Zbuduj dom. Poradnik krok po kroku. Ile kosztuje budowa domu w 2023? Od czego zacząć? Sprawdź!

2023-04-17 10:52

Jak zbudować dom? Od czego zacząć budowę domu? Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku i ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć budowę domu? Przygotowaliśmy kompleksowy i praktyczny poradnik – „Zbuduj dom”, dla wszystkich, którzy przymierzają się do stworzenia swojego własnego miejsca na ziemi.

Spis treści

  1. Zbuduj dom. Od czego zacząć budowę?
  2. Budowa domu – materiały
  3. Jakie są instalacje w domu? Jakie wybrać?
  4. Wykończenie domu – ściany i podłogi
  5. Zbuduj bezpieczny dom
  6. Ile kosztuje budowa domu 70m², 150m²?
  7. Budowa domu bez pozwolenia
  8. Zbuduj dom - projekty domów

Proces budowy domu składa się z wielu etapów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby budowę domu zacząć od stworzenia kompletnego planu, w podziale na kolejne etapy budowy tak, żeby nie zapomnieć o żadnym istotnym elemencie. Na samym początku, jeszcze przed budową, warto zaplanować prace na budowie oraz znaleźć odpowiednią ekipę wykonawczą. Oprócz tego, już na początku budowy, powinniśmy sporządzić listę niezbędnych formalności, które należy spełnić, aby w ogóle móc postawić dom.

Zbuduj dom. Od czego zacząć budowę?

Z projektu domu wiemy, jakie prace musimy wykonać, aby doczekać się wymarzonej nieruchomości. Ale, żeby ona powstała, musimy dokładnie wiedzieć, ile te prace będą kosztowały, ile potrzebujemy czasu na ich przeprowadzenie, a także musimy zdecydować się i umówić z wybraną ekipą wykończeniową.

Budowa domu – materiały

Przystępując do budowy domu powinniśmy posiadać podstawową wiedzę o rodzajach materiałów, z jakich możemy skorzystać. Powinna ona obejmować cały proces budowy - od fundamentów po dach. Z czego i jak budować ściany zewnętrzne, stropy i ściany działowe? Jakie są właściwości danych materiałów? Które są tanie, a które drogie i czym się różnią? Czy warto stawiać na rozwiązania nowoczesne? Dzięki takiej wiedzy możemy oszczędzić sporo czasu, pieniędzy i energii. Pozwoli ona też na kontrolę prac ekipy wykończeniowej.

Pobierz bezpłatny poradnik na temat budowy domu krok po kroku.

Jakie są instalacje w domu? Jakie wybrać?

Dostosowanie instalacji do naszych potrzeb wpływa na komfort użytkowania domu, ale także koszty jego utrzymania. Zbuduj dom, który będzie zaspokajał wszystkie potrzeby jego przyszłych domowników, a jego utrzymanie nie będzie rujnowało portfela. Na rynku dostępne są nowoczesne systemy i urządzenia grzewcze, rozwiązania wodno-kanalizacyjne czy efektywne systemy wentylacji. Fotowoltaika, gaz czy pompa ciepła? A może warto pokusić się o dom w wersji smart? Te kwestie, a także kolejność instalacji w domu, zdecydowanie należy przemyśleć i przekalkulować, zanim zaczniemy budować wymarzony dom.

Wykończenie domu – ściany i podłogi

Inspiracji dotyczących wykończenia wnętrz są miliony. Podczas planowania budowy domu musimy zdecydować się na konkretne rodzaje farb, tapet, płytek, paneli czy innych materiałów. Trendy, innowacyjne rozwiązania architektoniczne i dekoracyjne sprawiają, że ściany i podłogi domów mogą być dziś różnorodne jak nigdy wcześniej.

Zbuduj bezpieczny dom

Nie możemy też zapomnieć o zabezpieczeniach domu i terenu wokół niego. O tym także warto pomyśleć w trakcie budowy. Systemy automatyki domowej nie tylko zadbają o nasz codzienny komfort, ale też przyniosą nam wymierne oszczędności.

Ile kosztuje budowa domu 70m², 150m²?

Cena domu zależy od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy. Niezależnie od podjętych przez nas wyborów - istnieje wiele możliwości pozyskania środków na realizację marzeń o własnym domu. Doświadczeni eksperci Murator Finanse pomogą w wyselekcjonowaniu rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb inwestora.

Jak zaplanować budowę domu? Pobierz bezpłatny poradnik na temat budowy domu krok po kroku: TUTAJ

Budowa domu bez pozwolenia

29 marca 2023 rząd uchwalił projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który daje możliwość budowy domów jednorodzinnych także powyżej 70 m² bez pozwolenia. Ułatwienia w procesie budowlanym będą dotyczyć tylko prywatnych inwestorów, osób indywidualnych. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Zbuduj dom - projekty domów

Jeśli szukasz projektu domu jednorodzinnego - polecamy katalog projektów domów. Każdy z nich wyróżnia się wysoką estetyką i funkcjonalnością, gwarantując komfortowe warunki do życia dla wszystkich mieszkańców. Dostępne są wersje parterowe, z poddaszem i piętrowe, różniące się stylem, powierzchnią użytkową, kształtem dachu i technologią budowy. Nie zabrakło również propozycji z garażem czy piwnicą, które zagwarantują Ci niezbędne miejsce do przechowywania. Projekty domów znajdziesz: w naszej wyszukiwarce projektów domów.