Będzie jednak dofinansowanie do kotłów gazowych w 2025. Pod jednym warunkiem
Kocioł gazowy lub na paliwo płynne w domu z dofinansowaniem w ramach programów termomodernizacyjnych będzie wciąż możliwy. Co prawda, Unia Europejska nie rekomenduje takich kotłów, ale nie zostaną wyeliminowane. Dotację będzie można dostać, ale pod pewnym warunkiem - kocioł na gaz wesprzeć zieloną energią.
Spis treści
- Kocioł gazowy tak, ale z "zielonym" wspomaganiem
- Jest zielone światło dla gazu i oleju - ale są warunki
- Hybrydowe systemy grzewcze
Kocioł gazowy tak, ale z "zielonym" wspomaganiem
W wytycznych Komisji Europejskiej, które nie są prawem określono, że państwa członkowskie nie zapewniają wsparcia finansowego dla instalacji samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed tą datą. Określenie „samodzielny” ma tutaj decydującą rolę. Jeśli kocioł zasilany paliwem kopalnym nie działa samodzielnie, a tworzy zespół grzewczy z urządzeniem OZE, to będzie brany pod uwagę jako dopuszczony do wsparcia finansowego.
W takim hybrydowym układzie grzewczym znaczny udział energii musi pochodzić z „zielonego źródła”, np. kotła elektrycznego, pompy ciepła lub energii słonecznej. Pojęcie „znaczny” jest także kwestią interpretacji, która została scedowana na państwa członkowskie. W związku z tym organy państwowe muszą zapewnić narzędzie, które zweryfikuje jaki jest udział energii pochodzących z każdego ze źródeł takiego hybrydowego układu.
Jest zielone światło dla gazu i oleju - ale są warunki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości. Pozwoli to na wykorzystanie kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych na paliwo gazowe i ciekłe zarówno centralnego ogrzewania, jak i służących do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w układach hybrydowych wykorzystywanych w modernizowanych systemach grzewczych z dofinansowaniem po 1 stycznia 2025. W takim hybrydowym układzie kocioł na paliwo kopalne spełnia rolę wspomagania dla odnawialnego źródła energii.
Hybrydowe systemy grzewcze
Najpopularniejsze obecnie jest połączenie w systemie kotła gazowego z pompą ciepła. Są także inne rozwiązania, np. z wykorzystaniem kotła elektrycznego zasilanego panelami fotowoltaicznymi czy kolektorów słonecznych.
Hybrydowe systemy grzewcze z wykorzystaniem urządzeń zasilanych gazem lub olejem opałowym mają być rozwiązaniem przejściowym, które pozwoli niektórym państwom łatwiej przejść transformację energetyczną.