Dofinansowanie do fotowoltaiki 2024 - sprawdź, co nowego w programie Mój prąd 6.0?

2024-06-19 8:18

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 będzie można dostać w ramach programu Mój prąd 6.0. Wiadomo już, że jego nowa edycja ruszy we wrześniu. Kiedy dokładnie? Jakie zmiany w programie Mój prąd 2024? Ile wyniesie dofinansowanie do fotowoltaiki 2024?

fotowoltaika
Autor: Andrzej T. Papliński W 2024 rusza kolejna już edycja programu Mój prąd - Mój prąd 6.0
Murator Remontuje: Wymiana silikonu
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Kiedy wejdzie program Mój prąd 6.0?
 2. Co nowego w programie Mój prąd 6.0?
 3. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki 2024?
 4. Czy warto teraz zainwestować w fotowoltaikę?

Kiedy wejdzie program Mój prąd 6.0?

Mój prąd to program zaplanowany na lata 2019-2025. Kolejna, 6. edycja programu zostanie uruchomiona we wrześniu 2024, co potwierdziła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu i Gospodarki Wodnej. Dokładnej daty jednak nie podała.

Budżet dla edycji Mój prąd 6.0 został ustalony na 400 mln zł, czyli o ponad połowę mniej niż w poprzedniej edycji, w której wynosił on 950 mln zł. Być może będzie on podnoszony w miarę napływania wniosków, tak jak to było w piątej edycji.

W NFOŚiGW trwają prace nad rozpatrywaniem wniosków złożonych w edycji Mój prąd 5.0, która była rekordowo wysoka. Ta edycja różniła się od poprzednich znacznie wyższym dofinansowaniem oraz szerszym zakresem wspieranych inwestycji. W 2023 r. można było złożyć wniosek nie tylko o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej, lecz także pomp ciepła, magazynów energii, systemów zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektorów słonecznych.

Co nowego w programie Mój prąd 6.0?

Wiadomo już, że program Mój prąd 6.0 będzie zmieniony. Zmiany te, jak tłumaczy Fundusz, mają dostosować go do nowej sytuacji rynkowej, zwiększając opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

A zmiany będą spore. Żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki, trzeba będzie zainwestować również w magazyn energii. To nowy obowiązek w programie. Magazynem energii może być akumulator lub zbiornik na ciepłą wodę. Mechanizm dopłat ma zostać w dotychczasowej formie.

Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki 2024?

W zeszłorocznej edycji programu Mój prąd podstawowe dofinansowanie wynosiło 6 tys. zł lub 7 tys. zł w przypadku rozszerzenia inwestycji. W 2024 dofinansowanie będzie na takim samym poziomie.

Przypomnijmy też, że beneficjent może starać się o zwrot 50% kosztów inwestycji, a kwoty dotacji na inne urządzenia wynoszą:

 • do 3000 zł do do systemu EMS / HEMS,
 • do 5000 zł do magazynów ciepła,
 • do 16 000 zł do magazynu energii,
 • do 4,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • do 12,6 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
 • do 19,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
 • do 28 tys. zł do gruntowej pompy ciepła,
 • do 3,5 tys. zł do kolektorów słonecznych.

Dotacje będzie można otrzymać na inwestycje zakupione po 1 stycznia 2021 i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing, czyli po 1 marca 2022.

Czy warto teraz zainwestować w fotowoltaikę?

Tak jak w poprzednich edycjach okres kwalifikowalności kosztów będzie zachodził na okres dotyczący poprzedniego naboru wniosków. Więc choć nabór 5.0 zakończył się w grudniu 2023, to inwestycje prowadzone w czasie między naborem 5. a 6. będą upoważniały do złożenia wniosku o dofinansowanie, oczywiście z uwzględnieniem pozostałych warunków 6. edycji programu Mój prąd, których jeszcze nie znamy.

“Wnioskodawcy, którzy zamontowali mikroinstalacje fotowoltaiczne już po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań programu dla nowego naboru wniosków” – poinformowało Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W tej sytuacji pewne ryzyko niezaaprobowania w programie zakupu i montażu fotowoltaiki oraz urządzeń dodatkowych spoczywa obecnie na barkach inwestorów.