| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Tynk z rolki, czyli papier gładziowy. Gdzie można stosować?
Czy papier gładziowy zastąpi tradycyjne tynki?

Tynk z rolki, czyli papier gładziowy. Gdzie można stosować?

Gładź kojarzy się zazwyczaj ze żmudnym mieszaniem zaprawy gipsowej, mozolnym nakładaniem na ściany i bardzo pylącym szlifowaniem. Okazuje sie, że istnieje papier gładziowy, który uwalnia od tych wszystkich czynności. Zobacz, czym jest papier gładziowy, jak się go nakłada i gdzie można stosować.

Gładź rozwijana z rolki? To możliwe

Papier gładziowy to rodzaj celulozowej tapety o bardzo gładkiej powierzchni. Kupuje się go w rolkach i po rozwinięciu nakleja na ściany oraz sufity. Maskuje niewielkie nierówności i różne mankamenty podłoża. Wzmacnia też powierzchnię. Można dzięki niemu bardzo szybko przygotować pomieszczenie do malowania lub tapetowania. Zupełnie inaczej niż w przypadku gładzi tradycyjnych obywa się to bez uciążliwego wyrabiania i nanoszenia masy, pieczołowitego wyrównywania jej powierzchni i tego, co inwestorzy uznają za prawdziwy koszmar, czyli szlifowania powierzchni, które wiąże się z nieuniknionym pyleniem.

Papier gładziowy zwykły ma szerokość 56 cm i długość 10, 20 lub 40 m. Dostępny jest w czterech grubościach: 1000, 1200, 1400 i 1700. Rolka długości 10 m wystarcza na wyklejenie powierzchni około 5,6 m2. W sprzedaży jest też papier gładziowy supermocny, również produkowany z celulozy, ale wzmocniony dodatkiem włókien tekstylnych. Wykorzystuje się go do wykańczania powierzchni zniszczonych lub narażonych na podwyższoną wilgotność. Można nim oklejać nawet ściany obite płytami drewnopochodnymi oraz podłoża betonowe. Jego szerokość wynosi 55, 75 lub 100 cm, a długość 10 lub 20 m. Papier supermocny występuje tylko w jednej grubości. Papier gładziowy zwykły kosztuje 1,96-2,89 zł/m2, a supermocny 5,87- -6,82 zł/m2. Za klej do tapet zapłacimy 14-20 zł (wystarczy na wyklejenie powierzchni 20 m2).

Zastosowanie papieru gładziowego uwalnia nas od mozolnej pracy związanej z wymieszaniem zaprawy gipsowej, ale - co najważniejsze dla wielu - wszechobecnego pyłu we wnętrzu (fot: Papier Gładziowy)

Gładź prosto z rolki umożliwia szybkie ukrycie mankamentów murów oraz nierówności ścian. Później można pomalować ścianę lub ułożyć tapetę (fot. Papier Gładziowy)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Papier gładziowy układa się w identyczny sposób jak tapetę dekoracyjną. Jeżeli chcemy go później pomalować, pasy rozmieszczamy pionowo, gdy zamierzamy przykleić na nim tapetę, pasy mogą biec poziomo. Grubość papieru dobieramy do rodzaju podłoża. Gdy jest ono w dobrym stanie (gładkie, stabilne), wystarczy papier cienki – 1000, 1200. Podłoże spękane, niezbyt równe, chropowate oklejamy papierem grubym – 1400, 1700. Do mocowania standardowego papieru gładziowego należy stosować zwykły klej do tapet papierowych. Do papieru supermocnego musimy użyć kleju polimerowego o zwiększonej sile wiązania.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Białe ściany: jak stosować biały kolor na ścianach

Białe ściany budzą skojarzenia z porządkiem i równowagą. Niekiedy jednak zastosowanie czystej bieli w...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Wybieramy funkcjonalny sufit podwieszany

Sufit podwieszany to nie tylko fajny efekt dekoracyjny, to również wiele funkcjonalności. W zależności...