Jak mądrze kupować okna? Smart shopping, porównywanie ofert, wyposażenie okien

2019-04-10 10:33

Zakup okien to poważna inwestycja i spory wydatek zarówno w czasie budowy, jak i remontu domu. Warto się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując okna.

Jak mądrze wybrać okna?
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Okna decydują nie tylko o estetyce domu, ale także o jego własnościach użytkowych. W domu jednorodzinnym może być ich dużo, często mają też wielkie wymiary. Stanowią duże fragmenty przegród zewnętrznych, mogą więc odgrywać rolę w bilansie energetycznym domu. Ponadto okna kupujemy na wiele lat. Ich wymiana łączy się z kosztownym i kłopotliwym remontem elewacji. Dlatego warto dokonać dobrego wyboru, żeby nie trzeba było dokonywać zmian.

Kupuj okna świadomie

Żeby dokonać dobrego wyboru, musimy wiedzieć, w czym wybieramy i na co trzeba zwrócić uwagę. Nowoczesne okna to produkty zbudowane ze specjalistycznych komponentów, które muszą spełniać określone parametry. Na rynku jest wielu producentów okien i każdy ma w ofercie wiele modeli w różnym standardzie energetycznym, wyposażenia oraz wykończenia. Warto przygotować sobie ściągawkę, z listą parametrów okien, które chcemy sprawdzić w salonach sprzedaży. Można poprosić o kartę techniczną interesującego nas okna, w której są one wymienione. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, poprośmy o wycenę okien do naszego domu w salonach sprzedaży kilku producentów. Najlepiej jest porównywać dopiero takie zestawienia, bo będą w nich informacje także o wykończeniu i wyposażeniu okien.

Jak mądrze kupować okna?
Autor: Piotr Mastalerz Okna mogą odgrywać ważną rolę w bilansie energetycznym domu. Projekt przebudowy domu: Aleksandra Grundszok-Duda, Monika Heda, ARCHITEKCI KP GrundszokDudaHeda

Stosunek jakości do ceny

Musimy wiedzieć, co dla nas jest ważne, żeby dokonać właściwego wyboru. Na jakie parametry i własności okien zwrócić uwagę. Na rynku jest wiele okien o podobnych parametrach technicznych, ale o różnym wyposażeniu lub wykończeniu, co może znacząco wpływać na cenę. Dla jednych najważniejsza będzie jak najlepsza termoizolacyjność okien. Inni będą szukać złotego środka - jak kupić w dobrej cenie okna o dobrych parametrach cieplnych, nie rezygnując z ich estetyki i wygody użytkowania.

Dopasuj okna do domu

Standard okien warto dostosować do standardu domu i jego lokalizacji. Jeśli budujemy dom, który będzie bardzo dobrze ocieplony, to i okna powinny mieć wysokie parametry termoizolacyjne. Jeżeli planujemy modernizację starego budynku, jednym z jej etapów powinno być ocieplenie ścian zewnętrznych połączone z wymianą okien na ciepłe. Gdy nasz dom znajduje się w hałaśliwej okolicy, wybierzmy okna o podwyższonym wskaźniku izolacyjności akustycznej, dzięki którym w domu będziemy czuć się bardziej komfortowo. Gdy chcemy kupić okna do domu letniskowego, z którego korzystamy tylko latem, nie musimy przywiązywać wagi do ich izolacyjności termicznej. Pomyślmy za to o ich antywłamaniowości.

Warto wiedzieć

Różnicuj okna

Warto pamiętać, że nie wszystkie okna w budynku muszą mieć takie same parametry lub sposób otwierania. Można zamówić okna tak samo wykończone, a jednocześnie mające różne parametry, wyposażenie i okucia.  Okna w garażu, warsztacie lub pralni nie muszą mieć takich samych parametrów pod względem izolacyjności termicznej, jak te w salonie czy sypialni. Warto rozważyć kupno wybranych okien w wersji nieotwieranej, ponieważ są one znacznie tańsze (nie mają okuć). Nie mają też skrzydła, a ich profile są węższe, więc szyba jest większa i wpada przez nią więcej światła. Zanim się na to zdecydujemy, pomyślmy, jak będziemy je myć.

Okna pionowe
Autor: Andrzej Szandomirski Okna pionowe z profili aluminiowych potrzebują dodatkowego wypełnienia termoizolacyjnego

Wybierz okna z PCW

Najpopularniejsze na rynku są okna z PCW, które są oferowane w różnych wersjach parametrów użytkowych - od standardowych, przez innowacyjne, energooszczędne, do klasy premium lub passiv. Mogą być one doskonale wyposażone i pięknie wykończone, a jednocześnie są znacznie tańsze od tych zbudowanych z innych materiałów. Okna drewniane są dwa razy droższe od plastikowych, a aluminiowe jeszcze droższe. Po co wydawać pieniądze, jeśli możemy kupić okna z PCW, które będą wyglądać jak drewniane lub aluminiowe. Nowoczesne metody okleinowania profili plastikowych pozwalają stworzyć okna, których ramy są jednobarwne, wyglądają jak drewniane lub metalowe. Na powierzchni profili z PCW można nawet oddać strukturę drewna.

Wyposażenie okien z PCW

Dobre okna plastikowe są zbudowane z wielokomorowych profili klasy A, których ścianki zewnętrzne mają grubość nie mniejszą niż 3 mm. Powinny mieć one wzmocnienia o grubości co najmniej 1,5 mm. Lepiej, żeby wzmocnienia były wykonane z tworzyw kompozytowych niż ze stali, bo ten drugi materiał obniża izolacyjność termiczną profili. Warto obejrzeć wykończenie profili, a zwłaszcza jakość zgrzewów w narożnikach. Profile o dużej głębokości zabudowy umożliwiają zastosowanie w oknie szerokich i ciepłych pakietów trzyszybowych. W szybach zespolonych powinny być zainstalowane ciepłe ramki dystansowe, najlepiej z tworzyw sztucznych, ponieważ przyczyniają się one do obniżenia liniowego współczynnika przenikania ciepła przez krawędź okna Ψ, co zmniejsza ryzyko roszenia okien dookoła skrzydeł. Ważne są głębokie osadzenie pakietów szybowych wewnątrz profili i uszczelki dookoła skrzydła. Na styku skrzydła i ościeżnicy w dobrych oknach stosuje się zwykle trzy uszczelki. O funkcjonalności okna decydują zastosowane okucia. Pozwalają one na różny sposób otwierania, np. uchylanie i rozwieranie. Wygodne są stopniowany uchył lub funkcja mikrowentylacji, które pozwalają na ekonomiczną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Okna do kuchni lub łazienki w domach z wentylacją grawitacyjną dobrze jest wyposażyć w nawiewniki. Do dużych i ciężkich okien można dokupić podnośnik skrzydła, który uniemożliwi jego obniżanie się pod wpływem własnego ciężaru. Okna balkonowe warto wyposażyć w klamkę z kluczykiem do zamykanie od wewnątrz oraz zatrzask do zamykanie, gdy jesteśmy na zewnątrz.

Ekspert radzi
Dariusz Zabielski, Dyrektor Handlowy DOMEL OKNA I DRZWI

O tym, że człowiek kupuje oczami wiemy nie od dziś. Przy zakupie stolarki okiennej wcale nie wygląda to inaczej. A w oknie często diabeł tkwi w szczegółach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Trzeba otworzyć skrzydło i przyjrzeć się okuciom. Większość producentów oferuje produkty okute z minimalistycznym podejściem, czyli punktów ryglowania jest tyle ile zaleca dostawca okuć – ale nie więcej. A to właśnie dzięki okuciom skrzydło nam się otwiera i uchyla i dzięki nim zamykając okno jesteśmy chronieni przed włamaniem. Poszukajmy producenta, który daje w standardzie coś więcej. Na rynku znajdziemy już bez problemu produkty ukierunkowane na bezpieczeństwo i wysokie wyposażenie antywyważeniowe. Punkty ryglowania w kształcie grzybków i korespondujące z nimi stalowe zaczepy antywłamaniowe nie są już tak drogie jak kilka lat temu. Należy również dopytać o wzmocnienia stalowe, które – choć kompletnie nie widoczne – pełnią bardzo ważną rolę. Szczególnie przy konstrukcjach o dużych gabarytach szukanie oszczędności i drogi na skróty nie powinno mieć miejsca.

