Będzie nowa ulga podatkowa dla właścicieli domów w 2025 roku? Kto skorzysta?

2024-03-08 13:09

Już niemal 20% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z fotowoltaiki. To wielki postęp, ale oznacza też problem, gdyż wiele instalacji, szczególnie tych przydomowych produkuje prąd, ale go nie magazynuje. Ma to zmienić nowy projekt rządowy, dzięki któremu koszty magazynu energii będzie można odpisać od podatku. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

fotowoltaika
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W 2025 będzie nowa ulga podatkowa

Spis treści

  1. Dlaczego pierwsze wyłączenia OZE nastąpiły już w marcu?
  2. Ulgi na magazyn energii – jak jest teraz?
  3. Kto skorzysta z nowej ulgi podatkowej?
Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?
Materiał sponsorowany

Dlaczego pierwsze wyłączenia OZE nastąpiły już w marcu?

Polskie Sieci Energetyczne (PSE) wydały 3 marca pierwszy w tym roku komunikat o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych z krajowej sieci elektroenergetycznej. Miało to związek z nadwyżką produkcji energii. Na odcięcie zdecydowano się w środku dnia, w czasie największej wydajności instalacji fotowoltaicznych. Brakowało odbiorców prądu, co groziło przeciążeniem i uszkodzeniem sieci.

Taka sytuacja na początku marca jest wyjątkiem, ale może oznaczać problemy z odbiorem energii przez PSE w kolejnych bardziej wydajnych miesiącach letnich. Jednym z rozwiązań jest magazynowanie energii, ale na drodze stoją wysokie koszty zakupu instalacji akumulatorowej. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu Sejmu 7 marca 2024 r. zapowiedziała prace nad projektem przepisów, które umożliwią wprowadzenie ulgi podatkowej na magazyny energii.

W Polsce muszą się pojawiać przydomowe magazyny, by odciążyć sieci dystrybucyjne. W ten sposób możemy zmniejszyć potrzebne koszty na remont i modernizację sieci dystrybucyjnych i przesyłowych. Jeżeli coś możemy we własnym zakresie zrobić lepiej, to po co oddawać coś do sieci. W tym zakresie oczywiście będą programy.

Po pierwsze, nowe programy będą konstruowane tak, by zachęcać do powstawania nowych instalacji już z magazynami przydomowymi. Będą też programy dla tych, którzy dzisiaj posiadają instalacje indywidualne. Chciałabym, by w przyszłym roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To by, myślę, było bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat z ministerstwem funduszy, by zrobić taki programdodatkowej zachęty i wsparcia dla obywateli – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.

Stenogram 7. posiedzenia Sejmu z dnia dnia 7 marca 2024 r.

Ulgi na magazyn energii – jak jest teraz?

Obecnie magazyn energii można odpisać od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ale tylko razem z instalacją do produkcji prądu. Osoby, które mają już zamontowane urządzenia nie mogą skorzystać z tego odpisu w przypadku zakupu samych magazynów energii. Dofinansowanie na sam magazyn przewidziane będzie w ramach nowego naboru programu NFOŚiGW Mój Prąd 6.0 oraz nowego programu Moja Elektrownia Wiatrowa.

Kto skorzysta z nowej ulgi podatkowej?

Wydaje się, że założenia nowego projektu obejmą przede wszystkim małych producentów energii w przydomowych instalacjach. Odpis powinien mieć jak największy zasięg, ale prawdopodobnie ministerstwo przygotuje listę urządzeń, których montaż będzie upoważniał do ulgi. Chodzi m.in. o wyeliminowanie produktów pochodzących z Chin. Wspomniała o tym minister podczas swojego wystąpienia 7 marca. - 80% instalacji fotowoltaicznych pochodzi z Chin i to jest ogromne zagrożenie dla Europy.

Powinniśmy tak modulować zachęty dla producentów, ale też programy, by jednak pobudzać rozwój technologii i powstawanie fabryk produkujących te technologie w Europie, ponieważ wychodzimy z założenia, że gdy przyspieszy transformacja, podaż będzie większym wyzwaniem niż popyt, czyli zapewnienie dostaw odpowiedniej ilości produktów – powiedziała Hennig-Kloska.

źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf, www.pse.pl/komunikaty-osp

Najdroższe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Zobacz zdjęcia