Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest kotłownia solarna?

2014-09-16 11:19
Sunex- kotłownia solarna
Autor: Sunex

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że jest to opłacalna inwestycja. Jak działa instalacja ogrzewająca dom z pomocą powietrza i słońca? Co to jest kotłownia solarna?

Koszty ogrzewania domu – co znajduje się w kotłowni solarnej?

Kotłownia solarna to system wykorzystujący energię słońca i powietrza do produkcji ciepła na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. System jest w stanie pokryć do 80% zapotrzebowania na ciepło budynku ze źródeł odnawialnych i co za tym idzie, w znacznym stopniu poprawić jego efektywność energetyczną co w dobie nieustannych wzrostów cen energii jest niezwykle ważne.

Urządzenie posiada dwa niezależne źródła energii, system akumulacji ciepła, inteligentny układ pompowo-sterowniczy oraz wszystkie elementy armatury niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni. To wszystko zwarte jest w jednej obudowie, dzięki czemu montaż kotłowni ogranicza się do podłączenia przewodów wody użytkowej oraz zasilania i powrotu obiegu centralnego ogrzewania. Co ważne powierzchnia potrzebna do zabudowy wynosi zaledwie 2 metry kwadratowe zatem system nadaje się do montażu nawet w bardzo małych budynkach jednorodzinnych. Dla przykładu skompletowanie podobnego rozwiązania z oddzielnych podzespołów zajmuje powierzchnię minimum 10 m2,a czas montażu wynosi minimum 2 tygodnie.

Jakie źródła energii są wykorzystywane przez kotłownię solarną?

Kotłownia wykorzystuje 2 źródła energii, tzn. promieniowanie słoneczne które jest zamieniane w ciepło użytkowe za pośrednictwem wysokoefektywnych absorberów. Wyprodukowane w ten sposób ciepło przeznaczone do produkcji ciepłej wody użytkowej i zasilania centralnego ogrzewania. Energię zawartą w powietrzu, która to poprzez odpowiedni system sprężania osiąga temperaturę nawet 60°C.

System magazynujący w kotłowni solarnej

Pokrycie w niemal 80% zapotrzebowania na ciepło budynku przez energię wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych jest możliwe dzięki unikatowemu na skalę światową systemowi magazynowania energii cieplnej w zbiornikach opartych o roztwór soli. Tego typu magazynowanie charakteryzuje się w odpowiednich zakresach temperatur niemal 5-krotnie większą pojemnością cieplną a niżeli typowe magazyny ciepła wypełnione wodą. Dzięki temu w stosunkowo małej pojemności można zmagazynować energię pokrywającą kilkudniowe zapotrzebowanie na ciepło przez budynek. Pojemność akumulatora i stopie ń pokrycia energii zależne są od wersji urządzenia.

Wykorzystany w kotłowni solarnej system sterowniczo-pompowy w inteligentny sposób zarządza produkcją, magazynowaniem i rozdziałem energii na poszczególne obwody. Kotłownia posiada ponadto wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynku elementy armatury, takie jak zawory mieszające, rozdzielacze, pompy itp.

Warto wiedzieć

Gwarancja bezpieczeństwa instalacji solarnej

Kotłownia wyposażona jest w 4 odrębnie reagujące systemy bezpieczeństwa, co stawia je pod tym względem w czołówce tego typu urządzeń pod względem bezpieczeństwa.

Oszczędności na ogrzewaniu domu – korzyści z instalacji solarnej

Przy założeniu, że urządzenie ponad 80% energii produkuje ze źródeł odnawialnych, łatwo wyliczy ć roczne oszczędności. Przykładowo, dla typowego budynku zasilanego gazem, roczny koszt centralnego ogrzewania i c.w.u wynosi 4000 z ł. Przy założeniu 80% oszczędności, roczna oszczędność w tym przypadku wyniesie około 3200 zł.

Na chwile obecną nie ma na rynku urządzenia o tak dużym pokryciu zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Nie ma równie ż urządzenia, które posiadałoby tak korzystny okres spłaty, nie wspominając już o tym, że urządzenie wymaga minimalnych kosztów montażu, a w czasie eksploatacji jest praktycznie bezobsługowe.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie SUNEX S.A"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie