Co ściąga pioruny? Czy fotowoltaika przyciąga pioruny? Wyjaśniamy

2023-08-01 6:17

Gorące lato to sezon burzowy. Czy fotowoltaika na dachu może stanowić zagrożenie dla domu? W co najczęściej uderza piorun? Co w domu przyciąga pioruny? Czy panele fotowoltaiczne przyciągają pioruny? Dowiedz się, aby czuć się bezpieczniej w swoim domu.

Co ściąga pioruny?
Autor: Getty Images Czy fotowoltaika przyciąga pioruny?

Spis treści

  1. W co najczęściej uderza piorun?
  2. Co w domu przyciąga pioruny?
  3. Czy fotowoltaika przyciąga pioruny?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, co ściąga pioruny, trzeba dowiedzieć się, jaka jest natura tego zjawiska. Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne powstające w atmosferze podczas burzy. Jest efektem wyrównania ładunków elektrycznych między naładowaną chmurą i punktem na powierzchni Ziemi albo między naładowanymi elektrycznie chmurami. Podczas burzy powstaje olbrzymia różnica potencjałów elektrycznych między chmurą a powierzchnią ziemi (albo między chmurami), co prowadzi do wyładowania elektrycznego. W tym momencie dochodzi do uwolnienia olbrzymiej ilości energii, dlatego piorun może między innymi wywołać pożar.

W co najczęściej uderza piorun?

Piorun szuka najkrótszej i najmocniej przewodzącej drogi, żeby doszło do wyładowania energii. Dlatego najbardziej narażone na uderzenie pioruna są obiekty wysokie, np. wieże, iglice, szczyty domów, anteny, strzeliste drzewa, szczyty gór, sieci elektryczne. Przesyłowi ładunków elektrycznych sprzyjają środowisko wilgotne, a także elementy metalowe.

Co w domu przyciąga pioruny?

Z punktu widzenia posiadacza domu z ogrodem trzeba pamiętać, że pioruny są przyciągane przez wysokie i odizolowane obiekty. Piorun może uderzyć w pojedynczo rosnące drzewo, wysoki słup, latarnię z oświetleniem. W budynku z piorunochronem można czuć się bezpiecznie.

Jednak zjawiska naturalne bywają nieprzewidywalne i mogą mieć nadzwyczajne oddziaływanie. Podczas burzy lepiej nie korzystać z urządzeń elektrycznych, jeśli możemy sobie na to pozwolić. Szczególnego zabezpieczenia przed przepięciami wymagają sprzęty elektroniczne. Te korzystające z baterii są podczas burzy całkowicie bezpieczne. Więc jeśli chcemy spokojnie korzystać z laptopa podczas burzy, dobrze jest wcześniej naładować powerbanki.

Czy fotowoltaika przyciąga pioruny?

Prawidłowo wykonana i zabezpieczona instalacja paneli fotowoltaicznych nie stanowi zagrożenia podczas burzy. Na jej powierzchni nie powinny gromadzić się ładunki elektrostatyczne, tak więc nie powinna stać się celem wyładowania elektrycznego. Każdą instalację fotowoltaiczną należy wyposażyć w niezbędne zabezpieczenia odgromowe (uziemienie) oraz przeciwprzepięciowe. Nawet jeśli piorun uderzyłby w panel, energia elektryczna powinna zostać odprowadzona do gruntu przez uziemienie.

Zdarzają się zarówno pożary instalacji fotowoltaicznych, jak i uderzenia pioruna w panele na dachu. Jednak liczba pożarów fotowoltaiki w ogólnej liczbie takich zdarzeń jest znikoma, a najczęstszym powodem tych zagrożeń są błędy w instalacji – nieodpowiednie elementy i/lub nieprawidłowy montaż.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.