| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Tynk z rolki, czyli papier gładziowy. Gdzie można stosować?
Czy papier gładziowy zastąpi tradycyjne tynki?

Tynk z rolki, czyli papier gładziowy. Gdzie można stosować?

Gładź kojarzy się zazwyczaj ze żmudnym mieszaniem zaprawy gipsowej, mozolnym nakładaniem na ściany i bardzo pylącym szlifowaniem. Okazuje sie, że istnieje papier gładziowy, który uwalnia od tych wszystkich czynności. Zobacz, czym jest papier gładziowy, jak się go nakłada i gdzie można stosować.

Gładź rozwijana z rolki? To możliwe

Papier gładziowy to rodzaj celulozowej tapety o bardzo gładkiej powierzchni. Kupuje się go w rolkach i po rozwinięciu nakleja na ściany oraz sufity. Maskuje niewielkie nierówności i różne mankamenty podłoża. Wzmacnia też powierzchnię. Można dzięki niemu bardzo szybko przygotować pomieszczenie do malowania lub tapetowania. Zupełnie inaczej niż w przypadku gładzi tradycyjnych obywa się to bez uciążliwego wyrabiania i nanoszenia masy, pieczołowitego wyrównywania jej powierzchni i tego, co inwestorzy uznają za prawdziwy koszmar, czyli szlifowania powierzchni, które wiąże się z nieuniknionym pyleniem.

Papier gładziowy zwykły ma szerokość 56 cm i długość 10, 20 lub 40 m. Dostępny jest w czterech grubościach: 1000, 1200, 1400 i 1700. Rolka długości 10 m wystarcza na wyklejenie powierzchni około 5,6 m2. W sprzedaży jest też papier gładziowy supermocny, również produkowany z celulozy, ale wzmocniony dodatkiem włókien tekstylnych. Wykorzystuje się go do wykańczania powierzchni zniszczonych lub narażonych na podwyższoną wilgotność. Można nim oklejać nawet ściany obite płytami drewnopochodnymi oraz podłoża betonowe. Jego szerokość wynosi 55, 75 lub 100 cm, a długość 10 lub 20 m. Papier supermocny występuje tylko w jednej grubości. Papier gładziowy zwykły kosztuje 1,96-2,89 zł/m2, a supermocny 5,87- -6,82 zł/m2. Za klej do tapet zapłacimy 14-20 zł (wystarczy na wyklejenie powierzchni 20 m2).

Zastosowanie papieru gładziowego uwalnia nas od mozolnej pracy związanej z wymieszaniem zaprawy gipsowej, ale - co najważniejsze dla wielu - wszechobecnego pyłu we wnętrzu (fot: Papier Gładziowy)

Gładź prosto z rolki umożliwia szybkie ukrycie mankamentów murów oraz nierówności ścian. Później można pomalować ścianę lub ułożyć tapetę (fot. Papier Gładziowy)

WARTO WIEDZIEĆ

Papier gładziowy układa się w identyczny sposób jak tapetę dekoracyjną. Jeżeli chcemy go później pomalować, pasy rozmieszczamy pionowo, gdy zamierzamy przykleić na nim tapetę, pasy mogą biec poziomo. Grubość papieru dobieramy do rodzaju podłoża. Gdy jest ono w dobrym stanie (gładkie, stabilne), wystarczy papier cienki – 1000, 1200. Podłoże spękane, niezbyt równe, chropowate oklejamy papierem grubym – 1400, 1700. Do mocowania standardowego papieru gładziowego należy stosować zwykły klej do tapet papierowych. Do papieru supermocnego musimy użyć kleju polimerowego o zwiększonej sile wiązania.

Pomysły na ścianę dla lubiących nietuzinkowe rozwiązania

Zaledwie kilka metrów kwadratowych ściany wykończonej w mniej typowy sposób może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli...

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.