Jakie okna spełniają wymogi programów termomodernizacyjnych

2021-08-05 8:05 Materiał partnerski
Dofinansowanie na okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W ramach programu "Czyste powietrze" można uzyskać dotację na wymianę okien na energooszczędne

Warto zainwestować w nowe okna podczas termomodernizacji domu. Zobacz, na jakie okna można uzyskać dofinansowanie.

Wymiana starych okien na nowe, o dobrych właściwościach izolacyjnych, to jedna z prac, na które można uzyskać dotację w programach termomodernizacyjnych. Jeśli wymieniamy przestarzałe urządzenia grzewcze i ocieplamy ściany budynku, powinno się również wymienić na nowe okna i drzwi wejściowe. Powierzchnia okien jest duża, stanowi znaczny procent przegród zewnętrznych. Parametry okien wpływają więc na właściwości termoizolacyjne i wskaźniki energooszczędności naszych domów.

Dofinansowanie na okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Warto zainwestować w wymianę okien na energooszczędne, ponieważ to pozwoli poprawić komfort życia

Program "Czyste powietrze": jak zdobyć dofinansowanie

Od kilku lat w Polsce działają programy wsparcia finansowego działań, które mają na celu zwiększenie energooszczędności naszych domów. W ramach programu “Czyste powietrze” można uzyskać bezzwrotną dotację na modernizację źródła ciepła, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną.

Zgodnie z przepisami dotacja przysługuje, jeśli zamontujemy w domu okna lub drzwi balkonowe o współczynniku przenikania ciepła Uw nie większym niż 0,9 W/(m2.K), czyli spełniające obecnie obowiązujące warunki techniczne.

Wysokość dotacji tylko na stolarkę zależy od naszych dochodów i może wynosić 10 000 zł (poziom podstawowy) lub 15 000 zł (poziom podwyższony).

Dofinansowanie na okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Dofinansowanie przysługuje na okna, drzwi tarasowe i przeszklenia nieotwierane

Jeśli nie mamy wolnych środków, można skorzystać z kredytu. W ramach programu "Czyste powietrze" we współpracy z pierwszymi bankami (Bank Ochrony Środowiska i Alior Bank) uruchomiono właśnie ścieżkę kredytową, która pozwala zdobyć fundusze na wymianę okien. Wniosek o dotację można złożyć za pośrednictwem Portalu Beneficjenta na stronie internetowej wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW lub za pośrednictwem banku.

Program "Czyste powietrze" jest powiązany również z programem "Stop smog", który realizują jednostki samorządowe. Jest on przeznaczony dla osób ubogich energetycznie, których nie stać na takie inwestycje. W tym wypadku wsparcie finansowe (nawet do 100% wartości) można uzyskać za pośrednictwem właściwego miejscowo urzędu miasta lub gminy.

Okno Vector - ekstremalnie ciepłe okno do domu i mieszkania

W ofercie firmy DOMEL znajdziemy okna Vector, które spełniają wymogi określone w programie "Czyste powietrze". Wymieniając stare okna na okna Vector firmy DOMEL, można uzyskać dotację, która będzie stanowić znaczny procent ich wartości. Oszczędzone w ten sposób pieniądze można wykorzystać na inny cel związany z termomodernizacją domu, np. wymianę drzwi wejściowych.

Przyjrzyjmy się oknu Vector firmy DOMEL. To nowoczesne okno z PCV zbudowane z wykorzystaniem profili 7-komorowych o grubości ścianek zewnętrznych klasy A. W oknie jest wstawiony dwukomorowy pakiet szybowy, którego współczynnik przenikania ciepła Ug = 0,5 W/(m2.K). Ciepłe ramki dystansowe w pakiecie szybowym orad jego głębokie osadzenie w profilu zmniejszają ryzyko wykraplania się pary wodnej na szybach wewnątrz pomieszczenia. Okno jest wyposażone w uszczelki środkowe i oporowe umieszczone w trzech płaszczyznach. Dzięki takiej budowie okno Vector firmy DOMEL osiąga współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,77 W/(m2.K), co jest wartością znacznie lepszą niż wymagania przepisów.

Ponadto okno Vector ma zaczepy antywłamaniowe umieszczone na całym obwodzie. Jest wyposażone w renomowane okucia Winkhaus activPilot z możliwością stopniowania uchyłu. To pozwala kontrolować intensywność przewietrzania pomieszczenia. Okno Vector firmy DOMEL jest dostępne w bogatej palecie kolorow i oklein drewnopodobnych.

Wypowiedź eksperta
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL Sp. z o.o.

Zgodnie z programem Europejski Zielony Ład wszystkie 27 państw członkowskich zobowiązało się do przekształcenia UE w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu do 2050r. Jednym z założeń tego programu jest renowacja domów i budynków, która przyczyni się do oszczędzania energii, ochrony przed upałami lub mrozami. Obecnie w budownictwie obok oczywiście walorów funkcjonalności i estetyki, kładzie się bardzo duży nacisk na energooszczędność. Stolarka okienna produkowana w ostatnich kilku latach przy zastosowaniu energooszczędnych profili i szybowych pakietów dwukomorowych w większości spełnia założenia stawiane przez UE pod kątem termiki. Przy okazji remontu warto - a przy budowie nowego budynku trzeba - wybrać okna spełniające zalecane parametry zwracając uwagę na nie tylko na parametr Uw, ale też solar factor „g". Im mniejszy jest ten parametr tym mniej będzie nam się nagrzewało pomieszczenie latem (niższe koszty klimatyzacji), ale za to w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym mniej będzie energii pozyskanej ze słońca (wyższe koszty ogrzewania).

Dariusz Zabielski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie