Ochrona domu przed burzą – instalacja odgromowa, piorunochron. Czy jest obowiązkowy?
Uderzenie pioruna w dom może spowodować duże straty materialne oraz uszczerbek na zdrowiu ludzi i zwierząt. Jak zabezpieczyć budynek przed skutkami wyładowań atmosferycznych? Jak wykonać instalację odgromową? Czy trzeba chronić dom przed piorunami?
Autor: Pexels
Spis treści
Podczas burzy powstają wyładowania atmosferyczne, które niosą olbrzymią energię elektryczną i cieplną. Uderzenie pioruna w budynek może wywołać jego pożar, a także przez instalację elektryczną uszkodzić urządzenia do niej podłączone, np. alarm, komputery, kocioł grzewczy. Najbardziej narażone na zniszczenia są urządzenia wyposażone w delikatną elektronikę. Co zrobić, żeby w efekcie burzy z piorunami nie doszło do zniszczeń w domu?
Instalacja odgromowa
Systemowym zabezpieczeniem jest instalacja odgromowa, czyli tak zwany piorunochron, instalowana na dachu. Wyładowania atmosferyczne uderzają zwykle w najwyższe obiekty znajdujące się w polu ich rażenia. Dlatego instalacja odgromowa to zespół przewodów na dachu i elewacji, po których prąd piorunowy zostanie odprowadzony do gruntu. Na dachu wykonuje się zwody, które przyjmują wyładowania atmosferyczne. Prowadzi się je po kalenicy, brzegach dachu i wystających z niego elementach pionowych, np. kominach. Zwody są połączone przewodami odprowadzającymi z przewodami uziemiającymi zakończonymi uziomami w gruncie, gdzie dojdzie do rozproszenia energii pioruna.
Czy piorunochron jest obowiązkowy?
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa na domach jednorodzinnych. Zarówno w Warunkach technicznych, jak i polskich normach nie ma wymienionych szczegółowych danych dotyczących tego, jakie budynki powinny mieć wykonany piorunochron. Podejmując decyzję (najlepiej już na etapie projektu domu) o poprowadzeniu instalacji odgromowej należy ocenić ryzyko uszkodzenia budynku w wyniku uderzenia pioruna. Trzeba wziąć pod uwagę jego lokalizację, łatwopalne materiały, z których został zbudowany, a także potencjalne straty. Istnienie instalacji odgromowej może też być brane pod uwagę w momencie ubezpieczania budynku. Obowiązek zbudowania instalacji odgromowej może być też zapisany w miejscowych przepisach budowlanych.
Kiedy warto mieć instalację odgromową?
Najbardziej na uderzenie pioruna są narażone obiekty wysokie i oddalone od innych. Więc jeśli planujemy pobudować się na działce, która jest zdecydowanie najwyższym punktem w niezabudowanej okolicy, warto pomyśleć o piorunochronie. Są także obszary kraju, w których częściej występują burze. Wraz ze zmianami klimatu burz jest coraz więcej i mają bardzo intensywny przebieg. Również budynki drewniane, zbudowane ze słomy albo kryte gontem drewnianym warto chronić instalacją odgromową.