Montaż niskiego brodzika. Zobacz, jak zamontować brodzik Sestra firmy Geberit

2020-05-26 10:02 Materiał sponsorowany

Prysznic z niskim brodzikiem jest bardzo wygodny, ponieważ nie trzeba wchodzić na podwyższenie, żeby wziąć kąpiel. To nowoczesne rozwiązanie jest bardzo popularne. Przyda się zwłaszcza w domu osób, które mają kłopoty w poruszaniu się.

Niski brodzik Sestra
Autor: Geberit Prysznic z niskim brodzikiem Sestra firmy Geberit świetnie wygląda w nowoczesnej łazience minimalistycznej w stylu

Dlaczego prysznic z niskim brodzikiem Sestra

Niski brodzik jest zaznaczony tylko kolorem na płaszczyźnie podłogi. Wystaje z niej na wysokość 2 cm, może być też częściowo lub całkowicie wpuszczony w posadzkę. Tak jak brodzik Sestra firmy Geberit wykonany z żywicy kamiennej pokrytej powłoką żelkotową. Ten brodzik można również zamontować w pozycji podwyższonej, tak żeby wystawał do 4 cm nad posadzką w łazience. Jeden, dobrze przemyślany produkt może spełnić wymogi różnych użytkowników

Co jest potrzebne, żeby mieć prysznic z niskim brodzikiem

  • odpowiednio ukształtowany panel brodzika,
  • spłaszczony syfon,
  • wylewka podłogowa o minimalnej wymaganej grubości,
  • wylewka, której powierzchnia jest na właściwej wysokości.
Niski brodzik Sestra
Autor: Geberit Niski brodzik Sestra w pozycji podwyższonej wystaje 4 cm z posadzki

Niski brodzik Sestra ze spadkiem

Woda pod prysznicem musi spływać w kierunku odpływu, a nie rozlewać się po łazience. Płaszczyzna gotowego niskiego brodzika Sestra firmy Geberit ma fabrycznie uformowany spadek w odpowiednim kierunku. To bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba przygotowywać spadku w wylewce, co zabiera czas i może być kłopotliwe. Brodzik Sestra firmy Geberit w części spadkowej ma uformowane podłużne żłobienia (naśladujące wyglądem odpływ liniowy), którymi woda będzie ściekać do odpływu na ich środku. Żeby brodzik wyglądał estetycznie, odpływ ma dopasowaną pokrywę wykonaną z tego samego materiału. Całość konstrukcji jest przygotowana tak, żeby montaż brodzika można było przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie.

Niski brodzik Sestra
Autor: Geberit Podczas kąpieli pod prysznicem z niskim brodzikiem Sestra woda będzie ściekać do odpowiednio przygotowanegoodpływu

Syfon pod niskim brodzikiem

W układzie instalacji kanalizacyjnej prysznica musi znajdować się syfon. Pod płaszczyzną niskiego brodzika Sestra formy Geberit umieszcza się specjalnie spłaszczony syfon ukształtowany tak, żeby umożliwić niski montaż. Standardowo ma on wysokość 50 mm, do wykorzystania w sytuacjach renowacyjnych jest przeznaczony model o wysokości zasyfonowania 30 mm.

Niski brodzik Sestra
Autor: Geberit Odpowiednio ukształtowany spłaszczony syfon do niskiego brodzika Sestra firmy Geberit

Wylewka pod niskim brodzikiem

Elementy instalacyjne musimy schować pod brodzikiem. Poziom niskiego brodzika zależy więc od grubości wylewki. W przypadku brodzika Sestra firmy Geberit musi ona wynosić co najmniej 9 cm (w sytuacjach renowacyjnych – 7,1 cm). Im niżej chcemy umieścić brodzik, tym niżej powinien znajdować poziom wylewki. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, niski brodzik będzie bardziej wystawał z posadzki.

Montaż brodzika Sestra firmy Geberit

Podłoże pod brodzikiem musi być równe i płaskie. Panel brodzikowy ustawia się na nóżkach. Zależnie od jego wielkości jest ich od 7 do 15. Najpierw trzeba odpowiednio wyregulować ich wysokość, a następnie przykręcić je pod spodem brodzika w zaznaczonych miejscach. Przed montażem nie można zapomnieć o sprawdzeniu, czy panel z nóżkami jest wypoziomowany. Ustawiamy brodzik na wylewce i kontrolujemy pozycję poziomnicę. Po przymierzeniu brodzika w wybranym miejscu i upewnieniu się, że wszystko pasuje, jest pora na przygotowanie instalacji. Syfon trzeba połączyć elastyczną rurą z instalacją kanalizacyjną. Jego górną część mocujemy z brodzikiem. W odpływie umieszczamy od góry koszyczek i pokrywę. Woda będzie spływać tylko przez szczeliny wokół niej. Teraz jest pora na sprawdzenie szczelności podłączenia kanalizacyjnego. Jeśli nie ma przecieków, można ustabilizować nóżki, mocując je klejem do podłoża. Styk brzegów brodzika ze ścianami uszczelnia się silikonem. Całość można obciążyć i pozostawić do związania i wyschnięcia.

Niski brodzik Sestra
Autor: Geberit Po zamocowaniu syfonu można włożyć w odpływ koszyczek, zasłonić go pokrywą i wykonać próbę szczelności
Partnerzy