Budowa systemu rynnowego. Jakie znaczenie mają poszczególne elementy orynnowania

2017-05-02 15:37
System rynnowy
Autor: Galeco System ruynnowy kupuje się u jednego producenta. Tylko wtedy jest gwarancja, że poszczególne elementy będą do siebie dobrze pasowały

Orynnowanie to zestaw elementów mających na celu skuteczne odebranie wody spływającej z dachu skośnego i odprowadzenie jej poza budynek. Poznaj poszczególne części systemu rynnowego i dowiedz się do czego one służą.

Rynny i rury spustowe

Do rynien trafia woda spływającą połaciami dachu. Są to korytka długości 1-1,5 m, o przekroju półokrągłym, półeliptycznym, prostokątnym, kwadratowym lub ozdobnym. Różnią się między sobą głębokością i szerokością. Mogą być produkowane z PCW, stali powlekanej, aluminium lub stopu cynkowo-tytanowego. Oprócz prostych odcinków potrzebne są też narożniki – wewnętrzne i zewnętrzne. Łączą one rynny u zbiegu dwóch okapów dachowych. Tam, gdzie rynna się kończy montowane jest denko, zwane też zaślepką. Kupując rynny stalowe lub z PCW kupuje się także łączniki, które umożliwiają elastyczne i szczelne ich połączenie. Rury spustowe odbierają wodę z rynien i kierują w dół budynku. Ich odcinki mają z reguły długość 3 m. Przekrój rur spustowych oraz ich średnica są dostosowane do kształtu i szerokości rynien. Oprócz prostych odcinków potrzebne bywają też trójniki. Pozwalają na dołączenie drugiego odcinka rury, biegnącego w niedalekiej odległości. Trójnik ma zatem dwa podłączenia wlotowe i jedno wylotowe. Redukcje służą natomiast do łączenia rur o mniejszej średnicy z tymi o większej.

Haki rynnowe i uchwyty

Rynny zawieszane są na hakach rynnowych, zwanych również rynhakami albo rynajzami. Dobiera się je do wielkości i kształtu konkretnego modelu rynien. Dostępne jest kilka rodzajów haków. Jedne mocuje się od góry do łat okapowych lub do sztywnego poszycia. Można je przyginać, aby dostosować do kąta nachylenia połaci. W sprzedaży są też haki regulowane. Za pomocą śrub można ustawiać ich ramię w zależności od kąta nachylenia połaci, bez potrzeby zginania metalu. Dają też możliwość obniżania lub podwyższania położenia samego haka. Innego typu haki to rynajzy skonstruowane w ten sposób, aby przytwierdzać je do bocznej płaszczyzny krokwi. W dachach, w których wzdłuż okapu biegnie deska okapowa, warto stosować haki doczołowe. Przykręca się je do deski. Niektóre z nich mają możliwość regulacji i dostosowania do kąta, pod jakim ta jest nachylona. Haki uniwersalne da się mocować zarówno do sztywnego deskowania, krokwi, łat lub deski okapowej. Można kupić również i takie haki, które po zamontowaniu nie rzucają się w oczy. Utrzymują one rynnę od góry, a nie podpierają jej od dołu. Uchwyty, to z kolei to obejmy łączące rury ze ścianami domu. Przy ich wyborze ważne jest sprawdzenie długości trzpienia. Często bowiem mur jest ocieplony grubą warstwą styropianu i wtedy taki trzpień musi być bardzo długi.

Elementy systemu rynnowego
Autor: Galeco
Warto wiedzieć

Rynny z wywinięciem do wewnątrz

Kształt rynien jest składową ich profilu zatem również ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu rynnowego. W większości dostępnych na rynku rynien stosowane są rynny z wywinięciem na zewnątrz. Galeco zastosowało rozwiązanie odwrotne mianowicie wywinięcie do wewnątrz co przy dużych opadach zabezpiecza przed przelewaniem się wody przez brzegi rynny i usztywnia całą konstrukcję podobnie co wywinięcie rynny na zewnątrz. Trzeci wspomniany czynnik to umiejscowienie odpływu a dokładnie rury spustowej, która będzie odprowadzać wodę z rynien. Miejsce osadzenia rury spustowej jest zależne od architektury budynku, ale najlepszym wyjściem jest jego centralne umiejscowienie w środku systemu, tak by z każdego miejsca woda miała do przebycia taką samą drogę. Przy skrajnych umiejscowieniach rur spustowych wydajność może drastyczne zmaleć.

Rynny ukryte
Autor: Galeco Rynny zazwyczaj mają kolor dostosowany do barwy pokrycia. Nie dotyczy to rynien, które sę ukrywane w okapie i później pozostają niewidycznie. W takim systemie także rury spustowe są ukryte pod elewacją domu

Sztucery i łączniki

Żeby system rynnowy działał jak należy prócz rynien i rur spustowych potrzebne są różne dodatkowe akcesoria, a wśród nich sztucery, czyli leje spustowe. One łączą rynny z rurami spustowymi. Gdy sztucer i rura nie wypadają w jednej linii, stosuje się przejściówkę, nazywaną kolankiem. Aby łączyć wzajemnie rury spustowe potrzebne bywają mufy.

Rewizje, osadniki i nie tylko

Wraz z wodą deszczową do rur spustowych dostają się różne zanieczyszczenia, przeważnie liście. Rewizja to element montowany między rurami spustowymi, lokowany na wysokości około 1 m od poziomu gruntu, który umożliwia wybranie śmieci i udrożnienie systemu. Na zakończeniu rury spustowej umieszcza się natomiast wylewkę. To zagięta pod kątem rura, wyrzucająca wodę w bok od rury. Zamiast wylewki możesz zainstalować specjalna rurę z podłączeniem do zbiornika na deszczówkę lub z podłączeniem do systemu kanalizacji. Przydatnymi akcesoriami są siatki umieszczane w rynnach, a chroniące przed ich zaśmieceniem. Podobną rolę odgrywają sitka mocowane w sztucerach. Aby zimą w rynnach i rurach spustowych nie tworzyły się lodowe zatory można w nich umieścić specjalne kable grzejne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie