Dlaczego fotowoltaika nie działa? Prosumenci zgłaszają reklamacje do operatorów! Jak rozwiązać problem z PV?

2023-04-06 7:37

Prosumenci zgłaszają reklamacje do operatorów systemów dystrybucyjnych, że fotowoltaika nie działa. Jakie są przyczyny tego, że panele PV nie produkują prądu? Kiedy tak się dzieje? Jak unikać przerw w produkcji prądu? Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej?

dlaczego fotowoltaika nie działa
Autor: Marcin Czechowicz Jak rozwiązać problem z niedziałającą instalacją fotowoltaiczną?

Spis treści

  1. Dlaczego fotowoltaika nie działa?
  2. Główne przyczyny wyłączania się fotowoltaiki?
  3. Co zrobić, gdy fotowoltaika nie działa?
  4. Jak prosument może optymalizować działanie mikroinstalacji?

Dlaczego fotowoltaika nie działa?

W ciągu kilku lat Polska zyskała 1,2 mln prosumentów, czyli właścicieli prywatnych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dla porównania – w 2018 r., przed uruchomieniem programu Mój prąd, było ich 18 tys. Tak wielki wzrost liczby instalacji spowodował oddawanie do sieci elektroenergetycznych olbrzymiej ilości prądu.

Dzieje się tak przede wszystkim w najbardziej nasłonecznionej porze dnia, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje bardzo wydajnie, a jej właściciele, niestety, przeważnie są w pracy, czyli nie zużywają prądu na miejscu. Przestarzałe sieci elektroenergetyczne nie są w stanie przyjąć bez problemów tak dużych ilości energii elektrycznej. Dlatego dochodzi do wyłączania instalacji fotowoltaicznych.

Oddawanie do sieci energii elektrycznej produkowanej w mikroinstalacjach sprawia, że w sieciach przesyłowych niskiego napięcia, w których powinno być napięcie 230V, pojawia się napięcie średnie, a nawet wysokie. To powoduje wyłączanie mikronstalacji. Dzieje się tak dlatego, że po przekroczeniu wartości 253 V falownik przestaje pracować. Wtedy może dochodzić do krótkich przerw w jego pracy związanych z chwilowymi spadkami i wzrostami napięcia w sieci. Po przekroczeniu napięcia 264 V falownik wyłącza się.

Takie wyłączenia mikroinstalacji przynoszą straty prosumentom. Nieprawidłowa eksploatacja inwertera może też skrócić jego żywotność. Dodatkowym skutkiem przeciążenia sieci mogą być wyłączenia transformatorów, a także uszkodzenia urządzeń elektrycznych podłączonych w naszych domach.

Główne przyczyny wyłączania się fotowoltaiki?

Głównymi przyczynami wyłączania się fotowoltaiki mogą być:

  • duża liczba i duża łączna moc mikroinstalacji na obszarze zasilanym z jednej stacji transformatorowej,
  • wielka odległość mikroinstalacji od stacji zasilającej SN/nN,
  • duża impedancja linii (małe przekroje przewodów, długie odcinki obwodów),
  • nadmiar wyprodukowanej energii w czasie gdy jest na nią niewielkie zapotrzebowanie,
  • rozbudowa działającej mikroinstalacji przez właściciela bez poinformowania operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).

Co zrobić, gdy fotowoltaika nie działa?

Zaopatrzenie gospodarstw domowych w energię elektryczną w odpowiedniej ilości oraz z zachowaniem jej właściwej jakości jest obowiązkiem operatorów systemów dystrybucyjnych. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą mikroinstalacji fotowoltaicznej należy zgłaszać do biura OSD, z którym mamy zawartą umowę. Operator może przedsięwziąć różne działania, żeby zapewnić prawidłową pracę mikroinstalacji oraz zapewnić bezpieczeństwo w sieci, np. zwiększyć moc transformatora, tak żeby odpowiadała lokalnemu zapotrzebowaniu, wymienić przewody na takie o większych przekrojach, obniżyć napięcie na transformatorze. Warto wiedzieć, że za niedotrzymanie odpowiednich parametrów energii elektrycznej odbiorcom przysługują bonifikaty.

Jak prosument może optymalizować działanie mikroinstalacji?

Żeby uniknąć oddawania bardzo dużych ilości energii elektrycznej do sieci, należy zwiększyć autokonsumpcję. Są na to dwa podstawowe sposoby:

  • wykorzystywać jak najwięcej prądu, gdy mikroinstalacja działa najwydajniej,
  • zainstalować magazyn energii.

Upowszechnienie fotowoltaiki wymaga zmian w naszym życiu. Musimy nauczyć się, jak najwięcej własnego prądu zużywać na bieżąco - gdy produkujemy go najwięcej. Umożliwiają to nowoczesne urządzenia elektryczne, które można zaprogramować tak, żeby działały w porze największego nasłonecznienia. Można wtedy robić pranie, zmywać naczynia, odkurzać dom, nagrzać wodę w bojlerze, naładować samochód elektryczny itp.

Dodatkowo warto zainstalować magazyn baterii, w którym będziemy mogli przechować własny prąd po to, żeby zużyć go później, np. w nocy, albo oddać do sieci, gdy będzie nań zapotrzebowanie. To rozwiązanie zalecane przez Urząd Regulacji Energetyki jest poparte działaniami rządu. Warto wiedzieć, że obecnie w programie Mój prąd dotacja na magazyn energii została zwiększona i wynosi do 16 tys. zł, co stanowi już znaczące wsparcie finansowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.