W 2024 jeszcze większe kontrole fotowoltaiki. Tauron ostrzega jako pierwszy
Operatorzy sieci elektroenergetycznych kontrolują montaż i działanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Niestety, okazuje się, że często jest z tym związanych wiele nieprawidłowości. Tauron w 2023 r. skontrolował sześć swoich oddziałów. W 2024 r. planuje sprawdzenie całej swojej sieci.
Spis treści
- Spółki elektroenergetyczne monitorują sieci
- Tauron kontroluje fotowoltaikę
- Korekta umów na fotowoltaikę
- Wyniki kontroli u prosumentów
- Kontrole fotowoltaiki w 2024 r.
Właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych nie są zadowoleni, gdy jest ona wyłączana na przykład z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci. Jednak nie zawsze wina leży po stronie sieci elektroenergetycznych. Operatorzy sieci kontrolują ich działanie, tak żeby unikać awarii i optymalizować parametry. Okazało się, że podczas rutynowych kontroli zostało wyłapanych wiele nieprawidłowości w montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Spółki elektroenergetyczne monitorują sieci
Najszerzej jest relacjonowana akcja kontroli przeprowadzona przez Tauron. Jednak i inne spółki elektroenergetyczne kontrolują instalacje fotowoltaiczne. Na przykład rzecznik prasowy spółki Enea potwierdził, że są prowadzone kontrole u odbiorców prądu i odnotowano przypadki nadużyć ze strony właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Są to przede wszystkim błędne nastawy inwerterów oraz niezgłoszone do aktualizacji parametry mikroinstalacji.
Tauron kontroluje fotowoltaikę
Tauron to jedna z 4 największych spółek energetycznych obsługująca południowo-zachodnie województwa od dolnośląskiego do małopolskiego. W 2023 r. Tauron przeprowadził kontrole mikroinstalacji na terenie 6 swoich oddziałów. Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauronu, wyjaśniła dla Gazety.pl, że podczas rutynowego obserwowania pracy sieci można wskazać obszary, w których dochodzi do nieprawidłowości, a ich źródłem może być m.in. mikrofotowoltaika.
- Monitorujemy na bieżąco parametry jakościowe energii elektrycznej oraz stopień obciążenia poszczególnych elementów sieci. Na tej podstawie można wskazać prawdopodobne występowanie mikroinstalacji o zawyżonych parametrach lub generujących energię niezgodnie z umową.
Korekta umów na fotowoltaikę
W pierwszym etapie kontroli wysłano do właścicieli ponad 5 tys. mikroinstalacji pisma z informacją o prawdopodobieństwie nieprawidłowości w ich inwestycjach fotowoltaicznych. Jednocześnie zaproponowano polubowny sposób ich wyeliminowania, to znaczy umożliwiono prosumentom, których mikroinstalacja była niezgodna z przepisami prawa i zawartą umową, formalne uregulowanie tej sytuacji. Skorzystało z tej możliwości prawie 60 proc. adresatów.
Wyniki kontroli u prosumentów
Instalacje fotowoltaiczne były też kontrolowane na miejscu u prosumentów. Zbadano prawie 880 mikroinstalacji. W wyniku kontroli odkryto nieprawidłowości związane z:
- przekroczeniem mocy zainstalowanej,
- przekroczeniem napięcia,
- wprowadzaniem energii do sieci niezgodnie z umową.
Niestety, nieprawidłowości stwierdzono w ponad połowie kontrolowanych instalacji. Wykryto 466 przypadków przekroczenia mocy i 50 przypadków przekroczenia napięcia.
Wśród największych odstępstw od umowy można wymienić cztery razy większą liczbę zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, niż to zostało zgłoszone. Zamiast 30 paneli dających w sumie moc 9,9 kW, dopuszczalną dla mikroinstalacji, zastosowano 117 paneli i falownik o mocy 25 kW. Wśród wykrytych nieodpowiednich działań można wymienić także nielegalne zmiany w układach pomiarowo-rozliczeniowych, np. zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego oraz rozplombowanie układu pomiarowego.
Nieuprawnione zmiany w układach pomiarowo-rozliczeniowych, które na dodatek bywają wykonywane przez osoby niefachowe, mogą stanowić zagrożenie dla sieci i ich użytkowników.
Kontrole fotowoltaiki w 2024 r.
Zgodnie z zapowiedzią, w 2024 r. spółka Tauron będzie prowadzić kontrole fotowoltaiki na całym obszarze swojego działania. Jest to jedna z inicjatyw mających na celu nie tylko monitoring sieci, lecz także poprawę ich działania.