dojść do zapalenia elementów wyposażenia.
Przedmioty z materiałów łatwo palnych, na przykład meble, firanki, sprzęt RTV, powinny być oddalone od kominka na odległość mniej więcej 80 cm.