System domu inteligentnego najlepiej zaplanować na etapie projektu domu

2013-02-18 12:35 Jacek Biskupski
Kolektory słoneczne
Autor: Andrzej Szandomirski W ramach inteligentnego zarządzania system może zadecydować na przykład o zmianie źródła ciepła do podgrzewania wody użytkowej na kolektory...

Inteligentne instalacje są coraz częściej przedmiotem zainteresowania inwestorów planujących, a nawet budujących już domy. Dla tych, którzy dopiero wybierają projekt domu, to najlepszy moment na podjęcie decyzji o inteligentnym budynku. Z kolei ci, którzy budowę już rozpoczęli, a są zainteresowani inteligentnym systemem sterowania, powinni jak najszybciej skontaktować się z projektantem…

Kiedy zaplanować inteligentne instalacje w domu?

Zaplanowanie systemu inteligentnej instalacji w domu zależy przede wszystkim to od tego, „jak głęboko” ma docierać zautomatyzowanie czy zintegrowane zarządzanie budynkiem. Generalna zasada jest taka, że im więcej procesów chcemy zintegrować i im głębiej ingerować w ich działanie, tym wcześniej należy to robić - zazwyczaj juz na etapie projektu domu.

  • Systemy automatyki bram czy żaluzji można wprowadzać właściwie na etapie wykończenia domu i ich instalowania, ale okablowanie do nich trzeba przygotować odpowiednio wcześniej – podczas budowy domu.
  • Zautomatyzowanie włączania gniazd, oświetlenia i urządzeń wbudowanych na stałe musi powstać razem z projektem sieci elektrycznej budynku. Nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na układ bezprzewodowy, którego stabilną pracę w dużym systemie na razie trudno osiągnąć, to wydzielone okablowanie do zasilania aktorów (230 V) musi zostać zaplanowane znacznie wcześniej.
  • Gdy system inteligentnego domu ma być najbardziej rozbudowaną wersją BMS, sterującą w sposób zintegrowany wentylacją, ogrzewaniem i klimatyzacją (i konsekwentnie zapewnianiem odpowiedniej liczby wymian powietrza w pomieszczeniach, odpowiedniej wilgotności i poziomu CO2), to musi powstawać równocześnie z projektem architektonicznym budynku.

Jeżeli chcemy mieć dom z system BMS, którego koszty mają się zwrócić w rozsądnym czasie i który ma realizować czwarty postulat sensowności wprowadzania inteligencji do budynku mieszkalnego, czyli poprawę relacji ze środowiskiem naturalnym, to oczywiście musimy do tego systemu włączyć również centralne ogrzewanie i układ podgrzewania wody użytkowej. Dlatego system BMS narzuca dziś w pewnym stopniu zmiany w projektach branżowych. Projektant systemu BMS do domu energooszczędnego powinien się więc spotykać z inwestorem najwcześniej jak to możliwe, doradzać i wskazywać, co można by zrobić lepiej, oszczędniej. Dzięki temu inwestorzy często przekonują się do nowego proekologicznego podejścia do systemów c.o. i c.w.u.

  • Elementy interfejsu użytkownika (panele, sterowanie głosowe) również wymagają uwagi na wczesnym etapie, przemyślenia, gdzie mają się znaleźć, i należy zapewnić im odpowiednie okablowanie.
Skrzynka - instalacje inteligentne
Autor: Piotr Mastalerz Zintegrowane zarządzanie urządzeniami i instalacjami wymaga połączenia ich w sieć, niekoniecznie przewodową. Funkcję sieci przewodowej może pełnić na przykład instalacja internetowa, bezprzewodowej – wi-fi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE