Drzwi w salonie, kuchni, holu. Jakie są możliwości wyboru?
Drzwi mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się w ścianę. Jak dobrać drzwi do łazienki, kuchni, gabinetu? Jak dopasować je do wystroju wnętrz?
Autor: Mariusz Bykowski
Do reprezentacyjnego salonu mogą prowadzić szerokie dwuskrzydłowe drzwi o bogato frezowanych skrzydłach. Kropką nad i jest piękna stylowa klamka
Mimo dużej popularności otwartych układów wnętrz z przenikającymi się strefami funkcjonalnymi nadal istnieją w domach miejsca, które wymagają wydzielenia drzwiami. Czasami są to praktyczne i modne skrzydła suwane lub łamane, ale najczęściej w dalszym ciągu montuje się tradycyjne drzwi otwierane – i właśnie tę najszerszą, najchętniej wybieraną kategorię bierzemy tym razem na warsztat.
Drzwi do pomieszczeń ogólnych
Pomieszczenia o funkcji ogólnej, towarzyskiej, przeznaczone na dzienny pobyt mieszkańców mogą mieć drzwi zapewniające symboliczne zamknięcie: szklone, o małej izolacyjności akustycznej. Im bardziej dane wnętrze jest intymne i prywatne, w tym większym stopniu drzwi, które je wydzielają, powinny zapewniać użytkownikom tej przestrzeni dyskrecję oraz odizolowanie od pozostałych stref domu. Jeśli dom ma tradycyjny układ z wydzielonymi pomieszczeniami w strefie dziennej – salonem, biblioteką, jadalnią – można pomyśleć o zastosowaniu lekkich drzwi częściowo lub całkiem przeszklonych. Nawet gdy będą zamknięte, nie będą stanowiły wyraźnej granicy. Dobrze przy takich układach sprawdzają się też szerokie drzwi dwuskrzydłowe, które okazjonalnie będziemy szeroko otwierać. Pozwala to kształtować domową przestrzeń – łączyć lub wydzielać pomieszczenia w zależności od potrzeb chwili.
Drzwi do sypialni, drzwi do łazienki
W przestrzeni prywatnej, na przykład sypialni, powinna być możliwość odizolowania się od reszty domowników. Warto więc zdecydować się tam na drzwi pełne – zapewnią intymność i oddzielą od świateł z innych pomieszczeń oraz domowych hałasów. Szczególnej intymności i dyskrecji wymagają pomieszczenia sanitarne: łazienki i toalety. Modne obecnie drzwi wykonane w całości z tafli szklanych, nawet gdy będą zrobione z najbardziej matowego szkła, nie sprawdzą się w toalecie.
Drzwi do pomieszczeń gospodarczych
W pomieszczeniach gospodarczych, do których często wchodzisz, mając zajęte ręce (na przykład pralni lub spiżarni), warto zamontować drzwi wahadłowe. Jest to rozwiązanie niezbyt często u nas stosowane, a bardzo funkcjonalne. Zwróć też uwagę na szerokość drzwi. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, zrób drzwi szersze (przynajmniej 90 cm, choć przepisy mówią o 80 cm), będzie wygodniej przenosić przez nie wszystkie gospodarcze rupiecie.
Drzwi do garażu lub kotłowni
Wybierając drzwi do pomieszczeń technicznych, na przykład garażu bądź kotłowni, trzeba przede wszystkim kierować się względami bezpieczeństwa – drzwi muszą być szczelne i (mimo że przepisy nie wymagają tego w zabudowie jednorodzinnej) dobrze, jeżeli są przeciwpożarowe.
Dobrane do wystroju wnętrz
Pamiętaj, że nie musisz za wszelką cenę dążyć do ujednolicenia charakteru wszystkich skrzydeł. Możesz zaprojektować tuż obok siebie efektowne, przeszklone drzwi dwuskrzydłowe do salonu i ukryte w ścianie drzwi do garderoby. Różnica funkcji – reprezentacyjna salonu i dyskretna, półgospodarcza funkcja garderoby – w pełni uzasadnia taki zabieg. Na podobnej zasadzie, jeśli wystrój parteru i piętra różni się zasadniczo, koniecznie uwzględnij to podczas dobierania skrzydeł – nie powtarzaj automatycznie rozwiązań, zwróć uwagę na otoczenie, w jakim drzwi będą montowane.
Dobrane do ścian i podłogi
Najważniejsze jest zgranie wyglądu skrzydeł ze sposobem wykończenia ścian. Czy wolisz, aby wejścia do pomieszczeń były wyraźnie zaakcentowane i mocno odcinały się od ściany, czy może lepiej gdy drzwi wtopią się w ścianę? Często inwestorzy decydują się na wykonanie drzwi i podłóg z podobnych czy wręcz takich samych materiałów, zwykle drewna lub okładzin drewnopodobnych. W takim przypadku starannie dobierz materiały – zwracaj uwagę na fakturę, rysunek słojów, sposób wykończenia powierzchni. Łatwiej i bezpieczniej jest planować takie zestawienia na zasadzie kontrastów i przeciwieństw, niż starać się osiągnąć efekt jednorodności. Jeśli chcesz wykorzystać ten sam gatunek drewna na podłodze i drzwiach, zastanów się nad zabarwieniem jednej powierzchni o kilka tonów ciemniej niż drugiej lub zrób jedną powierzchnię błyszczącą, a drugą matową. Jeśli jednak bardzo zależy ci na zastosowaniu tego samego materiału na drzwi i podłogi oraz jednakowym ich wykończeniu, znajdź fachowca, który podejmie się zrobić zarówno drzwi, jak i podłogi.