Panele fotowoltaiczne zimą - jak je przygotować do pracy w trudnych warunkach? Jak zabezpieczyć? Co sprawdzić?
Czy ekstremalne warunki pogodowe jak śnieg czy mróz mogą zaszkodzić instalacji fotowoltaicznej? Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć czy odśnieżać? Eksperci radzą, jak przygotować panele fotowoltaiczne do pracy w zimie.
Spis treści
- Co sprawdzić w instalacji fotowoltaicznej przed zimą?
- Czy myć panele fotowoltaiczne przed zimą?
- Czy panele należy odśnieżać?
Panele fotowoltaiczne produkują prąd ze słońca niezależnie od temperatury. Istotne jest nasłonecznienie, a nie to, czy jest na plusie, czy na minusie. Producenci paneli deklarują, że mogą one pracować w temperaturze -25ºC, a nawet -40ºC w przypadku niektórych.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest z założenia urządzeniem bezobsługowym, jednak wymaga przeprowadzenia od czasu do czasu zabiegów konserwacyjnych. Zima jest szczególnie trudnym pod względem pogody okresem w roku, dlatego dobrze jest przygotować panele na jej nadejście.
Co sprawdzić w instalacji fotowoltaicznej przed zimą?
Mikroinstalacja powinna być poddana przeglądowi co kilka lat, zwykle co 5. Ale jeśli obawiamy się o stan instalacji przed pierwszą zimą, można to zlecić wcześniej.
Michał Kopyść, dyrektor Działu Szkoleń Sprzedaży w Columbus Energy zaleca:
Konserwację i przegląd instalacji fotowoltaicznej warto zlecić wykwalifikowanej ekipie (najlepiej serwisowi firmy, która montowała instalację), dzięki czemu będziemy mieli pewność, że prace są wykonane profesjonalnie, z użyciem odpowiednich narzędzi, a co najważniejsze - przez doświadczone osoby.
Michał Kopyść, dalej wskazuje zakres prac konserwacyjnych:
Trzeba sprawdzić stan techniczny, wykryć potencjalne nieprawidłowości oraz - w razie potrzeby - wyczyścić powierzchnię modułu.
Dobrze jest taki przegląd zamówić przed zimą. Fachowcy z firmy instalacyjnej lub serwisu sprzedawcy paneli skontrolują sprawność całego systemu oraz jego elementów. Wykryją również wszelkie nieprawidłowości w działaniu instalacji i jeśli to możliwe, od razu je naprawią, żeby nie doszło do większych usterek. Jeśli niepokoi nas coś w wyglądzie instalacji , np. wystające lub zwisające kable czy poluzowane elementy, dobrze jest wezwać ekipę serwisową, która zweryfikuje poprawność prac montażowych.
Czy myć panele fotowoltaiczne przed zimą?
Po sezonie letnio-jesiennym powierzchnia paneli może być silnie zabrudzona. Mogą się na niej znajdować kurz, odchody ptaków, liście, kawałki gałęzi. Michał Kopyść z Columbus Energy zwraca uwagę, że:
Pomimo właściwości samoczyszczenia szkła w okresach zwiększonego pylenia roślin może dojść do zabrudzenia powierzchni modułu, co może o kilka procent obniżyć uzysk w produkcji energii elektrycznej. Nie zalecamy samodzielnego mycia paneli. Lepiej powierzyć to zadanie pracownikom serwisu, którzy posiadają właściwe narzędzia i preparaty czyszczące.
W żadnym wypadku nie należy myć paneli fotowoltaicznych myjką ciśnieniową, która tworzy zbyt silny strumień wody. Jeśli zdecydujemy się na mycie paneli, należy pamiętać, że prace należy prowadzić we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem, czyli wtedy, gdy moduły są zimne.
Czy panele należy odśnieżać?
Generalnie rzecz biorąc, panele nie wymagają odśnieżania. Wdrapywanie się na dach, żeby usunąć śnieg z mikroinstalacji może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia. Wynajmowanie profesjonalnej ekipy wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Co począć, gdy śnieg kolejny raz zakrył powierzchnię paneli? Nic. Śnieg nie zniszczy paneli, a produkcja prądu zimą jest i tak ograniczona. Gdy przyjdzie słoneczny dzień, pod wpływem ciepła słonecznego oraz tego, które same emitują, śnieg samoczynnie rozpuści się na panelach i z nich spłynie. Jeśli instalacja jest ustawiona w ogrodzie i jest do niej łatwy dostęp, można usuwać śnieg z paneli, ale należy to robić delikatnie szczotką o bardzo miękkim włosiu, tak żeby nie porysować szkła.