Ceny drewna używanego 2024. Ile kosztuje drewno rozbiórkowe i na ile można je wykorzystać?

2024-08-06 14:21

Drewno uzyskane w czasie rozbierania starych domów można jeszcze wykorzystać na wiele sposobów. Są firmy, które się specjalizują w rozbiórkach i takie, które skupują używane drewno i poddają je obróbce, żeby nadawało się do ponownego wykorzystania. Ile kosztuje drewno rozbiórkowe? Jak można wykorzystać używane drewno?

ceny drewna używanego
Autor: gettyimages Drewno z odzysku można jeszcze wykorzystać na wiele sposobów. Ile teraz kosztuje takie drewno?

Spis treści

  1. Dlaczego drewno używane jest atrakcyjne?
  2. Wady drewna rozbiórkowego
  3. Na ile można wykorzystać ponownie rozbiórkowe drewno?
  4. Ile kosztuje używane drewno?

Dlaczego drewno używane jest atrakcyjne?

Drewno rozbiórkowe dla wielu jest rarytasem. Ma zniszczenia, które powstały na skutek długiego oddziaływania deszczu, wiatru, mrozu. Są to zmiany naturalne, których nie da się uzyskać żadnymi narzędziami. Są osoby, dla których to jest największą wartością używanego drewna. Powierzchnia belek lub desek pozbawiona miękkich pasm usłojenia, które zbutwiały, popękały i wywiał je wiatr, jest nie do podrobienia. Poczerniałe sęki, rysy pęknięć, zbrązowiałe słoje, srebrzystoszara powłoka to są bardzo cenne cechy wyróżniające takie drewno.

Warto też zdawać sobie sprawę, że stare drewno jest często lepsze od współczesnego jeszcze pod jednym względem. Obecnie drewno w lasach państwowych jest w pewnym sensie uprawiane jak inne rośliny. Ważne jest w miarę szybkie uzyskanie surowca drzewnego. Kiedyś drzewa rosły wolniej, zimy były mroźniejsze, na budowę domu wybierano na przykład drzewa, z których nie odciągano żywicy, więc drewno miało naturalne ochronę. Dlatego 100-letnie belki dębowe czy modrzewiowe wytrzymają jeszcze kolejne 100 lat.

Wady drewna rozbiórkowego

W przypadku drewna rozbiórkowego nie do końca potrafimy określić jego stan, trzeba się liczyć z niespodziankami. Chcąc przetrzeć stare belki na mniejszy wymiar, można je zniszczyć, więc jest problem ze znalezieniem wykonawcy, który podejmie się takiego zadania. Ponadto w używanym drewnie mogą być gwoździe, co też utrudnia ponowne jego wykorzystanie. Wadą dyskwalifikującą są owady w drewnie z rozebranego domu.

Na ile można wykorzystać ponownie rozbiórkowe drewno?

Nawet w 100% - zależnie od jego stanu, tego, do czego chcemy go użyć oraz naszych umiejętności i upodobań. Mocne belki, kantówki mogą posłużyć jako konstrukcja domu czy dachu. Z desek można zrobić poszycie ścian we wnętrzach, okładziny elewacji, zbudować podłogę lub meble wszelkiego rodzaju. Są artyści, którzy nawet ze skrawków starego drewna tworzą miniaturowe kompozycje pokazujące na przykład miejską lub wiejską zabudowę. Zależnie od efektu, który chcemy uzyskać, możemy wykorzystać także drewno zniszczone, nieco spróchniałe i tworzyć z niego atrakcyjne przedmioty. Budka lub inna konstrukcja z takiego drewna może zostać postawiona nie tylko w domu jako bibelot, lecz także w ogrodzie, żeby powoli ulegała rozkładowi. Zanim do tego dojdzie, da schronienie wielu zwierzętom.

Ile kosztuje używane drewno?

To zależy, jakie to drewno i w jakim jest stanie. Deski z rozbiórki stodoły mogą kosztować 50 zł/m³, ale gruba deska podłogowa bez warstwy farby olejnej, którą była pomalowana, oczyszczona z gwoździ i z piórami umożliwiającymi jej montaż może kosztować 300-400 zł/m². W ofertach zdrowych bali sosnowych o dużym przekroju (24 x 24 cm) znajdziemy ceny około 100 zł/3-4 m.

Według danych z serwisu Oferteo.pl:

Cena drewna używanego zależy od różnych czynników, takich jak jakość, rodzaj drewna, stan techniczny oraz zastosowanie. Wiele firm zajmujących się rozbiórkami oferuje drewno z takich źródeł w atrakcyjnych cenach, ponieważ jest to surowiec wtórny. Wówczas 1m³ znajdziemy już w kwotach od 50-100 zł. Jednak w sieci znajdziemy także takie oferty, których wartość sięga nawet 200 zł. Z czego wynika ta rozbieżność? Ceny mogą być zróżnicowane w zależności od regionu, stanu drewna, jego dostępności oraz wielkości zamówienia. Zazwyczaj cena drewna używanego z rozbiórek jest niższa od drewna nowego, co czyni go atrakcyjną opcją z punktu widzenia recyklingu i zrównoważonego rozwoju.

Drewno z odzysku - jak je wykorzystać?

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany