Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte zawiasy. Czym zaskakują drzwi wewnętrzne...
Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy. Szczególnie, gdy chcemy, by spełniały one nasze potrzeby. Zarówno te estetyczne – ukryte zawiasy, jak i techniczne – drzwi przesuwne chowane w ścianie. Zobacz, czym mogą cię jeszcze zaskoczyć drzwi wewnętrzne.
Drzwi mogą mieć ukryte zawiasy
Zawiasy nie muszą już stanowić wątpliwej ozdoby drzwi. Podczas zakupu drzwi trzeba wybrać i dopasować do siebie wiele elementów, między innymi okucia. Klamki, szyldy, zawiasy powinny kolorystycznie pasować do siebie oraz skrzydła i ościeżnicy.
Konstrukcja zawiasów wpuszczanych pozwala zamontować je między ramiakiem skrzydła drzwi i wnętrzem ościeżnicy. W ten sposób staną się one niewidoczne z zewnątrz.
Zawiasami reguluje się trzy wymiary: wysokość drzwi, szerokość szczeliny i płaszczyznę wysunięcia skrzydła. Jeśli ukryte zawiasy umieści się w drzwiach bezprzylgowych (bezfelcowych), skrzydło drzwi będzie zlicowane z ościeżnicą i będzie znacznie mniej wystawać z powierzchni ściany. Miejsce to łatwiej będzie utrzymać w czystości, bo z drzwi nie będą wystawały dwa-trzy zawiasy (czasem bywa, że nawet cztery), na których stale zbiera się kurz.
Autor: serwisy prasowe firm
Drzwi wewnętrzne są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią tradycyjnych ościeżnic, a jednocześnie nie chcą iść na kompromisy (fot. Wierzobowski Wnętrza doskonałe)
Drzwi przesuwne mogą być chowane w ścianie
Drzwi przesuwne to popularny sposób zamykania i otwierania pomieszczeń, gdy mamy ograniczoną przestrzeń. I to zdecydowanie lepszy, wygodniejszy i ładniejszy niż drzwi harmonijkowe lub łamane. Drzwi chowane w ścianie otwiera się je lekko, przesuwając na bok.
Mechanizm otwierania jest schowany w kasecie w ścianie. Dlatego takie drzwi trzeba przewidzieć w projekcie, żeby ściana miała odpowiednią grubość (co najmniej 12 cm). W murowanej trzeba wykonać zagłębienie, w którym umieści się kasetę z mechanizmem otwierającym. Od zewnątrz można ją zasłonić okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.
W ścianie szkieletowej z płyt gipsowo-kartonowych czy wiórowych trzeba przygotować kieszeń na tę kasetę. Prowadnice montuje się w otworze drzwiowym i kasecie lub kieszeni.
W systemie przesuwnym można zbudować drzwi podwójne, których kasety są schowane z obu stron otworu drzwiowego. Drzwi przesuwne mogą być wykonane także w systemie teleskopowym, to znaczy składać się z dwóch skrzydeł zachodzących na siebie i chowanych do jednej kasety. Jednak wtedy ściana musi mieć grubość co najmniej 17-18 cm.
Jeśli decyzję o montażu drzwi przesuwnych podejmiemy po zbudowaniu domu lub w trakcie jego remontu, kasetę można zabudować
na istniejącej ścianie.
WIDEO: Szklane drzwi przesuwne. Możliwości zastosowania drzwi ze szkła
Drzwi wewnętrzne mogą mieć niewidoczną ościeżnicę
Cienka i lekka, ale sztywna i wytrzymała aluminiowa ościeżnica może być ukryta w ścianie. Otwór drzwiowy z każdej strony musi być większy od wymiaru drzwi tylko o 1 cm.
Ościeżnicę mocuje się kotwami tak, że z jednej strony jest ona zlicowana ze ścianą. W ścianie murowanej łączy się ją dodatkowo podtynkową siatką montażową, którą umieszcza się w wyżłobieniu w ościeżnicy i zatapia w zaprawie na ścianie. Przestrzeń wokół ościeżnicy wypełnia się niskorozprężną pianą montażową, pokrywa zaprawą i wyrównuje.
Skrzydło drzwi ma drewnianą ramę i zwiększoną grubość – 5 cm. Z jednej strony otworu można je zlicować ze ścianą.
Schowanie ościeżnicy w grubości ściany pozwala na zupełnie nową aranżację wnętrza. Jeśli drzwi wykończymy tak samo jak ścianę obok, staną się one niemal niewidoczne. W tym celu także inne elementy (zawiasy, zamki magnetyczne, uszczelka, a nawet samozamykacz) są ukryte w skrzydle.
Jest wiele sposobów pokrycia skrzydła, które mogą być wykorzystane także jako dekoracja ścian w danym pomieszczeniu. Do wyboru mamy powleczenie go lustrem akrylowym, mozaiką, skórą, panelami o dowolnej fakturze, sztukaterią, tapetą, tynkiem strukturalnym, farbą akrylową w kolorach z palety RAL i NCS oraz fornirem.