Markizy tarasowe. Zobacz zalety markiz zewnętrznych na okna pionowe

2021-02-22 13:00

Markizy zewnętrzne na okna pionowe to przesłony, które dają efekt łączący przyjemne z pożytecznym.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro Markizy zewnętrzne do okien pionowych to nowoczesne i wygodne rozwiązanie

Lata w Polsce stają się coraz bardziej słoneczne i upalne, więc stosowanie przesłon na oknach jest koniecznością. Ważne jest zwłaszcza osłonięcie wielkich okien i drzwi tarasowych, ponieważ pozwala stworzyć komfortowe warunki w salonie lub jeszcze częściej – strefie dziennej, która się za nimi znajduje. Rolety wewnętrzne skutecznie zaciemniają pomieszczenia, ale nie chronią przed upałem, który nieuchronnie dostanie się do wnętrz. Pod tym względem znacznie skuteczniejsze są zewnętrzne markizy do okien pionowych. Zobaczmy, jak są zbudowane i jak działają.

Nowoczesne markizy zewnętrzne FAKRO
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jak są zbudowane markizy do okien pionowych
  2. Markizy zewnętrzne tworzą miły nastrój
  3. Markizy zewnętrzne chronią przed promieniami UV
  4. Markizy zewnętrzne chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń
  5. Markizy zewnętrzne nie odbierają widoku
  6. Markizy zewnętrzne zatrzymują owady
  7. Markizy do okien pionowych Fakro

Jak są zbudowane markizy do okien pionowych

Markizy zewnętrzne na okna pionowe to przesłony, których wypełnienie stanowi tkanina siatkowa z włókien szklanych powleczonych PCV. Mają postać ramy z profili aluminiowych, w której są zainstalowane panele siatkowe przesuwające się w bocznych prowadnicach. U góry znajduje się nieduża kaseta, do której chowa się siatka, gdy zwijamy markizę. Takie przesłony mają estetyczny wygląd. Nie dają pancernego efektu, jak w przypadku rolet zewnętrznych. Wręcz odwrotnie, okna z pionowymi markizami tarasowymi wyglądają lekko i nowocześnie.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro W markizach zawnętrznych na okna pionowe można zastosować siatkę o różnym stopniu zacienienia

Markizy zewnętrzne tworzą miły nastrój

Przesłony, które mają wypełnienie siatkowe nie zaciemniają kompletnie wnętrza domu tak jak rolety. Chcąc robić cokolwiek w tak zaciemnionym mieszkaniu, nie trzeba w ciągu dnia włączać światła elektrycznego. Markizy do okien pionowych wypełnione tkaniną siatkową rozpraszają światło słoneczne tak, że w salonie robi się przyjemny nastrój. Jest nieco ciemniej, ale nie kompletnie. Światło jest równomiernie rozproszone i bez refleksów, które mogą rozpraszać w pracy.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro We wnętrzu osłoniętym markizami tarasowymi światło jest rozproszone, a my nie tracimy widoku na świat

Markizy zewnętrzne chronią przed promieniami UV

Warto zdawać sobie sprawę, że światło słoneczne zawiera między innymi promienie ultrafioletowe, które mają silne działanie niszczące. Bardzo niekorzystnie wpływają na nasze oczy, więc należy unikać przebywania w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. Promienie UV degradują także wygląd wyposażenia wnętrz. Meble ustawione blisko okien, tak że promienie słońca padają na nie bezpośrednio, z czasem tracą kolor.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro Markizy zewnętrzne na okna pionowe można dopasować do estetyki budynku

Markizy zewnętrzne chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń

Dzięki temu, że markizy zewnętrzne do okien pionowych zatrzymują sporą część promieni słonecznych, w pomieszczeniach z tak osłoniętymi oknami jest znacznie chłodniej. Udowodniono, że przesłony zewnętrzne są pod tym względem skuteczniejsze od przesłon wewnętrznych. Markiza, która jest umieszczona w niewielkim odstępie od szyby, sprawia, że się ona znacznie mniej nagrzewa. Dzięki temu i we wnętrzach jest znacznie chłodniej. Dobrze dobrane markizy zewnętrzne do okien pionowych pozwolą na przykład zrezygnować z klimatyzacji, co przekłada się na wymierne oszczędności.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro W pomieszczeniach osłoniętych markizami tarasowymi jest znacznie chłodniej

Markizy zewnętrzne nie odbierają widoku

Ponadto markizy zewnętrzne nie odbierają nam możliwości podziwiania widoków za oknem, tak jak to się dzieje w przypadku rolet. Jeśli zasłonimy okna markizami o wypełnieniu siatkowym, widzimy, co się dzieje na zewnątrz domu. Dodatkową zaletą jest to, że w ciągu dnia sami jesteśmy niewidoczni dla postronnych obserwatorów. Intruz nie będzie również widział co znajduje się wewnątrz domu, co poprawia nasze bezpieczeństwo.

Markizy zewnętrzne zatrzymują owady

Bardzo wielką zaletą markiz zewnętrznych do okien pionowych jest to, że pełnią one również funkcję moskitier. Nie trzeba wydawać pieniędzy na jeszcze jedno akcesorium do okien. Instalując markizy zewnętrzne z wypełnieniem z tkaniny siatkowej zyskujemy produkt typu 2in1. Gdy zamkniemy markizę na oknie tarasowym, możemy przyjemnie spędzić wieczór w salonie przy otwartych oknach, ponieważ natrętne komary lub muchy nie dostaną się do środka.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro W sypialni, w której okno osłaniają markizy zewnętrzne, nie będzie dokuczliwych owadów

Markizy do okien pionowych Fakro

Firma Fakro ma w swojej ofercie markizy do okien pionowych, które można kupić w dowolnym wymiarze. Konstrukcja markiz to profile aluminiowe dostępne w 4 kolorach: szarym, brązowym, białym i czarnym. Na zmówienie można pomalować je na dowolny kolor z palety RAL. Wypełnienie stanowi tkanina siatkowa o różnym stopniu zaciemnienia. Może zapewniać ona 10, 4 lub 1 procent prześwitu albo zaciemniać w pełni.

Markizy zewnętrzne FAKRO do okien pionowych mogą być obsługiwane ręcznie, za pomocą przełącznika naściennego zasilanego elektrycznie lub pilota działającego bezprzewodowo. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są markizy pionowe zasilane solarnie. Na kasecie, w której chowa się markiza, są umieszczone 2 panele fotowoltaiczne, a wewnątrz jej obudowy – akumulatory magazynujące energię elektryczną wyprodukowaną przez słońce. Dzięki sterownikom elektronicznym markizy rozwijają się, gdy jest duże nasłonecznienie, a zwijają, gdy zbliża się zachód słońca. W dni poochmrne pozostaną zwinięte. Jak widać, markizy zewnętrzne do okien pionowych Fakro mogą stanowić element wyposażenia inteligentnego domu – działają w systemie Z-Wave.

Markizy tarasowe
Autor: Fakro Markizy zewnętrzne zasilane słońcem mają na kasecie panele fotowoltaiczne

Co ważne, można je przełączyć na działanie zimowe. Tej opcji w słoneczne dni markizy nie będą zasłaniały okien – dzięki temu możemy pasywnie nagrzewać pomieszczenia. Wieczorem zaś markizy się rozwiną, żeby dodatkowo osłonić okna i zabezpieczyć nasz dom przed ucieczką ciepła. Dzięki markizom zewnętrznym można do 16% poprawić współczynnik przenikania ciepła okien.

Pozostałe podkategorie