Bezpieczny dom z elektronicznym wsparciem. Urządzenia i systemy poprawiające bezpieczeństwo
Warto wyposażyć dom w nowoczesne, elektroniczne urządzenia zabezpieczające, a najlepiej w system inteligentnego domu. Będzie on chronił nie tylko przed włamaniami, ale też przed wypadkami losowymi i awariami.
Dom oprócz zamków, okien i drzwi o wysokiej klasie odporności na włamanie, porządnego ogrodzenia, powinien mieć też system zarządzający pracą rożnych urządzeń. To inaczej system inteligentnego domu. Po wzbogaceniu go o dodatkowe elementy, takie jak czujniki ruchu, otwarcia i wstrząsów, zbicia szyby, dymu, zalania, kamery, stanie się też skutecznym systemem alarmowym, gotowym ocalić ciebie oraz twój dobytek nie tylko przed złodziejami, ale też różnymi, nieszczęśliwymi wypadkami.
Inteligentny dom - bezpieczny dom
Sercem systemu inteligentnego domu jest centrala sterująca, która potrafi analizować informacje docierające z różnych czujników zainstalowanych w domu lub w jego otoczeniu, reagujących na ruch, dym, zbicie szyby i wiele innych sygnałów. W przypadku włamania lub awarii wyda odpowiednie polecenia oknom, roletom, bramom, oświetleniu. Informację o zdarzeniu prześle do właściciela i centrum monitoringu, jeśli dom jest chroniony przez profesjonalną firmę. W przypadku zalania system wyłączy prąd w budynku, żeby nie doszło do zwarcia i zamknie zawory wody. W przypadku wykrycia dymu uruchomi alarm, wentylację mechaniczną i oświetli drogę ewakuacyjną.
Czujniki podpięte do systemu
Będą one twoimi oczami, uszami i nosem. Część czujników jest zintegrowana z urządzeniami napędowymi (czujnik wiatru w markizach, czujnik deszczu w oknach dachowych i roletach), a pozostałe można niezależnie rozmieścić w budynku i wokół niego. Lepiej ich rozplanowanie i montaż powierzyć fachowcowi. A oto jakie czujniki można podpiąć do systemu:
- Kontaktrony - umieszcza się ją na drzwiach i oknach. Na ościeżnicy - część stykową, a na oknie lub drzwiach - magnes. Między magnesem i stykiem występuje pole elektromagnetyczne. Jeśli zostanie ono przerwane (podczas otwierania drzwi, okna), czujnik wyśle sygnał uruchamiający alarm.
- Czujnik zbicia szyby - potrafi z odległości 15 m wykryć i rozróżnić odgłos tłuczonego szkła. Można ją zamontować bezpośrednio na ramie okna.
- Czujnik wstrząsu – montowany na oknach lub drzwiach. Reaguje na siłowe próby otwarcia.
- Czujnik dymu – podniesie alarm, jeżeli stężenie dymu w budynku stanie się alarmującą wysokie. Pozwoli więc jak najszybciej zareagować na pożar.
- Czujnik zalania – zareaguje, gdy na podłodze w kuchni, pralni bądź łazience wykryje wodę.
- Czujnik deszczu - zamknie okna tuż przed ulewą.
- Czujnik wiatru - zleci złożenie markiz, kiedy rozpęta się wichura.
Teren w zasięgu kamer
Systemy współpracują również z kamerami. Urządzenia można umieścić na zewnątrz domu, w budynku bądź w garażu. Obraz będzie kierowany do centrali i wyświetlany w komputerze, telefonie, na ekranie tabletu lub nawet smart TV. W każdej chwili możesz przełączyć podgląd na wybraną kamerę, zrobić zbliżenie, zdjęcie albo zarejestrować sekwencję filmową. Często obraz z monitoringu jest zapisywany w pamięci urządzenia, możemy zgrać zdalnie na dowolny nośnik i w każdej chwili można prześledzić, co działo się w poszczególnych miejscach w danym czasie, na przykład pod twoją nieobecność.