Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki sposób uchronić dom przed pożarem i włamaniem

2014-03-17 13:21
Podatek VAT przy zakupie domu
Autor: Andrzej Szandomirski

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku. Prezentujemy 5 nowoczesnych sposobów zabezpieczeń, które ochronią Twój dom przez nieproszonymi gośćmi lub pożarem.

Odpowiednie zabezpieczenie domu podczas wyjazdu na urlop może być gwarancją spokojnego wypoczynku. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań technologicznych, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo Twojego domu zarówno w trakcie wyjazdu, jak i w trakcie przebywania domowników w środku.

Monitoring w domu jednorodzinnym – pierwszy sposób zabezpieczenia

Statystyki pokazują, że aż 67% Polaków nie zabezpiecza dodatkowo swoich domów w trakcie wyjazdów. Eksperci tweirdzą, że jednym z najpewniejszych rozwiązań systemowych tej branży są kamery kamuflowane. Dobrze ustawiony monitoring domu pozwoli chociażby ustalić tożsamość złodzieja. Nowoczesne rozwiązania kamer wzbogacono o czujniki ruchu – pozwoli to aktywować nagranie w momencie wykrycia ruchu. Dodatkowym atutem są kamery z czujnikami dymu, dzięki którym w razie pożaru włączy się sygnał alarmowy. Nowoczesna technologia i ogólnodostępny internet dają także możliwość podglądu domu w czasie rzeczywistym – musisz tylko posiadać komputer lub telefon z dostępem do sieci.

Zabezpieczenie domu nasłuchami i podsłuchami

Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze istnieje możliwość zamontowania kamer do monitoringu. Wtedy pomocne okazują się podsłuchy i rejestratory audio. - Nowoczesne dyktafony dają ogromne możliwości podsłuchu i monitoringu. Te najlepsze mogą pracować nawet do wielu dni w trybie aktywacji głosem. Oznacza to, że np. przez ponad tydzień będą aktywne i rozpoczną nagrywanie w momencie wychwycenia hałasu lub rozmowy – tłumaczy ekspert ds. bezpieczeństwa Spy Shop.

Współczesny poziom technologii pozwala na głośne i wyraźne nagranie dźwięków. Dyktafony cyfrowe i inne rejestratory można ukryć w różnych miejscach. Najczęściej umieszcza się je w budzikach, zegarkach, długopisach lub pendrive. Zasięg nowoczesnych dyktafonów to zwykle od 10 do 15 metrów, dlatego na czas wyjazdu najlepiej umieścić je w strategicznych częściach mieszkania.

Lokalizatory GPS pozwolą zabezpieczyć każdy przedmiot w domu

Jeżeli na urlop wybieramy się samolotem lub pociągiem, jednocześnie pozostawiamy samochód w garażu. Jest on na tyle wartościowy dla złodzieja, że warto go w jakiś sposób zabezpieczyć. Eksperci polecają montowanie lokalizatorów GPS.

Pozwalają one na dokładne określenie położenia pojazdu, prędkości z jaką się porusza czy kierunku, w którym jedzie. Co więcej, samochód można lokalizować na bieżąco poprzez Internet lub wiadomości SMS. Jeżeli auto ruszy bez naszej wiedzy zostaniemy o tym natychmiast poinformowani. Lokalizatory są proste w montażu i niemal od razu gotowe do pracy.

Co zrobić kiedy nie możesz zamontować monitoringu domu?

Dobrym rozwiązaniem, pozwalającym zastąpić monitoring domu są tzw. fotopułapki. Jest to instalacja energooszczędna, odporna na każdą pogodę i same informują o zagrożeniu.

Urządzenia tego typu wykrywają ruch, po czym wykonują fotografie wysyłane od razu na telefon jako mms lub adres e-mail. Często posiadają baterie słoneczne i są skuteczne nawet w nocy. Instalowane w dowolnym miejscu okazują się niezastąpione, gdy zachodzi potrzeba ochrony ogrodu lub sadu. Fotopułapki mogą nagrywać także filmy, a prosty kamuflaż, odporność na wodę i niską temperaturę czynią z nich sprytne rozwiązanie problemu ochrony terenów gospodarczych.

Systemy ostrzegania przed pożarem – kolejny sposób na zabezpieczenie domu

Statystycznie, najczęstszą przyczyną pożarów, podczas nieobecności domowników, są spięcia w instalacji elektrycznej. Sposobem na szybkie zareagowanie w razie pożaru są czujniki dymu. Alarm załącza się błyskawicznie po wykryciu zagrożenia i włącza syrenę. Uczuleni na dźwięk syreny sąsiedzi zainterweniują, a pożar nie zdąży się rozprzestrzenić.

Przeczytaj również: Jaki domofon zainstalować?

Niektóre czujniki dymu posiadają wbudowane kamery i bezprzewodowe połączenie z Internetem. Dzięki temu możemy stale monitorować pozostawione bez opieki pomieszczenia. Tak właśnie działa kamera ze zdalnym dostępem przez WiFi ukryta w czujce dymu DVR-35SWF.

Pożary mogą być również efektem nieszczelności lub innych wad instalacji gazowej. Przed wyjazdem należy sprawdzić szczelność sprzętów takich, jak junkers czy kuchenka. Najlepiej całkowicie odciąć dopływ gazu i uruchomić go dopiero po powrocie. Nie wymaga to wiele wysiłku, a skutecznie zapobiega przykrym wypadkom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE