7 pytań o bezprzewodowy system alarmowy w domu

2019-09-25 12:26

System alarmowy reaguje dźwiękiem, sygnałem świetlnym albo jeszcze w inny sposób powiadamia o nietypowych zdarzeniach w domu. Przy dzisiejszym poziomie techniki nie są już potrzebne rozbudowane instalacje kablowe. W domu z powodzeniem sprawdzi się alarm bezprzewodowy.

System alarmowy w wykończonym domu
Autor: Michał Przeździk Po zainstalowaniu tradycyjnego, przewodowego alarmu w tak wykończonym wnętrzu konieczne byłyby remont ścian i solidne porządki. Montaż elementów bezprzewodowego systemu może się odbyć bez takich kłopotów

Na jakim etapie instalować system alarmowy?

Decyzję o zainstalowaniu alarmu najlepiej podjąć podczas projektowania albo budowy domu. Często jednak, na przykład ze względów finansowych, odkłada się ją na „lepsze czasy ”, nierzadko do momentu, kiedy jest już za późno na ułożenie pod tynkiem przewodów przesyłających sygnały z czujników do centralki alarmowej. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest montaż systemu alarmowego bezprzewodowego, w którym nie są potrzebne kable, ponieważ jego elementy komunikują się ze sobą bezprzewodowo – prawie zawsze za pośrednictwem fal radiowych.

Jak działa alarm bezprzewodowy?

Urządzenia są zasilane z baterii lub akumulatorów. Dobre alarmy bezprzewodowe działają na zasilaniu bateryjnym nawet przez kilka lat. Zgodnie z obowiązującą normą baterie muszą wystarczyć co najmniej na rok.

Producenci bezprzewodowych systemów alarmowych stosują zaawansowane techniki zwiększające odporność systemów na celowe próby zakłócania transmisji radiowej. Złamanie zabezpieczeń dobrych systemów bezprzewodowych wymagałoby od potencjalnych złodziei użycia bardzo drogiej, specjalistycznej aparatury.

Klasyczny system bezprzewodowy współpracuje z centralką alarmową, która wymaga doprowadzenia przewodu zasilającego, ale dostępne są też autonomiczne czujniki zagrożeń wyposażone we własne źródła zasilania oraz sygnalizatory akustyczne i optyczne.

Każde z urządzeń alarmowych powinno mieć automatyczną regularną kontrolę sprawności komunikacji czujników z centralą alarmową oraz kontrolę i sygnalizację „słabych baterii”, a także sygnalizację informującą o próbach otwarcia obudowy lub oderwania całego aparatu od podłoża. Większość alarmów bezprzewodowych daje możliwość jednoczesnego podłączenia konwencjonalnych, przewodowych detektorów: czujek ruchu, dymu, czadu, gazu, przycisków napadowych itp.

Co wchodzi w skład systemów współdziałających z centralką alarmową?

Elementy systemów bezprzewodowych są podobne jak w układach przewodowych. Są to:

  • centralka alarmowa z klawiaturą;
  • manipulator (opcjonalnie);
  • czujniki ruchu;
  • czujniki kontaktronowe;
  • sygnalizatory optyczne i akustyczne;
  • pilot (opcjonalnie).

W skład systemu mogą wchodzić także czujki wykrywające zagrożenie pożarowe.

Przekaz sygnałów z czujników do centralki odbywa się drogą radiową. Czujniki mają własne baterie zasilające, centralka jest zwykle wyposażana w zasilacz przyłączany do instalacji 230 V i przystosowany do współpracy z baterią centralki służącą do jej zasilania w razie zaniku napięcia w instalacji elektrycznej.

Na co uważać w czasie instalacji systemu alarmowego?

Podczas instalowania i eksploatacji systemu bezprzewodowego trzeba przestrzegać następujących zasad:

  • baterię w urządzeniach bezprzewodowych montować tuż przed zarejestrowaniem w systemie;
  • urządzenie bezprzewodowe pozbawione komunikacji z centralą przez czas dłuższy niż 10 minut zużywa więcej energii, co skraca żywotność baterii;
  • urządzenia bezprzewodowe należy montować dopiero po uruchomieniu centralki, kiedy jest możliwe sprawdzenie poziomu przesyłanego sygnału radiowego – nie może być niższy niż 40%;
  • jeśli w wybranym miejscu poziom sygnału jest za niski, należy wybrać inne; czasami wystarczy przesunąć urządzenie o kilkanaście centymetrów; dopiero po uzyskaniu optymalnego poziomu sygnału radiowego urządzenie można zamontować na stałe;
  • urządzenia bezprzewodowe powinno się montować wysoko, bo to zapewnia lepszy zasięg komunikacji radiowej oraz eliminuje możliwość przypadkowego zasłonięcia przez osoby przebywające w pomieszczeniu.

Jak system alarmowy zawiadamia o nietypowym zdarzeniu?

Najprostszą formą reakcji systemu alarmowego na nietypową sytuację zaistniałą w chronionym obiekcie jest uruchomienie urządzeń sygnalizujących (sygnalizatorów): optycznych (z sygnalizacją świetlną), akustycznych (z sygnalizacją dźwiękową) lub optyczno-akustycznych (łączących obie formy sygnalizacji).

Sygnalizatory mogą być montowane wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz domu. Rolą sygnalizatorów zewnętrznych jest przyciągnięcie uwagi osób mogących zareagować na sytuację zagrożenia, wewnętrznych – głównie oszołomienie intruza dźwiękiem o natężeniu przykrym dla ucha.

W zaawansowanych systemach to nie wystarczy, więc wyposaża się je w mechanizmy oraz urządzenia do monitoringu i powiadamiania. Centrala alarmowa wysyła odpowiednie sygnały do urządzenia odbiorczego w stacji monitorującej obsługiwanej przez agencję ochrony. Informacje zbierane przez stację są analizowane i na ich podstawie jest podejmowana decyzja o ewentualnej interwencji i/lub powiadomieniu właściciela obiektu.

Właściciel systemu alarmowego lub upoważnione przez niego osoby mogą być na bieżąco informowane o alarmach bądź innych zdarzeniach w chronionym obiekcie. Powiadamianie takie może się odbywać za pomocą komunikatów głosowych lub tekstowych wysyłanych w postaci SMS-a na telefon komórkowy.

Czy można kupić zestawy do samodzielnego montażu?

W sprzedaży są oferowane bezprzewodowe systemy alarmowe do samodzielnego montażu. Są przeznaczone do zabezpieczenia, biur, garaży, działek, altanek, piwnic, przyczep kempingowych, różnej wielkości mieszkań i domów. W ich skład wchodzą centralka alarmowa, sygnalizator (akustyczny, optyczno-akustyczny) oraz – w zależności od typu zestawu – czujki: ruchu, magnetyczne, dymu etc.

Zestawy wyposażone w moduł GSM mogą być uzbrajane i rozbrajane za pomocą komunikatów SMS lub połączeń telefonicznych. Do sterowania systemami służą piloty, klawiatura centralki lub dodatkowa klawiatura bezprzewodowa. Cena zestawów w zależności od przeznaczenia i stopnia rozbudowania wynosi od około jednego do kilku tysięcy złotych.

Co zamiast systemu alarmowego?

Do ochrony wybranych miejsc można, zamiast systemu alarmowego, stosować czujniki autonomiczne z zasilaniem bateryjnym i wbudowanym sygnalizatorem akustycznym. Większość oferowanych modeli ma wskaźnik naładowania baterii. Jest to istotna funkcja, ponieważ rozładowana bateria oznacza brak ochrony.

Do ochrony okien lub drzwi można zainstalować autonomiczne czujniki kontaktronowe, do sygnalizacji naruszenia strefy chronionej – autonomiczne sygnalizatory ruchu, także niewymagające współdziałania z centralką alarmową. Może to być aparat do kontroli drzwi wejściowych lub wybranych miejsc w pobliżu okien, a także do zabezpieczenia niebezpiecznych miejsc przed dziećmi.

Czujnik powiadamia dźwiękiem o zaistniałym ruchu w swoim polu widzenia. Wersja połączona przegubowo z uchwytem mocującym umożliwia dowolne nakierowanie czujnika na wybraną strefę.

Zasięg czujnika to 4-5 m. Do jego zasilania służą cztery baterie po 1,5 V lub zasilacz 6 V 300 mA przyłączony do instalacji 230 V. Zasilanie bateryjne jest pewniejsze (odporne na zaniki napięcia w sieci), pod warunkiem że pamięta się o okresowej wymianie baterii