Sposób na skrzypiące drzwi. Czym i jak smarować zawiasy drzwiowe: wideo

2022-02-01 14:22
Skrzypiące drzwi
Autor: Kalbar Naprawa skrzypiących drzwi: smarowanie zawiasów. Jeżeli nadmiar smaru spłynie lub zacznie kapać, zbieramy go przygotowaną szmatką

Skrzypiące drzwi mogą być zmorą domowników. Aby tego uniknąć wystarczy je dobrze nasmarować. Aby nasmarować zawiasy drzwiowe będziesz potrzebował oleju silikonowego lub wazeliny technicznej, listewki oraz folii do zabezpieczenia podłogi.

Skrzypienie podczas otwierania drzwi przeważnie pochodzi od zawiasów. W trakcie montażu były zapewne nasmarowane, ale z czasem smar traci swoje właściwości. Ponadto do zawiasów mogą się dostawać kurz i wilgoć (np. w drzwiach prowadzących do łazienki). W związku z tym podczas otwierania drzwi w zawiasach wzrasta tarcie i, co za tym idzie, pojawiają się efekty akustyczne w postaci skrzypienia. Podpowiadamy, jak samodzielnie poradzić sobie ze skrzypieniem drzwi i dobrze nasmarować zawiasy.

Czym nasmarować drzwi: smary, wazelina i WD-40

Walkę ze skrzypieniem rozpoczynamy od wizyty w sklepie. Należy się zaopatrzyć w smar do zawiasów. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Są to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach i aplikowane przez wyciskanie - czyli bardzo wygodne w użyciu. Możemy też użyć popularnych środków w aerozolu – WD-40 lub Inhibolu – które są dostępne także na stacjach benzynowych.

Przygotowanie do smarowania zawiasów

Aby dostać się do wnętrza zawiasów skrzydło drzwi trzeba unieść, aby mogły się one rozsunąć. Żeby nie przytrzymywać skrzydła w czasie smarowania podsuwa się pod nie listewkę. Ponieważ będzie używany brudzący smar, podłogę pod drzwiami zabezpiecz płachtą folii.

Zawiasy drzwiowe do przeglądu. Czym i jak je smarować?

Jak nasmarować zawiasy, żeby drzwi nie skrzypiały

Doraźnie smarowanie zawiasów drzwi sprowadza się do 4 prostych czynności:

  1. uniesienia drzwi w celu rozsunięcia zawiasów;
  2. wprowadzenia środka smarującego w powstałą szczelinę;
  3. wytarcia nadmiaru smaru, jeżeli wprowadziliśmy go za dużo i spłynął po zawiasach;
  4. opuszczenia drzwi i wykonania nimi kilku ruchów (zamknij-otwórz) w celu lepszego rozprowadzenia smaru.

Smarowanie zawiasów można też wykonać bez podnoszenia drzwi, ale wtedy lepiej użyć preparatów o dobrych właściwościach penetrujących, np. WD-40. Takie środki te znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą. Do opakowania preparatu zwykle dołączona jest cienka rurka, więc łatwo wstrzykniemy smar w trudno dostępne miejsca.

Przy smarowaniu skrzypiących drzwi należy zwrócić uwagę na dwie sprawy:

  • Po pierwsze...

drzwi przy unoszeniu jeżeli zostaną za mocno szarpnięte do góry, mogą się zsunąć z zawiasów. Ponowne założenie będzie kłopotliwe, ponieważ należy jednocześnie nałożyć zawias dolny i górny. Jest to czynność trudna do wykonania dla jednej osoby.

  • Po drugie...

trzeba być przygotowanym na szybkie wytarcie nadmiaru smaru, gdyby spływał po zawiasach. Dobrze jest rozłożyć pod drzwiami kawałek folii, żeby zabezpieczyć podłogę i mieć przygotowaną szmatkę lub papierowy ręcznik. Im rzadszy będzie smar, tym więcej może go spłynąć.

Zobacz także:

Jeżeli używamy smaru aplikowanego przez wyciskanie lub w aerozolu, też trzeba się liczyć z tym, że może go wypłynąć więcej, niż potrzeba (dobrze jest zrobić sobie gdzieś z boku próbne wyciśnięcie, żeby zobaczyć, ile smaru i pod jakim ciśnieniem wypłynie). Ewentualne zabrudzenie ościeżnicy i ścian, zwłaszcza białych, może być potem trudne do usunięcia.

Zobacz także:

Naprawa skrzypiących drzwi: smarowanie zawiasów krok po kroku (galeria zdjęć)

Zamek drzwiowy do nasmarowania

Jak załatwisz sprawę z zawiasami możesz od razu nasmarować także zamek. Smaruje się ruchomą część zamka naciskając jednocześnie klamkę żeby lepiej rozprowadzić olej. Po nasmarowaniu przeczyść zamek czystą szmatką, aby zebrać resztki oleju.

Zobacz także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie