Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na dachu - jak to zrobić prawidłowo? Czym usuwać śnieg z paneli? Czy trzeba usuwać śnieg z PV?
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych - jak to zrobić i czy w ogóle usuwać śnieg? Coraz więcej użytkowników fotowoltaiki zadaje sobie takie pytania, bo prąd drogi i wypadałoby żeby panele PV działały pełną parą. Logicznie myśląc, jeżeli tak ma być, to śnieg nie może zalegać na panelach, gdyż te, aby produkować prąd potrzebują ciągłego dostępu do słońca. Zatem, czy powinniśmy odśnieżać nasze panele PV? Jeśli tak, to jakie są na to sposoby? Kiedy koniecznie trzeba usunąć śnieg z PV?
Spis treści
- Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych - czy trzeba to robić?
- Kiedy trzeba koniecznie odśnieżyć panele?
- Jak prawidłowo odśnieżyć panele fotowoltaiczne?
- Czy warto odśnieżać panele PV - podsumowanie
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych - czy trzeba to robić?
Wiadomo, że śnieg, który pokrywa częściowo lub całkowicie panele fotowoltaiczne, obniża ich sprawność i sprawia, że instalacja nie może pracować „pełną parą”. Z drugiej strony, w miesiącach jesienno-zimowych procent produkcji energii elektrycznej jest niewielki. To około 20-30% rocznej produkcji, około 70-80% przypada na sezon od kwietnia do września. Trzeba też podkreślić, że w Polsce rzadko mikroinstalacja przekracza 10 kWp - to niewiele. Oznacza to, że również straty wywołane śniegiem nie są bardzo duże. Inaczej jest w przypadku dużych, przemysłowych instalacji. Tu zdecydowanie warto powalczyć ze śniegiem, gdyż straty są znaczne.
Mimo to, szczególnie właściciele pomp ciepła i innego ogrzewania elektrycznego, chcieliby wykorzystać fotowoltaikę w miesiącach zimowych w 100%, szczególnie przy aktualnych cenach prądu. Przypomnijmy, że dopłaty do prądu 2022 - dodatek elektryczny - nie przysługuje kiedy mamy fotowoltaikę.
Więc, czy warto odśnieżać panele? W pierwszej chwili zadanie wydaje się logiczne i proste, ale czy rozsądne? Otóż, panele PV można łatwo uszkodzić (zarysowania, pęknięcia), gdyż powierzchnia modułów jest dość delikatna. Poza tym, samodzielne usuwanie śniegu może być dużym wyzwaniem jeżeli panele są trudno dostępne, a powierzchnia na której są zamontowane jest oblodzona. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie straty energii oraz to, że w Polsce śnieg raczej nie ma tendencji do długiego zalegania, lepiej wziąć głęboki oddech i zaczekać. Śnieg szybko znika, zwłaszcza z paneli umieszczonych na dachach, pod pewnym kątem, gdyż działa grawitacja. Jeżeli mimo to uznamy, że chcemy odśnieżać panele, zróbmy to rozsądnie, z wykorzystaniem praktycznych porad oraz z zachowaniem ostrożności.
Kiedy trzeba koniecznie odśnieżyć panele?
W sytuacji gdy bardzo gruba czapa śniegu zalega na modułach PV długo - od kilku do kilkunastu dni - należy koniecznie śnieg usunąć. Chodzi o to, że masa śniegu może przekroczyć maksymalną nośność powierzchni panelu i doprowadzić np. do jego pęknięcia lub powstania innego uszkodzenia. Podczas usuwania nadmiarowego śniegu, zawsze musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie.
Jak prawidłowo odśnieżyć panele fotowoltaiczne?
Jeśli postanowimy wykonać odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, musimy pamiętać, aby:
- Użyć miękkiej szczotki – nie łopaty do odśnieżania czy np. szpadla, grabi, itp, czyli narzędzi, które mogą zarysować i uszkodzić panele.
- Nie stosować środków chemicznych do usuwania śniegu, np. środków do odśnieżania samochodów. Możemy w ten sposób uszkodzić nie tylko moduły, ale i pokrycie dachowe.
- Zastosować środki ostrożności zalecane przy pracach na wysokości, prace na ośnieżonym lub oblodzonym dachu należy wykonywać z zachowaniem bezpieczeństwa,
Panele można odśnieżyć także poprzez polanie ich zimną wodą (nie ciepłą) jedynie przy wyraźnie dodatniej temperaturze zewnętrznej. Można też stosować specjalne taśmy i maty generujące ciepło (instalowane zazwyczaj wraz z montażem paneli), jednak to mało ekonomiczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę małe straty energii.
Czy warto odśnieżać panele PV - podsumowanie
W takim razie, czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne? W większości przypadków nie ma takiej konieczności.