Ważne parametry okien

Jeśli szukamy ciepłych okien, najważniejszy powinien być współczynnik przenikania ciepła Uw określający, ile ciepła będzie przenikać przez przegrodę w postaci okna. Powinien być jak najniższy. Obecnie minimum wymogów to współczynnik Uw nie większy niż 1,1 W/(m.K). Od 2021 r. zostanie on obniżony do 0,9 - to wymóg dla domów energooszczędnych. Już teraz jest na rynku wiele okien mających tak niski współczynnik Uw, a nawet cieplejszych. Współczynnika Uw nie należy mylić ze współczynnikiem przenikania ciepła Ug, który dotyczy tylko pakietów szybowych, więc zawsze jest niższy od tego pierwszego. W dobrych oknach najczęściej są montowane wypełnione argonem pakiety szybowe o współczynniku Ug na poziomie 0,5-0,6 W/(m.K). W najcieplejszych są wykorzystywane pakiety z kryptonem o współczynniku Ug = 0,3 W/(m2.K).

Jeśli w domu planujemy duże okna na nasłonecznionych elewacjach, warto zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g. Okna, które mają odpowiednio wysoki współczynnik g (na poziomie 50%) pozwalają poprawiać bilans energetyczny domu. Przez takie szyby przenika dużo ciepła słonecznego, więc południowy salon za darmo będzie dogrzewany (latem może byc konieczne stosowanie przesłon zewnętrznych, żeby uniknąć przegrzewania). Przez okna może wnikać różna ilość światła zależnie od wartości współczynnika przepuszczalności światła Lt. W oknach o jasnych szybach wynosi on 70-74%, dzięki czemu wnętrza będą dobrze doświetlone.

Warto również zwrócić uwagę na klasę szczelności powietrznej (co najmniej 3, lepiej 4) i wodoszczelności (co najmniej 5-6 w dziesięciostopniowej skali). W centrum miasta, blisko ruchliwych arterii drogowych okna powinny mieć współczynnik izolacyjności akustycznej Rw na poziomie co najmniej 35-40 dB, a jeszcze lepiej wyższy.

Jeśli zależy nam na antywłamaniowości okien, wybierzmy takie z okuciami antywłamaniowymi z grzybkami przeciwwyważeniowymi. Na zamówienie można  zastosować w nich pakiet z szybami klejonymi folią klasy P2 lub P4. Jeśli w domu mamy instalację alarmową, w oknach mogą być zastosowane kontaktrony, uruchamiające ją w chwili nieuprawnionego otwarcia okna.

Dom z dużymi oknami
Autor: Andrzej Szandomirski Ogromne przeszklenia zajmują niemal całą elewację. Nie ma żadnego elementu zakłócającego widok. Projekt domu: Magdalena i Maciej Beczakowie

Estetyka okien

Dopasowanie wykończenia stolarki okiennej do stylu i kolorystyki domu pozwala uzyskać efekt harmonii na posesji. Najtaniej kupimy okna białe. Za obustronne okleinowanie trzeba zapłacić 20-30% więcej. Modne są atrakcyjne okleiny naśladujące np. powierzchnie metalowe lub drewno rodzime i egzotyczne. Za dodatkową opłatą można zamówić okna wykończone z obu stron różnymi okleinami, tak żeby idealnie dopasować je i do elewacji, i do wnętrz. W najprostszych rozwiązaniach profile mają inny kolor, np. biały, co widać po otwarciu okna. Warto szukać takich okien, których profile mają rdzeń barwiony, tak żeby maksymalnie dopasować go do kolorystyki oklein. To pozwoli uzyskać bardzo estetyczny efekt.

Wybierając okna plastikowe, warto zwrócić uwagę na narożniki. Są okna plastikowe tak upodobnione do drewnianych, że w narożnikach profile są połączone pod kątem prostym, tak jak to się robi w oknach zbudowanych z drewna. Najczęściej jednak profile z PCW łączy się ukośnie. Warto obejrzeć dokładnie zgrzewy. W dopracowanych pod względem estetycznym oknach są one bardzo cienkie, proste i dokładne. Takie rozwiązanie to technologia zgrzewania kształtowego. Unikajmy okien, które w narożnikach mają szerokie wypływki, które trzeba ściąć i zostaje po tym szeroki ślad. 

Pozostałe podkategorie