Napędy do rolet w oknach dachowych, czy sterowanie ręczne? Poradnik
Producenci rolet, żaluzji i markiz do okien dachowych oferują dwa warianty sterowania nimi: ręcznie oraz za pomocą napędu. Jak wygląda obsługa rolet jednym i drugim sposobem?
Rolety ręcznie lub zdalnie sterowane
Sposoby ręcznego podnoszenia i opuszczania rolet, markiz i żaluzji, w zależności od ich rodzaju, są różne. Można ciągnąć za dolną listwę (jest ona tak wyprofilowana, aby łatwo było ją chwycić ręką), sznurek albo kręcić korbką.
Rolety, markizy i żaluzje można też obsługiwać przy użyciu guzika. Musza być wówczas wyposażone w napęd. Napędy mają specjalne zabezpieczenia na wypadek braku prądu. W baterii zawsze pozostaje tyle energii, by pomimo awarii można było manewrować osłoną.
Najwygodniejsze są napędy sterowane pilotem. Warto je stosować zwłaszcza wtedy, gdy okna połaciowe zamontowane są na dużej wysokości.
Polecamy: jak od wewnątrz osłonić okna dachowe?
Napędy do rolet zasilane słońcem
Panel słoneczny w przypadku akcesoriów zewnętrznych jest umieszczany na kasecie, do której zwija się roleta, a w przypadku akcesoriów wewnętrznych – w ich dolnej listwie (jest ona wtedy szersza) i działa przez szybę. Osłona zasilana energią słoneczną jest niezależna od instalacji elektrycznej i nie wymaga montażu okablowania. Urządzenia są wyposażone w czujnik ładowania baterii informujący, ile razy możemy je podnieść i opuścić. Bateria ma zazwyczaj bardzo dużą pojemność – naładowana umożliwia kilkusetkrotną obsługę. Aby dobrze działała, należy jednak pamiętać o regularnym oczyszczaniu jej z wszelkich zabrudzeń, a w zimie z zalegającego śniegu.
Jaka cena
Najtańsze są osłony sterowane ręcznie, a najdroższe zasilane energią słoneczną. Różnica w cenie – w zależności od typu osłony – bywa kilku-, a nawet klikunastokrotna.