Funkcjonalne mieszkanie ze skosami – jak zaprojektować i urządzić?

2020-06-03 12:02

W naszym krajobrazie dookoła widać domy z poddaszem użytkowym. Pod skosami można urządzić bardzo wygodne mieszkanie. Świadome wykorzystanie różnej wysokości w pomieszczeniach i umiejętne ich wykończenie sprawią, że mogą być one niezwykle atrakcyjne.

Funkcjonalne mieszkanie ze skosami
Autor: DRE Na poddaszu można stworzyć przestronne mieszkanie w jasnej tonacji. Do jasno szarych ścian i kanap pasują białe drzwi Berge firmy DRE z dużych przeszkleniem

Na poddaszu umieszcza się nie tylko sypialnie. Często są tam samodzielne mieszkania składające się z pokoju dziennego, kuchni, łazienki i sypialni. W takim mieszkaniu ważna jest wysokość pomieszczeń, żeby można było w nim wygodnie gotować, jeść posiłki, odrabiać lekcje, brać kąpiel i wreszcie odpoczywać. Przeglądając projekty domów poddaszem użytkowym trzeba zwracać uwagę, jaką powierzchnię użytkową (nie niższą niż 190 cm) ma dane pomieszczenie, a jaką netto (mierzoną po podłodze). Do powierzchni netto wlicza się niskie skosy, które są trudne do wykorzystania.

Funkcjonalne mieszkanie ze skosami
Autor: DRE Przy wysokiej ściance kolankowej można ustawić biurko i bezpiecznie od niego wstawać. Do pokoju, w którym połączono biel, szarość i czerń prowadzą białe drzwi Nestor firmy DRE. Projekt Maciej Ustach (praca konkursowa)

Co wyróżnia funkcjonalne poddasze

Wysokość pomieszczeń pod skosami zależy od kąta nachylenia dachu oraz tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa. Im wyższa ścianka i bardziej stromy dach, tym powierzchnia użytkowa na poddaszu będzie przede wszystkim większa, wyższa, wygodniejsza i łatwiejsza do urządzenia. W ekstremalnych sytuacjach w najwyższej części - pod kalenicą dachu - można nawet zbudować antresolę dającą dodatkową powierzchnię. Projektując domy, architekci stosują wiele wariantów pośrednich, np. przy niskiej ściance kolankowej jest stromy dach. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie lukarn w dość płaskim dachu, które pozwolą wstawić w nich okna pionowe. Jednak żeby stworzyć tam na przykład miejsce do pracy z biurkiem, lukarny powinny być szerokie.

Funkcjonalne mieszkanie ze skosami
Autor: DRE W łazience pod skosami wanna jest przy ściance kolankowej, a prysznic wymaga wysokości co najmniej 200 cm. W nowoczesnej w stylu łazience zastosowano drzwi Rim firmy DRE. Projekt Jagoda Nowakowska (praca konkursowa)o

Wygodna wysokość ścianki kolankowej

Ścianka minimum to 75-80 cm. W takim wypadku przy ściance można postawić komodę, stół, biurko. Gdy dach stromo się wznosi, można dość wygodnie z nich korzystać. W łazience wzdłuż takiej ścianki można ustawić wannę. W przypadku sedesu lub bidetu ważny jest też odpowiednio wysoki kąt nachylenia dachu.

Funkcjonalne mieszkanie ze skosami
Autor: DRE W łazience pod skosami miejsce na umywalki z lustrem jest na ścianie bocznej względem kolankowej. Do stylowej łazienki prowadzą białe drzwi Auri firmy DRE. Projekt Agnieszka Walczyszyn (praca konkursowa)

Za wysokość zapewniającą swobodne mieszkanie pod skosami uznaje się co najmniej 100-120 cm. Przy stole ustawionym wzdłuż takiej ścianki można wygodnie biesiadować. Z łóżka w sypialni w takim ustawieniu można wstawać bez obawy o uderzenie głową w sufit. W kuchni można tam ustawić szafki i swobodnie gotować, jeśli dach jest odpowiednio stromy.

Najlepszym rozwiązaniem są ścianki kolankowe o wysokości mniej więcej 140 cm, które pozwalają na swobodę w aranżacji wnętrza i wygodne mieszkanie.

Podział powierzchni pod skosami

Wnętrza na poddaszu dzieli się tak, żeby w najwyższej części znajdowała się np. wspólna część wypoczynkowa. Centralnie umieszcza się też hol lub korytarz, z którego są wejścia do poszczególnych pomieszczeń. To pozwala na ładne wkomponowanie drzwi wewnętrznych. Ich standardowa wysokość to 200 cm. A jeszcze potrzebujemy przestrzeni nad nimi, żeby zachować dobre proporcje. Ponieważ poddasza zwykle wykańcza się w jasnych kolorach, najlepiej sprawdzają się białe drzwi, które wszędzie pasują, bo biel jest uniwersalna. Białe drzwi mogą mieć wyprofilowane panele dzielące skrzydło na mniejsze pola albo dekoracyjne aplikacje lub przeszklenia.

Funkcjonalne mieszkanie ze skosami
Autor: DRE Na wysokim powstaniu można stworzyć przestronne pomieszczenia ze schowkami pod skosami. Do wnętrza prowadzą drzwi Nestor firmy DRE. Projekt Maciej Ustach (praca konkursowa)

Jakie kolory zastosować pod skosami

Na poddaszu należy inaczej operować barwami. Światło słoneczne wpadające przez szyby ustawione pod skosem jest intensywniejsze niż na parterze. Pod skosami powstanie wiele zakamarków, do których nie będzie dostatecznego dopływu światła i powstaną tam nieprzyjemne w odbiorze cienie. Dlatego wnętrza na poddaszu urządza się w jasnej tonacji. Najlepiej sprawdza się biel, zarówno jako kolor ścian, jak również drzwi, okien, mebli, dekoracyjnych dodatków na innym tle. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrz mocniejsze kolory, należy stosować ich jasne, pastelowe odcienie. Najlepiej w wersji matowej, na której nie będzie widać blików światła. W tak wykończonych pomieszczeniach na poddaszu powstanie miły nastrój sprzyjający dobremu samopoczuciu mieszkańców.

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie