Krycie dachówką ceramiczną. Kosz, okap, kalenica - trudne miejsca na dachu

2017-10-03 10:59

Gdyby nie kosze, kalenice, okapy, kominy i grzbiety dachu, krycie dachu dachówkami ceramicznymi byłoby banalnie proste. Wymienionym miejscom należy się szczególna uwaga i staranność, w przeciwnym razie wilgoć zakradnie się na poddasze.

Newralgiczne miejsca dachu
Autor: Röben Im bardziej skomplikowana bryła dachu, tym więcej elementów wymagających od dekarzy szczególnej precyzji

Wymienione miejsca dachu, gdy zostaną w nieprawidłowy sposób wykończone, mogą powodować szereg kłopotów, a w najgorszym przypadku przeciekanie wody deszczowej lub problemy z wentylowaniem połaci. Warto zatem dowiedzieć, się jakie reguły tu obowiązują.

Kalenice dachowe

Element typowy dla każdego dachu, wyłączywszy rzadkie dachy stożkowe. Kalenica znajduje się na górze dachu, u zbiegu dwóch połaci. Do jej wykańczania służą specjalne, rynienkowate dachówki czyli gąsiory. Przytwierdza się je klamrami do drewnianej łaty kalenicowej. Łatę przykręca się najpierw do specjalnych, metalowych uchwytów, mocowanych wcześniej do krokwi. Uchwyty te trzeba starannie wypoziomować. Od góry na łacie układa się elastyczną taśmę wentylacyjną z aluminium i ołowiu, dokładnie przyklejając jej krawędzie do dachówek. Gąsiory mocuje się za pomocą blaszanych klamer przykręcanych do łaty kalenicowej. Wzdłuż kalenicy znajduje się wylot z jednej lub dwóch przestrzeni służących do wentylacji połaci. Wentylacja może odbywać się poprzez szczelinę ukrytą pod gąsiorami i zabezpieczoną taśmą kalenicową lub przez dachówki wentylacyjne, zlokalizowane w pobliżu kalenicy.

Jak wykończyć okap dachowy?

To dolna krawędź połaci dachowej. Wzdłuż okapu musi znaleźć się wlot powietrza do przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem. Gdy jest druga taka szczelina, pod folią niskoparoprzepuszczalną lub sztywnym poszyciem, wtedy trzeba pamiętać o zrobieniu wlotów prowadzących także i do niej. Łata okapowa powinna znaleźć się w odległości 40 cm od końca krokwi. Odległość ostatniej łaty od kalenicy powinna wynosić 3,5-4,5 cm. Krawędź okapu zabezpiecza obróbka blacharska zwana pasem nadrynnowym. Na nią wyprowadza się materiał hydroizolacyjny – membranę dachową lub papę. Instaluje się także wróblówkę, czyli specjalny grzebień, dzięki któremu pod dachówki nie będą wlatywać małe ptaki. Wróblówka umożliwia jednocześnie wlot powietrza do przestrzeni wentylacyjnej. Wloty do ewentualnej drugiej szczeliny znajdują się od spodu okapu i często wykonywane są w podbitce dachowej. Jeśli krokwie są dłuższe niż 8 metrów, można stosować specjalny sztywny profil blaszany z perforacją, który zapewni wentylację i jednocześnie będzie stanowił podpórkę pod krawędzie dachówek z pierwszego pasa na połaci.

WIDEO: Jak zamontować kalenicę? Montaż kalenicy krok po kroku

Jak zamontować kalenicę? Montaż kalenicy krok po kroku

Kosze dachowe - koniecznie szczelne

Są to wewnętrzne narożniki u zbiegu połaci. Masz z nimi do czynienia w przypadku dachów wielospadowych lub dachów z lukarnami. Muszą być szczelne i szybko odprowadzać wodę deszczową do rynien. Powinny być zrobione tak, aby woda spływała bez żadnych przeszkód i nie miała szans wpłynąć pod pokrycie. Sposób wykończenia i ewentualną szerokość koszy dostosowuje się do kąta nachylenia połaci dachowych i ich powierzchni. Gdy dach jest zabezpieczony folią, dno kosza wykłada się deskami, które utworzą fragment sztywnego poszycia, a następnie wyściela je dodatkowym pasem folii wstępnego krycia, mocując go taśmą dwustronnie przylepną. Pas musi mieć szerokość minimum 70 cm, czyli po 35 cm na każdą stronę. Na nim mocuje się taśmę lub blachę koszową, czyli obróbkę kosza.

Obróbkę łączy się z łatami za pomocą specjalnych klamer. Dodatkowo brzegi obróbki wyposaża się w samoprzylepne uszczelki z impregnowanej gąbki, które zapobiegną dostawaniu się wody pod pokrycia. Ani taśmy ani blachy nie wolno przewiercać. Ich pasy układa się od dołu, od strony okapu, z zachowaniem zakładów szerokości ok. 15 cm. Szerokość kosza zależy od jego długości. Gdy ma on nie więcej niż 4 m powinien mieć po około 20 cm z każdej strony. W sumie szerokość obróbki po rozłożeniu będzie wtedy wynosić około 55 cm. Przy koszu dłuższym niż 4 m – szerokość obróbki po rozłożeniu nie powinna być mniejsza niż 66 cm. Dachówki sąsiadujące bezpośrednio z koszem wymagają docięcia pod odpowiednim kątem. Przecięte krawędzie dachówek nie będą niczym osłonięte, więc koniecznie trzeba pomalować je zimną angobą, o takim samym kolorze jak dachówka. Kupuje się ją razem z dachówkami.

Staranny montaż kosza dachowego ma kluczowe znaczenie dla szczelności i trwałości dachu. W poniższym filmie instruktażowym specjalista firmy Röben krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy jego konstruowania, podpowiadając, jakie materiały i narzędzia są niezbędne do precyzyjnego wykonania tego elementu.

Obróbka kosza
Autor: Röben Kosz to jedno z najczęściej przeciekających miejsc dachu. Najważniejszym elementem jest tu obróbka blacharska, tworząca swego rodzaju płytką rynnę, którą woda może spływać z połaci

Grzbiety dachu

To także element dachów wielospadowych. Wykańcza się je podobnie jak kalenice. Gąsiory zaczyna się mocować od okapu. Dachówki przy grzbietach wymagają docięcia. W sąsiedztwie trzeba też ulokować zestaw dachówek wentylacyjnych. Usprawnią one cyrkulację powietrza pod pokryciem, która inaczej nie byłaby w tym miejscu całkiem skuteczna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie