Wieszanie żyrandola. Obejrzyj filmową instrukcję
Najlepiej, żeby żyrandol zawiesił elektryk. Można to jednak zrobić samodzielnie. Musisz jednak wziąć sobie do serca kilka zasad bezpieczeństwa i postępować zgodnie z tą instrukcją.
Wyłączenie prądu
Zaczynij od wyłączenia bezpiecznika, odcinając dopływ prądu do przewodów wystających z sufitu. Próbnikiem elektrycznym upewnij się,że wyłączyłeś właściwy bezpiecznik, a przewody nie są pod napięciem. Po kolei dotykaj próbnikiem nieizolowanych końcówek przewodów. Lampka próbnika nie powinna się świecić.
Wieszanie haka, na którym zawiśnie żyrandol
Żyrandol wiesza sie na haku, wystającym z sufitu. Zanim zaczniesz jego montaż zaznacz miejsce jego mocowania. Musi się ono znajdować blisko przewodów, aby osłona lampy go zakryła. Pamiętaj, że przewód elektryczny zwykle biegnie w kierunku ściany, na której jest wyłącznik i w tym obszarze nie powinieneś wiercić. Do wiercenia użyj wiertarki udarowej. Zastosuj wiertło do betonu, a jego średnicę dobierz do średnicy kołka rozporowego. W otwór włóż plastikowy kołek rozporowy. Do stropów żelbetowych stosuje się kołki uniwersalne. Do stropu z pustaków lepszy będzie kołek typu molly. Hak sufitowy na początku wkręca się ręcznie, a pod koniec kombinerkami.
Podłączanie przewodów
Nożykiem usuń izolację z kabli odsłaniając tym samym 1 cm każdego przewodu. Przewody można skrócić, jeśli są zbyt długie i nie zmieszczą się w osłonie lampy. Czarny i brązowy przewód przykręć do jednej plastikowej kostki. Drugą kostkę połącz z pozostałymi dwoma przewodami. Przed włożeniem przewodu może być konieczne poluzowanie śrubek w kostce. Na haku zawieś lampę. Wcześniej wyreguluj długość - ustawiając uszko na właściwym poziomie, żeby lampa wisiała na odpowiedniej wysokości. Teraz przykręć przewody lampy do odpowiednich kostek (zgodnie z instrukcją dołączoną do lampy). Na zakończenie schowaj przewody w plastikowej osłonce.