Sposób na skrzypiące drzwi. Czym smarować zawiasy w drzwiach?

2023-07-04 10:31

Skrzypiące drzwi mogą być prawdziwą zmorą domowników. Aby odzyskać spokój wykorzystaj tę prostą instrukcję krok po kroku. Podpowiadamy, jak samodzielnie poradzić sobie ze skrzypieniem drzwi i czym nasmarować zawiasy.

Skrzypienie podczas otwierania drzwi przeważnie pochodzi od zawiasów. W trakcie montażu były zapewne nasmarowane, ale z czasem smar traci swoje właściwości. Ponadto do zawiasów mogą się dostawać kurz i wilgoć (np. w drzwiach prowadzących do łazienki). W związku z tym podczas otwierania drzwi w zawiasach wzrasta tarcie i, co za tym idzie, pojawiają się efekty akustyczne w postaci skrzypienia.

Czym nasmarować zawiasy w drzwiach?

Walkę ze skrzypieniem rozpoczynamy od wizyty w sklepie. Należy się zaopatrzyć w smar do zawiasów. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Są to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach i aplikowane przez wyciskanie - czyli bardzo wygodne w użyciu. Możemy też użyć popularnych środków w aerozolu – WD-40 które są dostępne także na stacjach benzynowych.

Przygotowanie do smarowania zawiasów

Aby dostać się do wnętrza zawiasów skrzydło drzwi trzeba unieść, aby mogły się one rozsunąć. Żeby nie przytrzymywać skrzydła w czasie smarowania podsuwa się pod nie listewkę. Ponieważ będzie używany brudzący smar, podłogę pod drzwiami zabezpiecz płachtą folii. Zobacz instrukcję wideo jak smarować zawiasy w drzwiach.

Zawiasy drzwiowe do przeglądu. Czym i jak je smarować?

Prosty sposób na skrzypiące drzwi

Doraźnie smarowanie zawiasów drzwi sprowadza się do 4 prostych czynności:

  1. uniesienia drzwi w celu rozsunięcia zawiasów;
  2. wprowadzenia środka smarującego w powstałą szczelinę;
  3. wytarcia nadmiaru smaru, jeżeli wprowadziliśmy go za dużo i spłynął po zawiasach;
  4. opuszczenia drzwi i wykonania nimi kilku ruchów (zamknij-otwórz) w celu lepszego rozprowadzenia smaru.

Smarowanie zawiasów można też wykonać bez podnoszenia drzwi, ale wtedy lepiej użyć preparatów o dobrych właściwościach penetrujących, np. WD-40. Takie środki znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą. Do opakowania preparatu zwykle dołączona jest cienka rurka, więc łatwo wstrzykniemy smar w trudno dostępne miejsca.

Przy smarowaniu skrzypiących drzwi należy zwrócić uwagę na dwie sprawy:

  • drzwi przy unoszeniu jeżeli zostaną za mocno szarpnięte do góry, mogą się zsunąć z zawiasów. Ponowne założenie będzie kłopotliwe, ponieważ należy jednocześnie nałożyć zawias dolny i górny. Jest to czynność trudna do wykonania dla jednej osoby.
  • trzeba być przygotowanym na szybkie wytarcie nadmiaru smaru, gdyby spływał po zawiasach. Dobrze jest rozłożyć pod drzwiami kawałek folii, żeby zabezpieczyć podłogę i mieć przygotowaną szmatkę lub papierowy ręcznik. Im rzadszy będzie smar, tym więcej może go spłynąć.

Podobnie sprawa ma się ze skrzypiącymi drzwiami balkonowymi. One też wymagają regulacji i smarowania zawiasów.

Jeżeli używamy smaru aplikowanego przez wyciskanie lub w aerozolu, też trzeba się liczyć z tym, że może go wypłynąć więcej, niż potrzeba (dobrze jest zrobić sobie gdzieś z boku próbne wyciśnięcie, żeby zobaczyć, ile smaru i pod jakim ciśnieniem wypłynie). Ewentualne zabrudzenie ościeżnicy i ścian, zwłaszcza białych, może być potem trudne do usunięcia.

Naprawa skrzypiących drzwi krok po kroku

Zamek drzwiowy do nasmarowania

Jak załatwisz sprawę z zawiasami możesz od razu nasmarować także zamek. Smaruje się ruchomą część zamka naciskając jednocześnie klamkę żeby lepiej rozprowadzić olej. Po nasmarowaniu przeczyść zamek czystą szmatką, aby zebrać resztki oleju.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie