Spis treści
- Dlaczego pierwsze wyłączenia OZE nastąpiły już w marcu?
- Ulgi na magazyn energii – jak jest teraz?
- Kto skorzysta z nowej ulgi podatkowej?
Dlaczego pierwsze wyłączenia OZE nastąpiły już w marcu?
Polskie Sieci Energetyczne (PSE) wydały 3 marca pierwszy w tym roku komunikat o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych z krajowej sieci elektroenergetycznej. Miało to związek z nadwyżką produkcji energii. Na odcięcie zdecydowano się w środku dnia, w czasie największej wydajności instalacji fotowoltaicznych. Brakowało odbiorców prądu, co groziło przeciążeniem i uszkodzeniem sieci.
Taka sytuacja na początku marca jest wyjątkiem, ale może oznaczać problemy z odbiorem energii przez PSE w kolejnych bardziej wydajnych miesiącach letnich. Jednym z rozwiązań jest magazynowanie energii, ale na drodze stoją wysokie koszty zakupu instalacji akumulatorowej. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu Sejmu 7 marca 2024 r. zapowiedziała prace nad projektem przepisów, które umożliwią wprowadzenie ulgi podatkowej na magazyny energii.
W Polsce muszą się pojawiać przydomowe magazyny, by odciążyć sieci dystrybucyjne. W ten sposób możemy zmniejszyć potrzebne koszty na remont i modernizację sieci dystrybucyjnych i przesyłowych. Jeżeli coś możemy we własnym zakresie zrobić lepiej, to po co oddawać coś do sieci. W tym zakresie oczywiście będą programy.
Po pierwsze, nowe programy będą konstruowane tak, by zachęcać do powstawania nowych instalacji już z magazynami przydomowymi. Będą też programy dla tych, którzy dzisiaj posiadają instalacje indywidualne. Chciałabym, by w przyszłym roku wdrożyć do polskiego systemu podatkowego odpis podatkowy na przydomowe magazyny energii. To by, myślę, było bardzo dużą zachętą. Rozmawiamy na ten temat z ministerstwem funduszy, by zrobić taki programdodatkowej zachęty i wsparcia dla obywateli – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.
Stenogram 7. posiedzenia Sejmu z dnia dnia 7 marca 2024 r.
Ulgi na magazyn energii – jak jest teraz?
Obecnie magazyn energii można odpisać od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ale tylko razem z instalacją do produkcji prądu. Osoby, które mają już zamontowane urządzenia nie mogą skorzystać z tego odpisu w przypadku zakupu samych magazynów energii. Dofinansowanie na sam magazyn przewidziane będzie w ramach nowego naboru programu NFOŚiGW Mój Prąd 6.0 oraz nowego programu Moja Elektrownia Wiatrowa.
Kto skorzysta z nowej ulgi podatkowej?
Wydaje się, że założenia nowego projektu obejmą przede wszystkim małych producentów energii w przydomowych instalacjach. Odpis powinien mieć jak największy zasięg, ale prawdopodobnie ministerstwo przygotuje listę urządzeń, których montaż będzie upoważniał do ulgi. Chodzi m.in. o wyeliminowanie produktów pochodzących z Chin. Wspomniała o tym minister podczas swojego wystąpienia 7 marca. - 80% instalacji fotowoltaicznych pochodzi z Chin i to jest ogromne zagrożenie dla Europy.
Powinniśmy tak modulować zachęty dla producentów, ale też programy, by jednak pobudzać rozwój technologii i powstawanie fabryk produkujących te technologie w Europie, ponieważ wychodzimy z założenia, że gdy przyspieszy transformacja, podaż będzie większym wyzwaniem niż popyt, czyli zapewnienie dostaw odpowiedniej ilości produktów – powiedziała Hennig-Kloska.
źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf, www.pse.pl/komunikaty-osp
Najdroższe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Zobacz zdjęcia