Wszystko o drzwiach wejściowych

2009-09-11 2:00

Drzwi prowadzące do domu bardziej niż okna mówią o jego bezpieczeństwie, symbolizują zamknięcie prywatnej strefy. Dlatego powinny być trwałe, mocne, szczelne i ciepłe.

Na otwarcie
Autor: Andrzej Szandomirski|Daniel Rumiancew|Piotr Mastalerz Na otwarcie

Drzwi zewnętrzne mają chronić nasz dom przed intruzami, powinny więc być solidne i wytrzymałe oraz mocno osadzone. Ich zadaniem jest też osłanianie przed wiatrem, deszczem, zimnem i hałasem. Muszą więc być szczelne, sztywne, nienasiąkliwe, ocieplone i dźwiękochłonne.
Drzwi zewnętrzne powinny być przy tym trwałe, tak aby zmiany temperatury, opady atmosferyczne i promieniowanie słoneczne nie niszczyły ich powierzchni i nie deformowały konstrukcji.

Najczęściej stosowane są drzwi pełne. Jeśli mają przeszklenia, to dzielone na małe pola i wypełnione grubym szkłem o ograniczonej przejrzystości. Podstawowe materiały używane do produkcji drzwi to: drewno, PCW, aluminium, rzadziej włókno szklane. W jednej konstrukcji mogą być łączone różne tworzywa. Wybór modeli jest tak bogaty, że bez problemu można znaleźć drzwi spełniające nie tylko określone wymagania techniczne, ale także zaspokajające różnorodne gusty.

Rodzaje drzwi

Na rynku są dostępne drzwi o ramie (podstawowy element konstrukcyjny skrzydła) drewnianej, z PCW, aluminium lub włókna szklanego.

Drzwi drewniane powinny być wykonane z drewna dobrego gatunku. Może ono pochodzić z drzew liściastych (dębu, mahoniu) lub iglastych (sosny, świerku, cedru), a także egzotycznych, np. teaku. Drewno musi byś klejone – gwarantuje to stabilność drzwi i to, że nie będą się paczyć. Drzwi drewniane są wytrzymałe, dobrze izolują termicznie i akustycznie. Zabezpiecza się je impregnatami, lakieruje lub pokrywa emalią chemoutwardzalną, farbą akrylową albo powłoką winylową. Mogą być także pokryte fornirem. Drzwi drewniane są ciężkie (nawet do 150 kg), muszą więc mieć mocne zawiasy i być dobrze osadzone w murze.

Drzwi z PCW produkowane są z tworzywa wysokoudarowego i utwardzanego, często wzmacnianego jeszcze wkładkami z aluminium lub stali ocynkowanej. Ich powierzchnia może być wykończona folią z powłoką akrylową lub okleiną z PCW. Drzwi z PCW mają trwałe kolory (są barwione w masie), są najbardziej ze wszystkich rodzajów drzwi dźwiękochłonne, dobrze izolują cieplnie. Są lekkie, co ułatwia montaż, trudno zapalne i samogasnące. Nie wymagają konserwacji, łatwe do utrzymania w czystości.

Drzwi aluminiowe
mają ościeżnice i wypełnienie z metalu, anodowanego lub malowanego proszkowo. Są bardziej dźwiękochłonne niż drewniane, łatwe w konserwacji, można zmienić ich kolor. Bardzo trwałe, mają największą wytrzymałość konstrukcyjną. Są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia).

Drzwi z włókna szklanego
mają ramę z drewna, do której przymocowane są płyty z włókna. Są bardzo wytrzymałe i sztywne. Ich wypełnieniem jest sztywna pianka poliuretanowa. Są pokryte laminami imitującymi wzory i kolory drewna. Bardzo lekkie i odporne, ale niestety drogie.

Do dekoracji i dla wygody

Szyby zdobią drzwi. Mogą być prostokątne, trójkątne, owalne lub okrągłe oraz podwójne, potrójne lub – jak w oknach – zespolone. Dla bezpieczeństwa mogą być antywłamaniowe, kuloodporne lub ognioodporne. Na zamówienie zaś – ze szkła kolorowego, witrażowego, ornamentowego, podzielone szprosami z drewna, mosiądzu, aluminium lub tworzywa sztucznego.
Niezbędnym elementem drzwi są okucia, czyli zawiasy i klamki. Obecnie stosowane zawiasy umożliwiają regulację położenia skrzydła drzwi w trzech płaszczyznach. W niektórych drzwiach są osłonięte listwami maskującymi. Zawiasy najczęściej są mosiężne; mogą być polerowane albo lakierowane. Klamki do drzwi oferowane są w wielu wzorach, kolorach i wykonane z różnych materiałów, np. białe z PCW, mosiężne, niklowane, aluminiowe anodowane, lakierowane proszkowo lub powlekane tworzywem. Mogą być standardowe lub nietypowe na zamówienie, na przykład dekoracyjne gałki.

Drzwi możne wyposażyć w przydatne elementy wykończeniowe i uzupełniające. Są to progi renowacyjne, wizjery, odbojniki, samozamykacze, skrzynki na listy, kołatki, żaluzje międzyszybowe lub rolety. Można też kupić ościeżnice renowacyjne, które nakłada się na stare ościeżnice przy wymianie drzwi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nowe skrzydło musi być wtedy nieco węższe od starego. Ciekawym dodatkiem są również różnego typu daszki umieszczane nad drzwiami. Niektóre firmy sprzedające drzwi mają w ofercie takie daszki, na dodatek z dobranym do nich oświetleniem.

Pozostałe podkategorie