Dobór komina do kotła. Jaki komin: stalowy czy ceramiczny?

2018-04-25 18:51
komin na dachu
Autor: Wiktor Greg Komin powinien przede wszystkim prawidłowo działać i być trwały, ale dobrze jest, kiedy ładnie wygląda

Dobór komnia do kotła: poradnik. Każdy kocioł grzewczy, kominek i piec musi być podłączony do odpowiedniego komina. Są kominy stalowe i kominy ceramiczne. Komin ma wpływ na jakość pracy urządzenia grzewczego oraz nasze bezpieczeństwo. Musi być dobrze dobrany do rodzaju i parametrów tego urządzenia oraz zbudowany starannie i zgodnie z zasadami.

Jest kilka technologii budowy kominów. O tym, która jest najlepsza w konkretnym przypadku, decydują różne okoliczności. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać komin do kotła.

Kominy ceramiczne

Choć obecnie dostępne są różne technologie, kominy nadal muruje się z cegły. Jest do tego potrzebna cegła bardzo dobrej jakości, pełna. Coraz częściej zastępują ją pustaki ceramiczne i bloczki z betonu komórkowego. Mają lepsze właściwościami termoizolacyjne, ale nie nadają się do budowania z nich przewodów dymowych i spalinowych. Dobra i powszechnie dostępna do budowy kominów jest cegła klinkierowa, ale sporo kosztuje. Dlatego projektanci i inwestorzy wybierają ceramiczne kominy systemowe – znacznie łatwiejsze do wykonania i dzięki temu niekoniecznie droższe niż komin murowany, który trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed kwaśnymi skroplinami. W dodatku tak zwane systemowe kominy ceramiczne mają ważną zaletę – są uniwersalne. Dzięki temu projektując dom, nie trzeba od razu decydować, w jakie urządzenie grzewcze będzie wyposażony.

Systemowy komin ceramiczny o odpowiedniej średnicy będzie odpowiedni do współpracy z każdym urządzeniem. Kominy ceramiczne mogą bowiem pracować przy temperaturze spalin od 60 do 600oC i nadają się do kotłów zbudowanych zarówno w starszej, jak i najnowszej technologii. Paliwem może być węgiel dowolnego typu, drewno i innego rodzaju biomasa, gaz oraz olej.

 >>> Sprawdź też: budowa komina w istniejącym domu

bloczek kominowy keramzytobetonowy
Autor: Andrzej T. Papliński Keramzytobetonowe bloczki z kanałami wentylacyjnymi utrzymują ceramiczną rurę spalinową we właściwej pozycji, a izolacja cieplna zapobiega wychładzaniu spalin

Kominy stalowe

Kominy stalowe są jednościenne lub dwuścienne. Oprócz systemów kominowych ze stali produkuje się także koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania. Kominy stalowe nie są uniwersalne tak jak ceramiczne i zapewne z tego względu nie cieszą się tak dużą popularnością. Inny rodzaj stali jest odpowiedni do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych, a inny do kontaktu z produktami spalania paliw stałych. Dlatego stalowe systemy kominowe dzielą się na:

  • kwasoodporne (do kotłów na paliwa płynne)
  • żaroodporne (do kominków i kotłów na paliwa stałe)

W dodatku stal nie najlepiej znosi kontakt z produktami spalania węgla. Dlatego kominy stalowe, których zaletą jest niewielka masa, są wybierane przede wszystkim do remontowanych bądź przebudowywanych domów. 

Stary komin najłatwiej dostosować do współpracy z nowoczesnym urządzeniem grzewczym, wyposażając go w stalowy wkład kominowy (jednościenny). Gdy trzeba wybudować nowy komin, najwygodniej dostawić na zewnątrz domu stalowy komin dwuścienny.

Do odprowadzania spalin z nowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, zamiast komina można wykorzystać krótki przewód powietrzno-spalinowy. W domu jednorodzinnym z kotłem o mocy do 21 kW nie trzeba go wyprowadzać nad poziom dachu.

 

wkład ze stali kwasoodpornej
Autor: Andrzej T. Papliński Komin murowany wznosi się wraz ze ścianami domu. Do wykonania przewodów wentylacyjnych można użyć specjalnych pustaków, a do zabezpieczenia muru przed skroplinami – rur ze stali kwasoodpornej

Dobór komina do kotła: kiedy stalowy, a kiedy ceramiczny

Jeżeli szukamy komina uniwersalnego do nowego domu, najlepszym wyborem jest systemowy komin ceramiczny z izolacją cieplną przewodu spalinowego. Takie systemy kominowe mogą współpracować z każdym kotłem i kominkiem generującym spaliny o temperaturze 60-600oC. Izolacja zabezpiecza rury przed szybkim wychłodzeniem i zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu spalin, a dzięki temu również osłabieniu ciągu kominowego.

  • Komin do kotła na paliwo płynne

Jeżeli komin nie będzie musiał obsługiwać urządzenia spalającego paliwo płynne, wystarczy system kominowy bez izolacji, przeznaczony do odprowadzania dymu o temperaturze co najmniej 200oC. Jest to odpowiedni komin na przykład do kominka. Do kominków odpowiedni jest też stalowy komin dwuścienny żaroodporny. Stalową rurę można obudować na przykład płytami gipsowo-kartonowymi, ale często pozostawia się ją widoczną – jako element wystroju wnętrza.

  • Komin do kotła na paliwo stałe

Jeżeli planujemy przez wiele lat korzystać z kotła na to samo paliwo, także do kotłowni możemy wybrać komin, który nie jest uniwersalny. Komin do kotła na węgiel można wymurować z cegły, ale trzeba to zrobić bardzo starannie i materiał musi być dobrej jakości. Mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu zapewnia systemowy komin ceramiczny. Jego przewód dymowy nie musi być zaizolowany cieplnie ponieważ jest przeznaczony do pracy w temperaturze 200-600oC i jest odporny na pożar sadzy. Komin stalowy nie jest polecamy, ponieważ pod wpływem kontaktu z produktami spalania węgla szybko skoroduje. Spaliny z kotłów na drewno są mniej agresywne wobec stali, więc podobnie jak do kominka także i do takiego kotła można wybrać dwuścienny żaroodporny komin stalowy.

  • Komin do kotła na biomasę

Komin stalowy nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku spalania w kotle biomasy, takiej jak słoma, ponieważ w jej spalinach jest duża ilość związków chloru, które powodują bardzo szybką korozję stali. Do takich zastosowań najlepiej nadają się kominy ceramiczne, a spośród stalowych te, które są dodatkowo zabezpieczone żaroodporną emalią.

  • Komin do kotła na paliwo gazowe

Do niskotemperaturowego kotła na paliwo gazowe odpowiedni jest ceramiczny komin systemowy przeznaczony do urządzeń wytwarzających spaliny o temperaturze do 200oC. Może on pracować przy nadciśnieniu i dzięki temu nadaje się do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania i wentylatorem wydmuchującym spaliny do komina. Pustą przestrzeń wokół rury spalinowej w takim kominie można wykorzystać do dostarczania do kotła powietrza do spalania paliwa. Wtedy komin pełni funkcję przewodu powietrzno-spalinowego, a przez cienkie ścianki rury spalinowej powietrze wstępne odgrzewa się od spalin. Jako przewody powietrzno-spalinowe najczęściej jednak wykorzystuje się koncentryczne przewody ze stali kwasoodpornej. Można je umieszczać w murowanym pionowym kanale komina (gdy wylot spalin ma być nad dachem) albo wyprowadzić poziomo (z zalecanym spadkiem) przez ścianę zewnętrzną i zakończyć 0,5 m od niej (gdy moc kotła nie przekracza 21 kW).

komin stalowy dwuścienny
Autor: Andrzej Szandomirski Najlepszy do współpracy z gazowym kotłem kondensacyjnym jest koncentryczny stalowy przewód powietrzno-spalinowy. Można go kupić razem z kotłem albo zamówić u innego sprzedawcy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE