Drzwi wejściowe na indywidualne zamówienie. Konfigurator drzwi: jak z niego korzystać

2021-08-26 18:35
drzwi wejściowe z podświetleniem LED
Autor: HÖRMANN W indywidualnie konfigurowanych drzwiach wejściowych wybrać można niemal każdy ich element, co pozwoli podkreślić ich charakter, na przykład aluminiowy uchwyt podświetlany listwą LED

Drzwi wejściowe na indywidualne zamówienie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają sprecyzowane wymagania dotyczące ich wyglądu i funkcjonalności.

Producenci stolarki umożliwiają klientom samodzielne komponowanie modeli drzwi zewnętrznych, aby mogły sprostać nawet unikatowym potrzebom estetycznym i technicznym inwestorów.

Personalizowane drzwi zewnętrzne: konfigurator drzwi

Inwestor, który zdecyduje się na konfigurację drzwi wejściowych, ma pełną swobodę wyboru każdego elementu – począwszy od formy, systemu konstrukcyjnego (PWC, aluminium, drewno), wymiarów skrzydeł, okuć, przez rodzaje wypełnienia, klamek, pochwytów, listew wykończeniowych, po kolor, wstawki dekoracyjne i przeszklenia (piaskowane, ornamentowe, z indywidualnym wzorem inwestora). Producenci dają również możliwość zaprojektowania własnego wzoru frezowanego, a także umieszczenia na drzwiach zewnętrznych ulubionego motywu, który na przykład pojawia się również w aranżacji wnętrz.

Styl drzwi zewnętrznych na indywidualne zamówienie można zmieniać przez różne kombinacje ramy ościeżnicy, ramy skrzydła i wypełnień drzwiowych. Zarówno ościeżnica, jak i skrzydło drzwi mogą być inaczej wykończone (kolor, struktura, materiał) od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki kilku prostym zabiegom stylistycznym drzwi wejściowe mogą się stać dekoracyjnym elementem elewacji oraz wnętrza, pozwalającym podkreślić oryginalność i charakter mieszkańców.

Kupując drzwi zewnętrzne na zamówienie indywidualizować można też techniczne elementy wyposażenia - okucia - wybierając wersję z ukrytymi zawiasami, zabezpieczenia podwyższające odporność na włamanie albo systemy elektroniki drzwiowej.

Galeria: zobacz nowoczesne drzwi na zamówienie

Jak wybrać i zamontować drzwi zewnętrzne bez błedów?

Konfiguratory drzwi zewnętrznych

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto sprawdzić różne opcje w konfiguratorach drzwi zewnętrznych. Są to narzędzia online dostępne na stronach producentów. Konfigurator drzwi zewnętrznych pozwala zarówno na konfigurację poszczególnych elementów stolarki, jak i sprawdzenie, jak te drzwi będą się prezentować.

Zwykle korzystanie z konfiguratora drzwi jest dość proste i intuicyjne, prowadzi użytkownika przez zdefiniowane kroki, często umożliwia złożenie zamówienia bądź generuje bezpośrednie zapytanie o wycenę drzwi.

W pierwszym etapie korzystając z konfiguratora drzwi należy wybrać typ drzwi, następnie model (z reguły jest przyporządkowany do kolekcji) lub sposób otwierania. Następnie można przystąpić do wizualnej konfiguracji – każda zmiana jest obrazowana. W zależności od stopnia zaawansowania narzędzia dostępne są różne możliwości konfiguracji drzwi. Można wprowadzać praktycznie dowolne zmiany - od wymiarów (drzwi, ościeżnic), materiału konstrukcji i okładzin po wzory, kolory drzwi i poszczególnych elementów, okucia, szklenia. W konfiguratorze drzwi można ponadto wybrać rodzaj i kolor elewacji bądź wczytać własne zdjęcie.

Drzwi wejściowe na zamówienie: wybór materiału konstrukcyjnego

Materiał, z którego są wykonane drzwi zewnętrzne, wpływa na wiele ich właściwości technicznych, a także na ich cenę. Do produkcji wykorzystuje się głównie drewno, metal (aluminium, stal) i tworzywa sztuczne.

Wybierając drzwi wejściowe drewniane, trzeba zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia ich przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Aby drzwi wejściowe metalowe - z kształtowników aluminiowych lub stalowych - miały dostateczną izolacyjność termiczną, muszą być odpowiednio zaizolowane (wypełnia się je styropianem, XPS, wełną lub pianką). Okładziny metalowe z łatwością dają się formować – mogą mieć frezy czy wytłoczone ozdobne wzory. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż drzwi zewnętrzne drewniane oraz tworzywowe.

Przeczytaj też:

Sprawdzamy, ile kosztują drzwi wejściowe z różnych materiałów >>>

Drzwi wejściowe z PWC również wykonuje się z izolowanych profili, które są wzmacniane mechanicznie (np. zbrojeniem), żeby zachowały odpowiednią sztywność. Na indywidualne zamówienie można wybierać kolory drzwi, dodatki, lecz możliwości zastosowania indywidualnego wzornictwa są ograniczone, nie tak duże jak w konstrukcjach metalowych. Wykańczające je okleiny foliowe są często podatne na zarysowania.

Drzwi wejściowe na zamówienie: klamka czy pochwyt

Kupując drzwi wejściowe na zamówienie ten element okucia należy dobrać, uwzględniając materiał, z jakiego są wykonane drzwi, ich masę oraz styl. Pochwyt jest praktyczniejszym rozwiązaniem w przypadku drzwi wejściowych o dużej masie (PCW, aluminium, stal), ułatwia operowanie skrzydłem. Montuje się go od strony zewnętrznej, od wewnątrz zawsze sprawdza się klasyczna klamka. Można wybierać spośród szerokiego asortymentu pochwytów do drzwi zewnętrznych: owalnych, okrągłych, ze stali szlachetnej, tworzywa, odlewanych czy ze wstawkami z lakierowanego drewna. Klamka wewnętrzna w drzwiach powinna nawiązywać do uchwytu zewnętrznego. Bogata oferta obejmuje produkty z różnych materiałów (aluminium, mosiądz, szkło), w różnych kształtach, wielkościach i kolorach.

Przeczytaj też:

Drzwi zewnętrzne wymiary. Co oznaczają liczby opisujące drzwi wejściowe

W przypadku drzwi wejściowych drewnianych i z włókna węglowego lepszym rozwiązaniem niż pochwyt wydaje się klamka – podkreśla rustykalny charakter drzwi, a gdy ma kolor mosiądzu lub złocenia, nadaje im klasę i podkreśla tradycyjny design.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie