Konstrukcja ścian i dachu z materiałów drewnopochodnych - alternatywa dla litego drewna

2012-11-02 1:00
Materiały drewnopochodne zamiast lite drewna
Autor: Steico Materiały drewnopochodne zastępujące lite drewno mają stałą jakość, a jednocześnie zachowują wszystkie jego

Materiały drewnopodobne umożliwiają ułożenie grubej warstwy izolacji termicznej bez nadmiernego poszerzania ściany. Zużywa się na nie mniej drewna litego niż na tradycyjne drewniane konstrukcje ścian i dachów, dzięki czemu są przyjazne środowisku.

Lite drewno dobrej jakości, ze względu na szybki rozwój budownictwa w Polsce, stało się ostatnio materiałem trudno dostępnym i kosztownym. Stosowanie surowca „prosto z tartaku” – drewna niestruganego i niesuszonego – to duży błąd, który może mieć negatywny wpływ na późniejszą eksploatację domu zalety.

W tej technologii tradycyjne belki drewniane zastępuje się belkami dwuteowymi, w których pasy górny i dolny są z pozbawionego wad litego drewna łączonego w długości na mikrowczepy lub z forniru klejonego warstwowo (LVL). Środnik jest zrobiony z wytrzymałej i niewrażliwej na wilgoć twardej pyty pilśniowej.

Alternatywą dla konstrukcji z litego drewna mogą być też belki z forniru klejonego warstwowo (LVL). Z materiałów drewnopochodnych można budować nowe domy lub modernizować stare – zarówno drewniane, jak i murowane. Ze względu na niewielkie zużycie materiału nawet na bardzo grube ściany i dachy systemy te nadają się do budowy domów energooszczędnych i pasywnych.

Cieplejsza konstrukcja

Słupy w ścianach lub krokwie z masywnego drewna transportują duże ilości ciepła od strony pomieszczeń na zewnątrz, tworząc liniowe mostki termiczne. Jeżeli zastosujemy konstrukcję z dwuteowych belek ze środnikiem z płyty pilśniowej o grubości kilku milimetrów, ograniczymy przenikanie ciepła przez konstrukcję budynku. Wpłynie to na lepszą izolacyjność całej ściany (obniży się współczynnik przenikania ciepła U). Ściana o szerokości 30 cm ze słupami z dwuteownika (60 x 300 mm) ma o 12% mniejszy współczynnik U niż ściana o takiej samej szerokości ze słupami z drewna litego (60 x 300 mm). Używając belek z forniru klejonego warstwowo, osiągamy wartość U mniejszą o 5% niż w przegrodzie o takiej samej szerokości, ale o konstrukcji litej.

Rozpiętości dachów i stropów

Belki dwuteowe są produkowane w standardowych długościach aż do 12 m. Można też zamówić większy wymiar – do 16 m – lub całą konstrukcję domu pociętą na określone wymiary i kształty. Elementy są bardzo lekkie. Ich ciężar wynosi od 2,4 kg/m (STEICOwall o wymiarach 45 x 160 mm) do 6,4 kg/m (STEICOjoist o wymiarach 90 x 400 mm). Są też wytrzymałe i sztywne. Dlatego chętnie stosuje się je w konstrukcji dachów i stropów. Można nimi przekryć strop do 9 m bez dodatkowych podpór. Stężeniem tak wykonanych stropów jest płyta konstrukcyjna. W dachach wystarczającym stężeniem są łaty.

Belki są na tyle sztywne, że nie wymagają dodatkowych przewiązek. W niektórych węzłach i połączeniach wzmacnia się dodatkowo środnik, co podnosi ich wytrzymałość. Elementy konstrukcyjne łączy się za pomocą wkrętów i gwoździ lub specjalnych łączników ciesielskich. Ich mały ciężar sprawia też, że są znakomitym materiałem do renowacji starych budynków (tam, gdzie zachodzi konieczność wymiany belek stropowych lub dachu).

Prawidłowy rozstaw belek

W ścianie wynosi on najczęściej 625 mm w osi słupa. Taki wymiar pasuje do wielkości płyt OSB, MFP i Fermacell oraz do izolacji STEICOflex. Izolacje te są elastyczne, wciska się je z niewielkim zapasem między słupki, budując w ten sposób szczelną, otwartą dyfuzyjnie przegrodę. Do ocieplenia można użyć również innych materiałów o podobnych właściwościach. Belki w stropie najczęściej rozstawia się co 500 mm w osi, aby dopasować odstępy między nimi do wymiaru płyt.

Szerokie przegrody

Do osiągnięcia standardu budynku energooszczędnego, a tym bardziej pasywnego, najkorzystniej jest zaprojektować ścianę i dach o współczynniku przenikania ciepła U około 0,1 W/(m2K). Tak niską wartość można uzyskać, stosując bardzo grubą warstwę izolacji – nawet powyżej 40 cm. W konstrukcjach z użyciem materiałów drewnopochodnych o kształcie dwuteowym koszty związane ze zwiększeniem szerokości słupów i grubości krokwi, między którymi jest umieszczana izolacja, są stosunkowo niewielkie. Powiększa się tylko środnik. Na belkę dwuteową w porównaniu z elementem konstrukcyjnym z litego materiału zużywa się blisko 40% mniej surowca. Dodatkowo przestrzeń między środnikiem a półkami wypełnia się izolacją, która powoduje, że ściana lub dach w konstrukcji z dwuteownika są cieplejsze niż z litego drewna. Wysokość belek stropowych wynosi od 200 do 400 mm. Słupy ścienne z dodatkową izolacją mogą mieć wymiar od 160 do 400 mm.

Belki z wielowarstwowego forniru sklejonego ze sobą – dzięki temu, że fornir jest pozbawiony wad drewna – są prawie dwa razy bardziej wytrzymałe niż belki z drewna klasy C24 o takich samych wymiarach. Aby osiągnąć taką samą wytrzymałość na zginanie jak belka z forniru o wysokości 240 mm i szerokości 63 mm, element z drewna litego musi mieć – przy tej samej wysokości – szerokość aż 120 mm. Zastosowanie belki z forniru zmniejsza zatem zużycie materiału o 47%. Wykonanie z materiałów drewnopochodnych elementów konstrukcji, na które tradycyjnie zużywa się dużo litego drewna, takich jak krokwie koszowe, narożne, kalenice, płatwie, jętki, wymiany, podciągi oraz nadproża, pozwala znacznie zmniejszyć ich przekroje i oszczędzić materiał.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE