Bezpieczny dom z elektronicznym wsparciem. Urządzenia i systemy poprawiające bezpieczeństwo

2017-12-01 17:24
Dom pod ochroną
Autor: SOMFY Chcesz, żeby twój dom był zawsze bezpieczny, nawet wówczas gdy przebywasz poza nim i nie możesz wszystkiego dopilnować osobiście. Inwestycja w nowoczesne, elektroniczne urządzenia monitorujące ochronią twój dobytek przed złodziejami i innymi awaryjnymi sytuacjami.

Warto wyposażyć dom w nowoczesne, elektroniczne urządzenia zabezpieczające, a najlepiej w system inteligentnego domu. Będzie on chronił nie tylko przed włamaniami, ale też przed wypadkami losowymi i awariami.

Dom oprócz zamków, okien i drzwi o wysokiej klasie odporności na włamanie, porządnego ogrodzenia, powinien mieć też system zarządzający pracą rożnych urządzeń. To inaczej system inteligentnego domu. Po wzbogaceniu go o dodatkowe elementy, takie jak czujniki ruchu, otwarcia i wstrząsów, zbicia szyby, dymu, zalania, kamery, stanie się też skutecznym systemem alarmowym, gotowym ocalić ciebie oraz twój dobytek nie tylko przed złodziejami, ale też różnymi, nieszczęśliwymi wypadkami.

Inteligentny dom - bezpieczny dom

Sercem systemu inteligentnego domu jest centrala sterująca, która potrafi analizować informacje docierające z różnych czujników zainstalowanych w domu lub w jego otoczeniu, reagujących na ruch, dym, zbicie szyby i wiele innych sygnałów. W przypadku włamania lub awarii wyda odpowiednie polecenia oknom, roletom, bramom, oświetleniu. Informację o zdarzeniu prześle do właściciela i centrum monitoringu, jeśli dom jest chroniony przez profesjonalną firmę. W przypadku zalania system wyłączy prąd w budynku, żeby nie doszło do zwarcia i zamknie zawory wody. W przypadku wykrycia dymu uruchomi alarm, wentylację mechaniczną i oświetli drogę ewakuacyjną.

Czujniki podpięte do systemu

Będą one twoimi oczami, uszami i nosem. Część czujników jest zintegrowana z urządzeniami napędowymi (czujnik wiatru w markizach, czujnik deszczu w oknach dachowych i roletach), a pozostałe można niezależnie rozmieścić w budynku i wokół niego. Lepiej ich rozplanowanie i montaż powierzyć fachowcowi. A oto jakie czujniki można podpiąć do systemu:

  • Kontaktrony - umieszcza się ją na drzwiach i oknach. Na ościeżnicy - część stykową, a na oknie lub drzwiach - magnes. Między magnesem i stykiem występuje pole elektromagnetyczne. Jeśli zostanie ono przerwane (podczas otwierania drzwi, okna), czujnik wyśle sygnał uruchamiający alarm.
  • Czujnik zbicia szyby - potrafi z odległości 15 m wykryć i rozróżnić odgłos tłuczonego szkła. Można ją zamontować bezpośrednio na ramie okna.
  • Czujnik wstrząsu – montowany na oknach lub drzwiach. Reaguje na siłowe próby otwarcia.
  • Czujnik dymu – podniesie alarm, jeżeli stężenie dymu w budynku stanie się alarmującą wysokie. Pozwoli więc jak najszybciej zareagować na pożar.
  • Czujnik zalania – zareaguje, gdy na podłodze w kuchni, pralni bądź łazience wykryje wodę.
  • Czujnik deszczu - zamknie okna tuż przed ulewą.
  • Czujnik wiatru - zleci złożenie markiz, kiedy rozpęta się wichura.
Umowa z agencją. Co zrobić, by ochrona domu był skuteczna

Teren w zasięgu kamer

Systemy współpracują również z kamerami. Urządzenia można umieścić na zewnątrz domu, w budynku bądź w garażu. Obraz będzie kierowany do centrali i wyświetlany w komputerze, telefonie, na ekranie tabletu lub nawet smart TV. W każdej chwili możesz przełączyć podgląd na wybraną kamerę, zrobić zbliżenie, zdjęcie albo zarejestrować sekwencję filmową. Często obraz z monitoringu jest zapisywany w pamięci urządzenia, możemy zgrać zdalnie na dowolny nośnik i w każdej chwili można prześledzić, co działo się w poszczególnych miejscach w danym czasie, na przykład pod twoją nieobecność.

Kamery do domu i na posesję
Autor: SOMFY Cennym wsparciem dla systemu alarmowego są kamery. Przekazują tobie obraz bieżący, a w przypadku wykrycia ruchu mogą rozpocząć nagrywanie. Kamera zewnętrzna wyposażona jest w mikrofon, a wewnętrzna – również w mikrofon. Możesz nie tyko widzieć, ale i słyszeć, co się dzieje, a także przekazać intruzowi ostrzeżenie
Sterowanie bramą
Autor: SOMFY Bramę możesz otwierać pilotem, ale istnieje też funkcja geolokalizacji. System sam cię namierzy i otworzy bramę, gdy będziesz blisko wjazdu na zaprogramowaną wcześniej określoną przez ciebie odległość.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE