Tynk z rolki, czyli papier gładziowy. Gdzie można stosować?

2011-09-21 17:23
Papier gładziowy
Autor: archiwum muratordom Gładź z rolki to bardzo szybki, czyste i skuteczne rozwiązanie remontowe (fot. Papier Gładziowy)

Gładź kojarzy się zazwyczaj ze żmudnym mieszaniem zaprawy gipsowej, mozolnym nakładaniem na ściany i bardzo pylącym szlifowaniem. Okazuje sie, że istnieje papier gładziowy, który uwalnia od tych wszystkich czynności. Zobacz, czym jest papier gładziowy, jak się go nakłada i gdzie można stosować.

Gładź rozwijana z rolki? To możliwe

Papier gładziowy to rodzaj celulozowej tapety o bardzo gładkiej powierzchni. Kupuje się go w rolkach i po rozwinięciu nakleja na ściany oraz sufity. Maskuje niewielkie nierówności i różne mankamenty podłoża. Wzmacnia też powierzchnię. Można dzięki niemu bardzo szybko przygotować pomieszczenie do malowania lub tapetowania. Zupełnie inaczej niż w przypadku gładzi tradycyjnych obywa się to bez uciążliwego wyrabiania i nanoszenia masy, pieczołowitego wyrównywania jej powierzchni i tego, co inwestorzy uznają za prawdziwy koszmar, czyli szlifowania powierzchni, które wiąże się z nieuniknionym pyleniem.

Papier gładziowy zwykły ma szerokość 56 cm i długość 10, 20 lub 40 m. Dostępny jest w czterech grubościach: 1000, 1200, 1400 i 1700. Rolka długości 10 m wystarcza na wyklejenie powierzchni około 5,6 m2. W sprzedaży jest też papier gładziowy supermocny, również produkowany z celulozy, ale wzmocniony dodatkiem włókien tekstylnych. Wykorzystuje się go do wykańczania powierzchni zniszczonych lub narażonych na podwyższoną wilgotność. Można nim oklejać nawet ściany obite płytami drewnopochodnymi oraz podłoża betonowe. Jego szerokość wynosi 55, 75 lub 100 cm, a długość 10 lub 20 m. Papier supermocny występuje tylko w jednej grubości. Papier gładziowy zwykły kosztuje 1,96-2,89 zł/m2, a supermocny 5,87- -6,82 zł/m2. Za klej do tapet zapłacimy 14-20 zł (wystarczy na wyklejenie powierzchni 20 m2).

Warto wiedzieć

Papier gładziowy układa się w identyczny sposób jak tapetę dekoracyjną. Jeżeli chcemy go później pomalować, pasy rozmieszczamy pionowo, gdy zamierzamy przykleić na nim tapetę, pasy mogą biec poziomo. Grubość papieru dobieramy do rodzaju podłoża. Gdy jest ono w dobrym stanie (gładkie, stabilne), wystarczy papier cienki – 1000, 1200. Podłoże spękane, niezbyt równe, chropowate oklejamy papierem grubym – 1400, 1700. Do mocowania standardowego papieru gładziowego należy stosować zwykły klej do tapet papierowych. Do papieru supermocnego musimy użyć kleju polimerowego o zwiększonej sile wiązania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają