Automatyka domowa. Sprawdzamy, jak działają systemy bezprzewodowe

2017-02-19 16:44

Systemy automatyki domowej dostępne na naszym rynku oferują rozwiązania od najprostszych, do bardzo zaawansowanych. Jak więc wybrać ten odpowiedni? Systemy bezprzewodowe, które wykorzystują technologię radiową bardzo dobrze sprawdzają się w budynkach mieszkalnych. Jeśli więc cenisz komfort i bezpieczeństwo, ten system inteligentnych instalacji jest dla ciebie.

Centrala Somfy
Autor: materiały prasowe

Inwestorzy, którzy chcieliby swój dom wyposażyć w inteligentne rozwiązania, często mają z tym nie lada kłopot. Rynek oferuje wiele rozwiązań, począwszy od tych fragmentarycznych, przeznaczonych tylko do wybranych zastosowań, aż po złożone instalacje ze zintegrowanym zarządzaniem, wymagające interwencji instalatorów i zaawansowanych prac przy układaniu okablowania.

Gdzieś wśród nich jest miejsce również na bezprzewodową automatykę domową o charakterze modułowym i z możliwością rozbudowy. Wykorzystuje ona technologię io-homecontrol sterowaną radiowo, najlepiej sprawdzającą się w budynkach mieszkalnych. Zaspokaja potrzeby klientów ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo.

Jak działają systemy bezprzewodowe?

Bezprzewodowy system automatyki budynku wykorzystuje zaawansowaną technologię, ale jednocześnie jest bardzo prosty w obsłudze, elastyczny i nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych.

Urządzenia działające w tym standardzie wykrywają się nawzajem. Dzięki gwarancji kompatybilności dodawanie nowych produktów do systemu odbywa się bez jakichkolwiek kłopotów. System ma funkcję komunikatów zwrotnych, która daje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu. Każdorazowo informuje o wykonaniu polecenia. W każdej chwili można też poznać aktualny stan urządzenia. Informacja taka jest wyświetlana na ekranie pilota.

Urządzenia domowe można też kontrolować zdalnie na ekranie telefonu 3G, tabletu czy komputera. W ten sposób w każdej chwili można sprawdzić, czy okna dachowe, brama garażowa lub drzwi są zamknięte, upewnić się, że dom jest bezpieczny. Gdy nikogo w nim nie ma, system może symulować obecność domowników przez uruchamianie wybranych urządzeń. Pozwala na odtworzenie różnych scenariuszy uruchamiających urządzenia domowe o żądanych godzinach, tak jakby ktoś był w domu.

Jakie są możliwości indywidualnego programowania?

Użytkownicy mogą programować indywidualne ustawienia i scenariusze, dostosowując system inteligentnych instalacji do własnego stylu życia. W ramach ustalonych scenariuszy jednym kliknięciem uruchamia się wiele zmechanizowanych urządzeń (rolety, zasłony, oświetlenie itp.). Możliwe jest zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie.

Dzięki łatwym w obsłudze urządzeniom sterującym dostosowanie domu do własnych potrzeb jest niezwykle proste i intuicyjne. Jeden pilot wspólny do wszystkich urządzeń lub ścienna klawiatura pozwalają wykonywać wiele zadań jednocześnie. Na przykład naciskając przycisk „dom” na pilocie, można zamknąć jednocześnie wszystkie drzwi i okna. Lampka kontrolna i sygnał dźwiękowy potwierdzą wykonanie polecenia.

Czy systemy bezprzewodowe są oszczędne i ekologiczne?

Technologia io-homecontrol może przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię. Rozwiązanie pozwala na dostosowanie intensywności oświetlenia do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić energię elektryczną, a to przekłada się na koszty zużycia prądu.

Wybierając scenariusz „pobudka”, można o żądanej porze podnieść rolety w pokoju i kuchni, zapalić lampy, automatycznie wyłączyć ogrzewanie domu i lekko uchylić okna połaciowe, zapewniając przewietrzenie mieszkania. Gdy słońce zacznie mocno grzać, system może opuścić rolety. Nie trzeba od razu włączać klimatyzacji.

W zimie można zaprogramować zamykanie rolet o zmroku, aby uniknąć utraty ciepła. Według European Solar Shading Organization dzięki temu można zaoszczędzić do 10% wydatków na ogrzewanie. Latem z kolei opłaca się zautomatyzować działanie osłon przeciwsłonecznych w zależności od nasłonecznienia, aby zachować naturalny chłód w pomieszczeniach i ochronić wyposażenie wnętrza przed promieniowaniem słonecznym.

W każdej chwili użytkownik może przejąć ręczną kontrolę nad automatyką domową, jeśli chce ją na chwilę wyłączyć lub zmienić jej ustawienia. Jeśli rozważamy budowę domu z instalacją inteligentną, to najlepiej na jego budowę zdecydować się już podczas wyboru projektu. Wówczas łatwiej poprowadzić niezbędne okablowanie, które w przypadku systemu bezprzewodowego jest wprawdzie znacznie ograniczone, ale konieczne.

Zdaniem eksperta

Dom inteligentny od samego wejścia

Każdy z nas zna taki obraz: podjeżdżamy pod dom i szukamy pilota, którym otworzymy naszą bramę. Pilot, jak zawsze, gdzieś się zawieruszy, na przykład spadnie pod dywanik w samochodzie przy fotelu pasażera, który akurat jest pusty. Gdy go wreszcie wydostaniemy i wjedziemy na podjazd, musimy zmierzyć się z torbami zakupów, komputerem, pomóc dzieciom wysiąść z samochodu, uspokoić radośnie witającego nas psa. Tak jest w tradycyjnym, analogowym domu.

A jak jest w domu inteligentnym, w którym technologia dba o nasz komfort i bezpieczeństwo? Przede wszystkim centrala domu inteligentnego Connexoon z aplikacją Connexoon Access na podstawie sygnału GPS identyfikuje, że zbliżamy się do domu. Gdy podjedziemy na wcześniej zdefiniowaną przez nas bezpieczną odległość – otworzy dla nas najpierw bramę wjazdową, potem garażową, a na końcu drzwi. My tylko zaparkujemy bezpiecznie auto, bez odrywania rąk od kierownicy, zabierzemy nasze rzeczy i komfortowo wejdziemy do domu.

O tym, że są to rozwiązanie sprawdzone i funkcjonalne świadczy chociażby to, że znajdują się one w ofercie największych polskich producentów bram wjazdowych i garażowych, np. uznanej i cenionej firmy Wiśniowski. A lista korzyści z posiadania rozwiązań smart w domu jest znacznie dłuższa. To komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność przekładająca się na stale rosnące zadowolenie użytkowników na co dzień.

Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska: