Kotły na pellet pod lupą UOKiK. Prawie połowa nie spełnia norm!
40% - tyle kotłów na pellet skontrolowanych ostatnio przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcją Handlową nie spełniało norm. Czego dotyczyły nieprawidłowości w kotłach? Na co zwrócić uwagę, kupując kocioł na paliwa stałe jak pellet - radzi UOKiK.
Spis treści
- UOKiK skontrolował kotły na pellet
- Kotły na pellet niespełniające norm
- Jak wybrać dobry kocioł na paliwo stałe? Radzi UOKiK
UOKiK skontrolował kotły na pellet
Wybrane wojewódzkie Inspekcje Handlowe sprawdziły kotły na paliwa stałe o mocy do 500 kW. Dokładnie chodzi o popularne w domach urządzenia grzewcze - kotły ne pellet. Do tej pory inspekcje skontrolowały 10 modeli kotłów. W urządzeniach sprawdzane były wymagania dotyczące ekoprojektu UE, czyli jak najmniejszej szkodliwości użytkowania kotłów dla środowiska. Zweryfikowano dokumentację i oznakowanie oraz wybrane parametry. 6 kotłów spełniło wszystkie wymogi formalne i konstrukcyjne. W czterech wykryto nieprawidłowości zarówno formalne, jaki i konstrukcyjne.
- Zbadaliśmy, czy dostępne na rynku kotły na paliwa stałe są bezpieczne w użytkowaniu i nie przyczyniają się do nadmiernej emisji szkodliwych substancji. Te niespełniające wymogów w ogóle nie powinny być wprowadzone do obrotu. To temat ważny, nie tylko w sezonie grzewczym - powiedział Bartosz Klimczuk z Departamentu Komunikacji UOKiK.
Kotły na pellet niespełniające norm
UOKiK wskazał konkretne modele kotłów i rodzaj wykrytych w nich nieprawidłowości.Wyniki kontroli można zobaczyć na w raporcie Inspekcji Handlowej. I tak na przykład:
- kotły Ferroli Bio Pellet Pro 18 kW oraz Ferroli Bio Pellet Pro 24 kW - w tych modelach stwierdzono niezgodność z deklarowaną przez producenta efektywnością energetyczną.
Wydajność tych urządzeń okazała się niższa od deklarowanej przez producenta, a to z kolei może prowadzić do większych kosztów eksploatacji.
UOKiK wszczął postępowanie administracyjne, które może skutkować wycofaniem tych kotłów z rynku. Przy kontroli urządzeń.
- W przypadku kotłów FENIKS UNI 24 oraz KW-ECO Lider 9 wykryto nieprawidłowości formalne - brakujące lub błędnie sporządzone deklaracje zgodności oraz braki w dokumentacji, w tym instrukcji obsługi.
Takie błędy mogą zostać naprawione przez producentów, muszą uzupełnić dokumentację zgodnie z wymogami.
Jak wybrać dobry kocioł na paliwo stałe? Radzi UOKiK
UOKiK wskazuje też, na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na paliwa stałe. Punktuje najważniejsze rzeczy:
- odpowiednia moc i pojemność w zależności od ogrzewanej powierzchni,
- sprawność kotła – wyższa sprawność oznacza lepsze wykorzystanie paliwa i niższe koszty eksploatacji,
- właściwe oznakowanie na kotle i informacje, jak dane producenta/importera. znak CE.
UOKiK przypomina też, że instalacja i serwisowanie kotłów powinny odbywać się zgodnie z wytycznymi producenta, a wykonywać powinni je uprawnieni specjaliści.
Warto wiedzieć, że do końca tego trwają też kontrole domowych ogrzewaczy. Prowadzi je GUNB. Są już pierwsze wyniki.
Źródło: UOKiK